Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Dictionarul de pe site

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Sugestii si reclamatii
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 10:09 pm    Titlul subiectului: Dictionarul de pe site Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa aud aici niste pareri in legatura cu dictionarul latin - roman de pe site, daca este intr-adevar util, daca i-ar trebui imbunatatiri. In prezent sunt cuvintele pana la Q inclusiv, incet-incet, prima versiune va fi finalizata, urmand ulterior completari si adaugarea numelor proprii.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Dec 06, 2007 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cum e realizat dictionarul latin-roman si nu stiu cate cuvinte cuprinde. Cert e ca am cautat anumite cuvinte (nu de baza) si nu le-am gasit. Sugestia mea ar fi transformarea acestui dictionar intr-unul oarecum specializat. Ma refer la introducerea unor termeni ce se regasesc in literatura, istoria si civilizatia latina, in dauna altora mai banali. Pentru un studiu de nivel mediu cred ca este f bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Joi Dec 06, 2007 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este un dictionar foarte cuprinzator in prima varianta, dar dupa ce introducem un numar de aproximativ 10.000 cuvinte, va fi completat treptat. Dupa cum spuneam, intr-o faza urmatoare va cuprinde substantivele proprii. Mi se pare foarte ciudat, sunt enorm de multe cautari, mai mult decat credeam initial - de pe la mijlocul lui august pana acum au fost efectuate aproximativ 150.000 cautari. Dupa ce va fi cat de cat finalizat, vom scoate si o varianta offline, instalabila pe calculator cu posibilitate de update automat.
Ma intreb cum de nu a realizat nici o editura un astfel de dictionar, chiar nu exista dictionar electronic latin-roman.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Joi Feb 28, 2008 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-un final a inceput iar munca la dictionar, am terminat azi noaptea in zori si cuvintele care incep cu litera R. De azi lucrez la S, nu mai sunt asa de multe pana sa finalizam versiunea de baza.
Tot de azi incepe munca si la un dictionar de termeni proprii, zei, popoare etc., la aceasta versiunea va lucra altcineva, un profesor din Cluj.
Se pare ca un dictionar latin - roman online este foarte cautat, deja sunt 260 de mii de cautari in aproximativ 6 luni.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Vin Mar 14, 2008 4:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In fine a fost terminat si dictionarul in prima lui varianta. Sunt noua mii si ceva de cuvinte, acum urmeaza sa il completam cu substantivele proprii si cu cuvintele inexistente. Exista sub formularul de cautare un link numit "Trimiteti cuvant inexistent in acest dictionar", loc in care oricine poate participa la imbunatatire; se propune un cuvant, iar dupa ce este verificat, este adaugat in baza de date.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

doro


Miles


Data inscrierii: 15/Feb/2009
Mesaje: 5
Locatie: orasului bucuriei

MesajTrimis: Dum Feb 15, 2009 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dicționarul mi-a fost foarte util de fiecare dată când a fost să am de tradus un fragmențel din latină în română. Ce ar fi fain să "știe" dicționarul a face, ar fi să-i ajute pe nenorociții ca mine, cărora dacă le dai substantivul la ablativ sau verbul la un timp trecut nu știu care e forma de nominativ respectiv cea de infinitiv și implicit nu știu ce să caute în dicționar.
Dar nu știu cât de ușor e așa ceva de implementat..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2009 1:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam greu... ar insemna sa existe toate formele intr-o baza mare de date... Cine sa realizeze asa ceva?... Acesta este un dictionar cam ca acela de pe hartie.
Pentru a afla forma de baza, exista in sectiunea Download un dictionar latin-englez in care oricum s-ar introduce cuvantul, daca e o forma existenta a limbii latine, va afisa varianta de baza si traducerea in engleza. Pentru cine nu cunoaste limba engleza, cu acel dictionar poate afla formele de dictionar si apoi sa caute in cel de pe site.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

gamesblog


Miles


Data inscrierii: 25/Iul/2011
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Aug 01, 2011 8:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dap, si eu am cautat cateva cuvinte, nu de baza, dar na, nu conteaza asta...si nu le-a gasit!, oricum e cel mai bun dictionar de pana acuma... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Sugestii si reclamatii Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community