Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

diverse certamina

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Mai 06, 2007 10:42 pm    Titlul subiectului: diverse certamina Raspunde cu citat (quote)

In caz ca n-ati auzit, exista pe langa olimpiada de latina si diverse concursuri nationale si (mai ales) internationale axate pe cate un autor latin.
Dintre acestea, tara noastra poate participa la Certamen Ciceronianum Arpinas (desfasurat la Arpino, si pentru care se organizeaza in fiecare an preselectie in luna februarie la Bucuresti) si la Certamen Ovidianum Sulmonense. Ambele concursuri se tin in Italia, si de obicei tara noastra s-a descurcat destul de bine Very Happy.
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mar Mai 08, 2007 8:56 pm    Titlul subiectului: certamen ovidianum ponticum Raspunde cu citat (quote)

apropo de certamina, stie cineva care este exact programa de la Certamen Ovidianum Ponticum de anul asta? eu am inteles ca e aceeasi cu cea de anul trecut, si anume:
la a ix-a metamorfoze icar (viii, 183-235), orfeu (X,1-63) si europa (II, 843-875)
la a x-a metamorf. narcis(iii, 413-493), midas (xi, 85-145), alcione (xi, 573-748)
la a xi-a metamorf. phaeton (ii, 31-234; 301-328), penteu (iii, 511-591; 692-733), niobe(vi, 165-217; 266-316), pitagora (xv, 60-110;153-185)
la a xii-a, amores (i-ii, dar nu stiu exact care versuri)
si la subiectul ii, la toate clasele, relatia cu imparatul, poezia exilului si spatiul tomitan (tomis versus romam)
multumesc Smile!
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

shrekutza


Quaestor


Data inscrierii: 12/Iun/2007
Mesaje: 10
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 12, 2007 8:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am fost la faza nationala a Certamen Ovidianum Ponticum si am inteles ca programa pentru anul viitor e aceasta:
Clasa a IX-a: Atlas, Arachne, metamorfozarea lui Romulus in Quirinus
Clasa a X-a: Pygmalion, Iason si Medeea, Procne, Tereus, Philomela
Clasa a XI-a: Heroides (Medeea catre Iason, Penelopa catre Ulise) si cartea intai din Pontice
Clasa a XII-a: alte Heroides si Tristia

Dupa cum prea bine vedeti, nu sunt batute in cuie. S-a discutat, s-a ajuns la o concluzie, dar nu s-a lucrat temeinic la programa. Probabil la faza nationala a Olimpiadei se vor afla mai multe detalii, cum ar fi trimiterile.

Cat despre clasa a IX-a si a X-a, la subiectul trei au in vedere:
teme generale in poezia exilului
Roma vs Tomis
relatia poetului cu imparatul
'carmen et error'
conceptia poetului despre poezie
functii ale poeziei


Din subiectele acelea de la punctul trei am eu deja rezolvate cateva intrucat au intrat si in programa de anul acesta. Daca este cineva interesat...
_________________
Ego sum opus (mda, modestia e la moda=)))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 1:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru o mai bună informare:
În perioada 9-11 mai 2008 - "Certamen Ciceronianum Arpinas" ( barajul a avut loc în luna februarie), iar lotul României este format din 12 elevi, din clasele a XI-a și a XII-a. Merită să participați! O experiență unică! Pregatirea lotului se face în București, cu doi dintre cei mai buni profesori, Cezar Tabarcea și Theodor Georgescu .
http://www.certamenciceronianum.it/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
În perioada 17-19 aprilie 2008 - "Certamen Ovidianum Sulmonense" :
http://www.liceoclassicosulmona.it/certamen.htm
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mult succes lotului României! Parcă am văzut în fotografii și pe românașii noștri. Smile Smile Smile
http://www.certamenciceronianum.it/
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

AndrianD


Civis Romanus


Data inscrierii: 11/Mai/2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Mai 11, 2008 9:04 pm    Titlul subiectului: rezultate Raspunde cu citat (quote)

Si pana la urma ce-au facut ai nostri la concursul din aprilie, Certamen Ovidianum Sulmonense? Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Mai 14, 2008 10:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitări tuturor participanților la "Certamen Ciceronianum Arpinas"! Numai cine a participat știe cât este de greu. Felicitări și profesorilor îndrumători!
Bravo Dana! Very Happy
http://www.certamenciceronianum.it/index.php?option=com_content&task=view&id=157&Itemid=83
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community