Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Concursul Lumea Romanica
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

shrekutza


Quaestor


Data inscrierii: 12/Iun/2007
Mesaje: 10
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Wink bravo!
_________________
Ego sum opus (mda, modestia e la moda=)))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Iun 15, 2007 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc! succes si tie!
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 7:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine participă anul acesta la " LUMEA ROMANICĂ"?
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

jean_valjean


Miles


Data inscrierii: 25/Apr/2007
Mesaje: 9

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa'nteleg ca tu mergi? ma bucur!
programa nu a aparut inca, ori cel putin, eu nu stiu nimic despre ea. dar cum aflu ceva, am grija sa postez pentru cei pasionati de concurs 8).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Drăguț din partea ta. Nu merg la acest concurs. Am participat însă cu tot sufletul meu, susținând pe cineva foarte drag mie. Este un concurs la care țin foarte mult. Tu ești cumva Catalin?
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

jean_valjean


Miles


Data inscrierii: 25/Apr/2007
Mesaje: 9

MesajTrimis: Dum Feb 17, 2008 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, eu sunt.. pot sa intreb pe cine ai sustinut? iar daca nu ai participat, iti este drag din cauza persoanei pe care'ai sustinut'o?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Feb 17, 2008 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mamă, dar ce fler am! Oricum îmi este drag concursul, însă persoana pe care am susținut-o (Bogdan) m-a determinat să-mi fie mult mai drag.
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ema


Miles


Data inscrierii: 20/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Feb 20, 2008 6:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Programa a aparut de mult Laughing numai k se afla mai greu...este trimisa doar unui singur liceu... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 20, 2008 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce tragedie!! Numai copii unui singur liceu vor lua bacalaureatul la latina Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Feb 20, 2008 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

wellinhell a scris:
Programa a aparut de mult Laughing numai k se afla mai greu...este trimisa doar unui singur liceu... Wink

Să ne lămurim! Care programă? Pentru bacalaureat? Atunci de ce nu ai postat la topicul respectiv? Aici se discută despre concursul "Lumea Romanică"! Și mă rog frumos, de unde știi tu că s-a trimis la un singur liceu?
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

jean_valjean


Miles


Data inscrierii: 25/Apr/2007
Mesaje: 9

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu's asa sigur...; e posibil sa se fi referit la programa de care noi vorbim, intrucat stiu ca (datorita sclipirii de care dau dovada cei de sus) programa ajunge mereu la un singur liceu, iar daca acesta binevoieste, o mai transmite si la altele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ema


Miles


Data inscrierii: 20/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 8:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma refeream la Lumea Romanica... Laughing si stiu pt k liceului nostru i s-a trimis....dak are cineva nevoie de ea sa imi spuna Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Laughing Laughing Asa ne trebuie daca nu citim si postarile de mai sus!! Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ema a scris:
ma refeream la Lumea Romanica... Laughing si stiu pt k liceului nostru i s-a trimis....dak are cineva nevoie de ea sa imi spuna Smile

Cred că era minunat dacă postai de la început programa. Nu cred că se trimit aceste informații în mod preferențial. Se poate însă ca la un liceu să ajungă mai repede decât la altul.
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ema


Miles


Data inscrierii: 20/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Vin Feb 29, 2008 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calea 13 Septembrie 13
C.P. 42-37, 050711 București
Tel.: 40-21 318.24.16
Fax : 40-21 318.24.17
poșta electronică: ulat@iordan.lingv.ro
www.unilat.org
MINISTERUL EDUCAȚIEI ȘI CERCETĂRII

Organizează

CONCURSUL ȘCOLAR „LUMEA ROMANICĂ”
Ediția a XIV-a, 2008

• concurs de cultură generală
• referitor la cele 37 de state membre ale Uniunii Latine
• deschis elevilor indiferent de vârstă
• sub formă de teste-grilă
• 2 etape: I. JUDEȚEANĂ (în reședințele de județ, București): sâmbătă, 19 aprilie 2008, ora 10 (organizată prin mijloace locale; Uniunea Latină trimite profesorilor desemnați de inspectoratele școlare județene întrebările și soluțiile în plicuri închise separate)
II. NAȚIONALĂ: la Brăila, la o dată ce va fi anuntată ulterior, (participă primii trei clasați din fiecare județ; deplasarea elevilor și a profesorului însoțitor este subvenționată de inspectoratele școlare județene respective, având acordul MEC)
• PREMII ÎN BANI ȘI CĂRȚI oferite de Uniunea Latină:
• pentru faza județeană: I 15 €, II 10 €, III 5 € (se înmânează la faza națională)
• pentru faza națională: I 50 €, II 30 €, III 20 €.
• Nu există nicio restricție în legătură cu premierea și participarea la faza finală a câștigătorilor din anii precedenți!
• La faza județeană, departajarea concurenților care au obținut același punctaj se poate face prin întrebări de baraj sau/și prin tragere la sorți.
• La faza națională se admite participarea a numai 3 (trei) reprezentanți ai fiecărui județ dintre cei situați pe primele trei locuri la faza județeană, cu condiția comunicării din timp a numelor lor la Uniunea Latină; nu se admit niciun fel de excepții (participare pe cont propriu etc.);
• Factorii locali pot organiza cu forțe proprii faze preliminare pe clase, școli, localități, acordând premii și diplome, cu eventuala contribuție a unor sponsori locali.


TEMATICA
1. Cunoștințe generale privind geografia (poziția, locuitorii, capitala, principalele limbi, natura), istoria (principalele momente și personalități), organizarea de stat (inclusiv ziua națională etc.), economia (caracteristici principale, moneda etc. ), știința, cultura, civilizația celor 37 de state membre ale Uniunii Latine
Pentru ambele etape:
Andorra Columbia Franța Mexic Peru São-Tomé și Principe
Angola Costa Rica Guatemala Monaco Portugalia Senegal
Bolivia Côte d’Ivoire Guineea-Bissau Mozambic Republica Dominicană Spania
Brazilia Cuba Haiti Nicaragua Republica Moldova Timor
Capul-Verde Ecuador Honduras Panama România Uruguay
Chile Filipine Italia Paraguay San-Marino Vatican
Venezuela
2. Pentru etapa județeană:
cunoștințe generale privind următoarele 37 de personalități, personaje,concepte etc.:
Carol Quintul Julio Cortázar Jules Michelet Luís de Camões José Ortega y
Gasset Versailles
Luiz de Almeida Cabral Muzeul Prado Miguel de Cervantes Saavedra Jean Paul Sartre Gustave Flaubert romantism
tangou Leonardo da Vinci Un veac de singurătate Hernán Cortés Mihai Eminescu modernitate
Francisco Franco Alfonso Reyes Plácido Domingo Vicente Huidobro Mircea Eliade colind
Gioacchino Rossini simbolism Giordano Bruno Joan Miró Jeanne d’Arc Sandro Boticelli
Pablo Neruda Marco Polo Claude Debussy șansonetă Giambattista Vico Fernando
Pessoa
Diego Velásquez de Silva
3. Pentru etapa națională:
cunoștințe generale privind următoarele 37 de personalități, personaje, concepte etc.:
Hector Villalobos Premiul Cevantes Mizerabilii Juan José Saer Paulo Coelho Auguste Rodin
Mercé Rodoreda Umberto Eco Napoleon Bonaparte donjuanism Jorge Luis Borges Félix Lope de Vega Carpio
Alfredo Bryce Echenique Pedro de Escobar Ioan Paul al II-lea Horacio Quiroga Galileo Galilei Charles de Gaulle
Violeta Barrios de Chamorro Seneca Paul Vidal de la Blache Manuel de Falla Sagrada Familia marinism
Nicolae Leahu Jean Monet Jean Valjean baroc Nichita Stănescu Giacomo Puccini
Dámaso
Alonso Premiul Goncourt Francisco Pizarro Sergiu Celibidache Hariclea Hartulari Darclée Miguel de
Unamuno
Augustín Lara



BIBLIOGRAFIE DE BAZĂ
articolele corespunzătoare din:

1. Mic dicționar enciclopedic, București, Editura Enciclopedică, Univers Enciclopedic, 2005.
2. Dicționar enciclopedic, București, Editura Enciclopedică, vol. I, A-C, 1993; vol. II, D-G, 1996; vol. III, I-K, 1999; vol. IV, L-N, 2001; vol. V, O-Q, 2004; vol. VI, R-Ș, 2006.
3. Dicționar enciclopedic ilustrat (DEI), Chișinău, Editura Cartier, 1999 ș.u.
4. Horia C. Matei ș.a., Enciclopedia statelor lumii, ed. a XI-a, București, Editura Meronia, 2005.

BIBLIOGRAFIE SUPLIMENTARĂ
articolele corespunzătoare din:

1. Enciclopedia Uniunii Europene, ediția a II-a, București, Editura Meronia, 2006.
2. E. H. Gombrich, O istorie a artei, București, Editura Meridiane, 1975.
3. Horia C. Matei ș.a., Enciclopedia Africii, București, Editura Meronia, 2002.
4. Horia C. Matei ș.a., Enciclopedia Americilor, București, Editura Meronia, 2003.
5. Horia C. Matei ș.a., Enciclopedia Europei, București, Editura Meronia, 1998; 2001.
6. Silviu Neguț ș.a., Enciclopedia Asiei, București, Editura Meronia, 1999.
7. Personalități ale științei. Mic dicționar, București, Editura Științifică și Enciclopedică, 1977.
8. Iosif Sava, Luminița Vartolomei, Dicționar de muzică, București, Editura Științifică și Enciclopedică, 1970.
9. Scriitori străini. Mic dicționar, București, Editura Științifică și Enciclopedică, 1981.
10. Dicționar de nume proprii, Chișinău, Editura Cartier, 2004.
11. dicționare enciclopedice LAROUSSE, QUID, ROBERT etc.
12. INTERNET.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Pagina 2 din 4

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community