Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Personalitati istorice importante

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Istoria Romei antice
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 3:13 pm    Titlul subiectului: Personalitati istorice importante Raspunde cu citat (quote)

Ce ziceti? Care personalitate din istoria antica vi se pare cea mai importanta? Ma gandesc in special la Roma... In sensul asta exista pe prima pagina a site-ului un sondaj la care pana acum conduce detasat Caesar. Eu personal ma impart intre Caesar si Augustus, ambii au ceva aparte.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

little_dwarf


Quaestor


Data inscrierii: 02/Ian/2007
Mesaje: 26
Locatie: Petrosani

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 11:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In sondaj eu am votat pentru Augustus, pentru ca mi se pare ca a avut un rol mai mare prin faptul ca a avut privilegiul sa conduca intreaga lume intr-o epoca atat de stralucita... Citeam recent ca Octavianus, ca om, n-a fost o personalitate in adevaratul sens al cuvantului... Comparandu-l cu Caesar, rezulta si mai limpede lucrul asta... Caesar are atat de multe si mari calitati si in egala masura atat de multe si mari defecte, ca pare ca a trait numai ca sa-i fie viata subiect de tragedie... Adica, omul asta parca numai din maxima in maxima a trait... de la "Iacta alea est" la "Veni, vidi, vici" si de aici la "και συ τεκνον?"... E clar ca e o personalitate coplesitoare, dar Augustus pare mai important din punctul de vedere al epocii careia i-a dat numele sau... nu numai literatura epocii augustane, dar totul, "pax romana", prosperitatea adusa, revigorarea moravurilor... Bine, stiu ca nu e chiar asa cum ar fi vrut propaganda imperiala sa credem ca a fost, dar totusi, daca ar fi fost sa aleg cand sa ma nasc, mi-ar fi placut sa ma nasc pe timpul lui Augustus, nu in vremea razboaielor civile...

Normal, se poate obiecta ca tot ce a realizat Augustus a fost pe temelia pusa deja de Caesar... ca a profitat de discordia starnita, ca a pozat in salvatorul republicii ca apoi sa-i dea lovitura de gratie... Da, totul e adevarat, si, sincer, Augustus mi-e nesuferit ca om, dar din punctul de vedere al rolului avut in istorie, pe el il aleg.
_________________
"Leve fit, quod bene fertur, onus" (Ovidius)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Feb 05, 2007 1:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da. Aici deja se pune problema: din ce punct de vedere privim lucrurile - care este personalitatea importanta pentru noi ca om (dupa cum il vedem din tot felul de surse), care este personalitatea importanta asa vazuta mai mult din perspectiva epocii.
Daca ar fi sa iau asa lucrurile, cu aceasta impartire... ceva in genul: Caesar la prima categorie, Augustus la a doua; daca o luam din punctul de vedere al biserici, ar fi probabil Constantin in ambele perspective.
De asemenea, interesant de citit despre el, ca nu a fost cine stie ce de el (cred), ar fi Nero. Atat de mult s-a scris despre el, atatea istorii, legende, povesti, incat uneori ai impresia ca a fost foarte mare. Faptul ca a dat foc Romei (probabil), asa din joaca, desi ar fi un lucru negativ, uite ca l-a facut celebru, despre asta stie chiar oricine (sunt multi care nu au auzit de August, dar de Nero nu numai ca au auzit, ba chiar stiu ca "a fost nebun" si ca a dat foc Romei).
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

shrekutza


Quaestor


Data inscrierii: 12/Iun/2007
Mesaje: 10
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 12, 2007 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vad ca ati mentionat personalitati politice. Dar cred ca sunt si alte personalitati poate mai importante, cum ar fi mestesugarii care au adus inovatii pe care le folosim si in timpul nostru... Acum nu imi vine nimic in minte... Sad
Dar intr-adevar eu as zice Augustus... fiindca a gasit o cale de mijloc...
_________________
Ego sum opus (mda, modestia e la moda=)))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Rafi


Miles


Data inscrierii: 29/Dec/2007
Mesaje: 3
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ma impart intre Cicero si Augustus.
Si nu din motive politice sau religioase ci din motive literare si istorice, pt ca astea sunt importante pt mine.

Prin corespondenta lui Cicero aflam cum era Viata la Roma zi de zi, episoade clare despre tot ce tinea de politica si cultura Romei, ceea ce e f important si e o lectura f interesanta.

Iar Augustus, desi a fost primul care folosit cenzura, a apreciat si promovat adevarate talente precum Horatiu sau Vergiliu, ei find daca nu cei mai mari scriitori latini, cu siguranta printre cei mai mari.
Sa nu uitam ca din ordinul lui Augustus avem astazi cea mai mare epopee latina (Eneida) pt ca Vergiliu a vrut ca ea sa fie arsa deoarece o considera neterminata, insa Augustus a dat decret sa nu fie distrusa ci multiplicata si promovata.
_________________
I am whatever I chose to be, and I chose to be me!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

Fortunatus


Quaestor


Data inscrierii: 07/Apr/2007
Mesaje: 21
Locatie: București, Romania, Europa

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 1:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un lucru e sigur: dacă nu ar fi existat Augustus nu am fi avut nici Ponticele Very Happy Very Happy Very Happy

Un adevărat roman, din toate punctele de vedere, a fost Seneca. Latina lui este, pe cât de simplă, pe atât de frumoasă, iar opera e plină de miez.
_________________
Christus Rex perpetuus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu i-as pune pe lista personalitatiilor si pe cei doi imparati iulio-claudieni, excentricii caligula si nero
si asta deoarece au oferit istoriei o alta imagine a romei ... poate una dintre cele care se apropie cel mai mult de realitate.
bineinteles nu as putea trece cu vederea oamenii politici, militarii sau scriitorii - ii ador pe cicero, seneca, si mai ales pe marcus aurelius; continui sa il admir pe caesar inca din momentul in care l-am descoprerit pt capacitatile sale extraordinare, iar lista de laudatio ar continua la infinit...
insa ceea ce ma face sa imi sustin punctul de vedere este caracterul exuberant, plin de nebunie, de cruzime, de pasiune.... al celor doi...pt ca marea roma s-a definit si prin asa ceva
_________________
per aspera ad astra
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 1:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Îmi place Cicero." Beatus autem esse sine virtute nemo potest."
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

latin_91


Quaestor


Data inscrierii: 09/Mar/2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Mar 09, 2008 10:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca cea mai importanta personalitate ar fi Constantin...pana la urma el a pus capat persecutiilor crestinilor,persecutii care devastau Biserica Primara... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

aliona


Miles


Data inscrierii: 23/Mar/2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am o intrebare..unde as putea sa gasesc o biografie a lui augustus??..ca am cautat pe net dar gasesc diferiti ani diferite variante..:-s..si nu mai am materialele de la scoala de la latina..:-<
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Istoria Romei antice Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community