Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Bacalaureat la latina?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mar Iul 31, 2007 10:52 am    Titlul subiectului: Bacalaureat la latina? Raspunde cu citat (quote)

Mai este cineva care da bacul la latina in 2008?
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Vin Sep 28, 2007 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ati vazut ca a aparut programa?Si ca la punctul e unde se da latina a aparut o noutate?Literatura universala.
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

anaidu


Miles


Data inscrierii: 30/Sep/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Sep 30, 2007 6:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu dau bacul la latina... Rolling Eyes as fi tare fericita sa gasesc aici raspunsurile de la variantele ce vor fi date ...asa cum sunt si cele pt bac 2007 Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Oct 01, 2007 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca raspunsurile vor fi in caz ca le veti pune tot voi, in special cei care dau bacul din latina. Cate putin fiecare si se rezolva aproape totul.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Dum Oct 14, 2007 10:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bafta celor care dati in 2008 bacul din latina!!! Eu am "scapat" cu bine. Va sfatuiesc sa traduceti textele de pe toate variantele si sa faceti grilele cu profesorii de latina, cum am facut eu, daca e acelasi sistem si anul acesta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Vin Oct 19, 2007 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, dar problema e: la ce va va ajuta? Spre deosebire de anul trecut, anul acesta vor fi postate subiecte disparate, iar varianta, realizata prin combinarea aleatorie a unor subiecte, nu va contine niciun numar de identificare. Asa ca ce o sa faceti, fratilor? O sa mizati ca veti tine minte pe de rost cate 100 de subiecte din fiecare tip sau ca totusi, cumva, veti reusi sa copiati? Sigur, e bine sa lucrati cat mai multe variante, dar sa nu imi spuneti mie ca fara o boaba de gramatica, dar cu variantele rezolvate, veti lua note mari fara sa copiati!
Ma intreb, atunci, stimate Manu, e oare OK ca acest forum sa devina un simplu mijloc de facilitare a celor care n-au chef sa invete, dar sa primeasca totul pe tava? Si sa nu-mi spuneti mie ca de fapt asta ii ajuta etc. etc. De fapt contribuiti, constient sau nu, la disparitia STUDIULUI limbii latine. Asta ar trebui sa va dea de gandit... Una e sa explici niste variante de traducere (fara sa le "servesti" ca atare), si alta e sa insiri pagini intregi de rezolvari. Suntem singura tara europeana in care s-a ajuns la asa ceva. Si mai zicem ca vrem ca-n Occident... Si mai primim pe mail invitatii de la Manu de a ne activa pe forum. Pentru ce, draga Manu? Ca sa contribuim la acest efort masiv de a NU studia limba latina? Gasesc ca ar fi mai potrivit sa intitulezi forum-ul SUBIECTEREZOLVATELATINA.RO (ca restul interventiilor sunt, oricum, secundare)
Inca ceva: in tonele de rezolvari postate erau SUTE de greseli (dar ce conteaza, ca asa ni le-a dat profa, nu? sau al mai destept din clasa...). Asa ca, dragilor, drum bun mai departe, numai sa va ganditi si la ce o sa faceti daca n-o sa puteti minte "n" rezolvari si daca n-o sa puteti copia.
O ultima remarca: in ciuda faptului ca subiectele au fost publice, ca rezolvarile s-au putut afla (in multe cazuri) fara niciun efort, ca tot acest sistem a permis practic copiatul la scara mare, rezultatele de anul trecut au fost mai slabe decat cele din anii anteriori, inclusiv la latina... Oare de ce?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Sam Oct 20, 2007 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aveti dreptate, e cu adevarat o mare prostie ca lumea sa se bazeze pur si simplu pe faptul ca tine minte o varianta rezolvata. Eu ma gandeam ca o varianta tradusa eventual ajuta, elucideaza si solutia ar fi ca la examen sa isi poata aminti cam cum a fost rezolvata un anume ablativ etc..
Faptul ca rezultatele au fost mai slabe anul acesta este, dupa parerea mea, din cauza ca interesul e din ce in ce mai mic, profesorii, dupa cum am avut ocazia sa constat, isi dau orele pentru asa-zisele materii mai importante, dar bacul si-l dau tot mai multi pentru ca exista un mit ca ar fi o corectare mai superficiala sau pentru ca este o limba care se studiaza tot mai putin, corectarea ar fi mai indulgenta pentru a mai atrage indirect spre un studiu cat de cat.
Eu cand am trimis invitatia m-am gandit ca se va mai vorbi si despre altceva, nu doar despre bac, unde oricum, asta e procedeul mai nou, indiferent de obiect.
Sper ca totusi, cativa interesati cu adevarat de latina sa mai vina pe aici si sa incercam sa discutam si cate ceva mai serios.
Oricum, succes celor care isi dau bacul si sa se mai gandeasca o data ce fac, daca cu adevarat ii intereseaza sau inteleg ceea ce este latina.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Dum Oct 21, 2007 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe mine m-au ajutat traducerile facute deoarece imi aminteam anumite formulari. daca intr-adevar te straduiesti sa traduci un text, eu zic ca e imposibil sa nu ti-l mai amintesti a doua oara cand il traduci. Eu imi aminteam si textele traduse in timpul pregatirilor pentru olimpiadele din clasa a 10a sau a 11a, ideea textului, daca nu unele cuvinte din traducere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionelush


Civis Romanus


Data inscrierii: 03/Noi/2007
Mesaje: 1
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Noi 03, 2007 1:10 pm    Titlul subiectului: Re: Bacalaureat la latina? Raspunde cu citat (quote)

manu a scris:
Mai este cineva care da bacul la latina in 2008?

si eu dau bacul la latina si imi este tare frica in special la prima parte Crying or Very sad
_________________
ionelush
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Sergiutz


Civis Romanus


Data inscrierii: 04/Dec/2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 6:08 am    Titlul subiectului: buna Raspunde cu citat (quote)

si eu dau bacul din latina . traducerile si grilele la subiectele de anul trecut imi sunt foarte folositoare deoarece ma ajuta sa ma corectez singur. parintii mei nu au o stare financiara indeajuns de buna incat sa isi poate permite un meditator pt mine la latina , iar la scoala nu prea o inteleg pe profa. asa ca va multumesc foarte mult !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Anul acesta sunt aceleasi variante? Nu se mai schimba nimic?
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

andra


Miles


Data inscrierii: 08/Ian/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Ian 08, 2008 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

manu din cate am inteles eu nu s`a schimbat mare lucru, s`ar fi scos un reprezentant al literaturii latine si anume Tacitus!
Apropo si eu dau bacu` anu asta Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Lorelay


Quaestor


Data inscrierii: 08/Ian/2008
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mar Ian 08, 2008 9:30 pm    Titlul subiectului: Re: Bacalaureat la latina? Raspunde cu citat (quote)

Manu, am vazut ca ai dat multe solutii pentru cei care au avut o problema. Te rog ajuta-ma si pe mine. Am cautat ceva mai mult despre operele lui Ovidius: Tristia si Epistulae ex Ponto dar nu am gasit mare lucru. Ma poti ajuta, ai ceva despre operele acestea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mie Ian 09, 2008 1:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general nu prea am nimic scris despre autori, in aceste cazuri se afla informatii din Cizek, Pier Grimal si altii.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Lorelay


Quaestor


Data inscrierii: 08/Ian/2008
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Ian 09, 2008 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma poate ajuta cineva cu eseuri, comentarii despre Tristia si Epistulae ex Ponto de Ovidius. Pe net nu am gasit mare lucru si am urgent nevoie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community