Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Aruncați-vă o privire, vă rog...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

teaotspp


Miles


Data inscrierii: 29/Noi/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 9:15 pm    Titlul subiectului: Aruncați-vă o privire, vă rog... Raspunde cu citat (quote)

Eu nu vă voi cere să-mi faceți traduceri sau să-mi analizați cuvinte. Nu încerc să îmi fac tema pe net sau să obțin informații fară muncă. Mâine dau lucrare la limba latină și am avut de pregătit trei lecții de împartit în popoziții și de determinat subordonatele. Vă rog să aruncați o privire asupra analizei mele și să ma corectați unde este necesar. Sper că nu am făcut prea multe greșeli...

Iucundissima est aetas devexa iam(1), non tamen praeceps(2). Et illa quoque in extrema regula standem(3)iudico(4) habere suas voluptates(3). Quam dulce est(5) cupiditates fatigasse (6) ac reliquisse!(7). Molestum este(Cool, inquis(9), mortem ante oculor habere(10). Primum ista tam (11) seni ante oculos debet esse quam iuveni(12). Non enim citamur ex censu(13). Deinde nemo tam senex est (14), ut improbe unum diem speret(15). Crastinum si adiecerit deus(16), laeti recipiamus (17). Ille beatissimus est et securus sui possessor(1Cool, qui crasrinum sine sollicitudine exspectat(19). Quisquis dexit(20)vixi(21), cotidie ad lucrum surgit(22)

1. pp
2. concesiva
3. completiva infinitivala
4. pp
5. pp
6. relativa circumstantiala sau interogativa indirecta
7. relativ circumstantiala sau interogativa indirecta
8. compeltiva infinitivala
9.pp
10. compl. infinitivala
11.pp
12. compl. inf.
13. pp
14.pp
15. concesiva/ completiva conjuctivala
16. conditionala
17.pp
18.pp
19. relativa circumstantiala
20.pp
21.completiva infinitivata
22. (nu stiu)





Libenter ex his(1), qui a te veniunt(2), cognovi(1) familiariter te cum servis tuis viveret(3). Hoc prudentiam tuam, hoc eruditionem(4)decet(5). Servi sunt(6). Immo homines.(7) Servi sunt.(Cool Immo contubernales(9). Servi sunt(10) .Immo humiles amici(11).Servi sunt(12). Immo conservi(13), si cogitaveris(14) tantundem in utrosque licere fortunae(15). Vis(16) tu cogitare(17)istum(1Cool, quem servum tuum vocas(19), ex iisdem seminibus ortum(1Cool, eodem frui inferiore caelo(20), aeque spirare(21), aeque vivere(22), aeque mori(23). Haec tamen praecepti mei suma est(24): sic cum inferiore vivas(25), quemadmodum tecum superiorem velis vivere(26)


1.pp
2. relativa reala
3. compl. inf.
4. compl. inf.
5. pp
6->13.pp
14.conditionala
15. comparativa
16.pp
14. compl. inf
18. comp.inf.
19. relativa reala
20. comparativa
21. comparativa
22 si 23-comparative
24. concesiva
25 si 26. comparativa



Quo tariom autem moderatio in regibus(1), hov laudanda magis est(2). Fecit hoc et Caesar(3), ille qui victoria civilii clementissime usus est(4). Cum scrinia depehendisset epistularum(5) ad Popeium missarum ab iis(6) qui videbantur(7) aut in diversis aut in neutris fuisse partivus(Cool, combussit(9). Quamvis moderate soleret irasci(10), maluit tamen(11), non posse(12): gratissimum(13)putavit(14) genus veniae(13) nescire(15) quid quisquie pecasset(16).

1. comparativa
2.pp
3.pp
4. relativa circumstantiala
5.pp
6. participala relativa
7. relativa reala
8. (nu stiu)
9.pp
10.pp
11. concesiva
12. completiva infinitivala
13. completiva infinitivala (verbul subinteles)
14. pp
15. compl. inf. 16. compl. inf./interogativa indirecta


Am impresia ca le-am facut foarte varza Embarassed
Sper sa-mi raspunda cineva...va rog
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community