Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

O tempora, o mores!
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Menstrual Pancake


Quaestor


Data inscrierii: 03/Noi/2007
Mesaje: 14

MesajTrimis: Sam Noi 03, 2007 5:53 pm    Titlul subiectului: O tempora, o mores! Raspunde cu citat (quote)

As avea nevoie de ceva ajutor din partea voastra.
Am de facut analiza unui text (exordium ex abrupto din prima catilinara) pentru a imi verifica si analiza morfo-sintactica facuta.

Quid proxima, quid superiore nocte egeris, ubi fueris, quos convocaveris, quid consilii ceperis, quem nostrum ignorare arbitraris?
O tempora! o mores! Senatus haec intelligit, consul videt; hic tamen vivit. Vivit? immo vero etiam in senatum venit, fit publici consilii particeps, notat et designat oculis ad caedem unumquemque nostrum. Nos autem, fortes viri, satisfacere reipublicae videmur, si istius furorem ac tela vitemus. Ad mortem te, Catilina, duci iussu consulis,iampridem oportebat.


Mentionez ca sunt eleva doamnei profesoare Scortescu, deci ora de latina este un calvar din pricina comportamentului ei foarte aspru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Sam Noi 03, 2007 9:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce fel de analiza ?
morfo-sintactica?ce termeni?
sau analiza frazei?
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Menstrual Pancake


Quaestor


Data inscrierii: 03/Noi/2007
Mesaje: 14

MesajTrimis: Sam Noi 03, 2007 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am analizat morfo-sintactic toate cuvintele din text.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Sam Noi 03, 2007 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si cum doresti sa te ajutam?
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Menstrual Pancake


Quaestor


Data inscrierii: 03/Noi/2007
Mesaje: 14

MesajTrimis: Sam Noi 03, 2007 9:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ah,am uitat sa precizez...doresc traducerea textului. O traducere usoara, nici scolareasca,nici mot-a-mot dar nici foarte-foarte,daca sunt bine inteleasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dhanny


Quaestor


Data inscrierii: 20/Noi/2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mar Noi 20, 2007 7:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

esti eleva dnei scortescu...ce coincidenta..esti in vlahutza?Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dhanny


Quaestor


Data inscrierii: 20/Noi/2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mar Noi 20, 2007 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce ai facut noaptea trecuta? dar cea anterioara?unde ai fost? pe cine ai convocat, ce hotarare ai luat? ce socotesti despre nestiinta noastra? o timpuri! o moravuri! senatul observa aceasta, consiliul recunoaste si totusi acest barbat traieste.traieste? ba mai mult vine chiar in senat devine partas la sfatul public,noteaza si indica din ochi la moarte pe fiecare dintre noi.noi,insa barbati puternici parem sa facem destul pt republica daca evitam furia si armele acestuia.trebuia,catalina de mult timp,ca tu sa fii dus la moarte prin porunca consulului.
sper sa-ti foloseasca...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Menstrual Pancake


Quaestor


Data inscrierii: 03/Noi/2007
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mar Noi 20, 2007 9:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da,la vlahuta Smile)
multumesc Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dhanny


Quaestor


Data inscrierii: 20/Noi/2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mie Noi 21, 2007 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu de acolo am plecat...ce cls esti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

teaotspp


Miles


Data inscrierii: 29/Noi/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Noi 29, 2007 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu acum ma chinui sa analizez toate cuvintele (de vreo cateva ore) si mai am de analizat la inca trei lectii si maine dau teza si am intrat rau in panica. Cum se analizeaza egeris!?!
cum se analizeaza restul cuvintelor? Sad(
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Menstrual Pancake


Quaestor


Data inscrierii: 03/Noi/2007
Mesaje: 14

MesajTrimis: Dum Dec 02, 2007 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@dhanny: 11 A Razz suntem clasa aia mixta...cu germana bilingv si matern.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dhanny


Quaestor


Data inscrierii: 20/Noi/2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Dum Dec 16, 2007 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu ar fi trebuit sa fiu 12 B...Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dhanny


Quaestor


Data inscrierii: 20/Noi/2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Dum Dec 16, 2007 4:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

m-am mutat din lic,poate ne cunoastem din vdr...Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Menstrual Pancake


Quaestor


Data inscrierii: 03/Noi/2007
Mesaje: 14

MesajTrimis: Dum Dec 16, 2007 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

presupun ca te cheama daniel Razz nu imi amintesc de cineva cu numele asta de la 12B... stiu ca si clara s-a mutat... la aligheri din cate am inteles.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dhanny


Quaestor


Data inscrierii: 20/Noi/2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Lun Dec 17, 2007 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu sunt in aligheri...clara e in scoala centrala...si tu...cum te numesti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community