Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

O masa critica necesara!
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2008 10:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, chiar imi pare rau ca nu l-am mentionat pe profesorul Nasta (ale carui cursuri au fost fenomenale), dar, oricum, fondul discutiei era altul. Acum eu zic din nou - sper ca-mi iertati, dragii mei, metehnele profesorale (azi maine ma tem ca voi deveni si eu o gaina plesuva - oi fi si devenit, da' nu-mi dau seama Very Happy ) - sa revenim la oile noastre. Vaz ca avem in fata de fapt doua probleme: invatamantul preuniversitar si cel universitar. Si ma tem ca oricat de strans legate ar trebui sa fie cele doua, nu cred ca putem "ataca" pe doua fronturi (nu de alta, dar nici maca de-o centurie nu ne adunam), asa ca va propun sa revenim la problema invatamantului preuniversitar.

Eu zic ca sunt cateva lucruri pe care, oricat ne-am agita, nu le vom putea schimba in viitorul apropiat:

1. resursa umana. Draga Joseph, cel putin la acest nivel, in general, noi ne cam stim sau, cel putin pentru mine, profesorii de latina din tara la nivel preuniversitar nu sunt o mare necunoscuta, chiar daca, evident, sunt si oameni capabili de care (inca) n-am auzit. Nu am chef azi de tipologii si catalogari (poate maine Wink ) dar as spune ca specia celor care pot si VOR sa schimbe lucrurile e foarte subtire. Cu cei care nu pot nu avem ce face. Cat despre cei care pot, dar nu vor,
se stie ca patura celor care nu au chef sa "vina la vot", desi alcatuita aparent din oameni capabili, dar dezgustati, e mult mai conservatoare in pasivitatea ei decat patura celor care vin la vot, dar o fac dintr-un automatism cu iz de creier "debransat". Culmea e ca ultimii sunt mai susceptibili de a fi putin "rebransati" (chiar daca sansele sunt reduse), decat ceilalti, pentru care aruncatul cu piatra din spatele gardului este mai intotdeauna solutia de electie.

2. afirmarea stiintifica. (Aici ma tem sa nu se supere iar Constantin pe mine, dar sper sa faca abstractie de discutiile noastre anterioare). Din pacate BIBLIOTECA personala initiala (ma refer aici la acel instrumentar hermeneutic si la nivelul de pregatire si de deschidere stiintifica oferit in universitate) a profesorului de limbi clasice din liceu se margineste la cateva "biblii" de gramatica pe care le respecta cu sfintenie (poate nu stii, dar cred ca 90% fac icter mecanic daca aud alti termeni decat cei din cursul pe care l-au parcurs), la ceva istorii literare cu ajutorul carora au comentat steril niste bucati de poezie (pot cita aici "bibliile" Cizek, Barbu, Nichita si Bayet) si la un instrumentar care le permite sa traduca relativ corect texte din Caesar si Cicero si sa insaileze un comentariu de text pe Horatiu. Sa publice editii ale unor opere cu note de comentariu? Pai cum? I-a educat cineva in vreo sectie de limbi clasice in spirit critic (absolut esential pentru sanatatea intelectuala chiar a unui profesoras umil) fata de ceea ce citesc? Iar daca ar avea idei, cine sa le publice? Traditia occidentala a editurilor care au colectii de auxiliare pentru studiu (e.g. indreptare de sintaxa, editii de texte, antologii cu diverse exercitii, opere de popularizare pentru neinitiati) - adica locul unde s-ar putea desfasura energia creatoare a unui profeor (sa fim realisti, sunt prea putini cei care s-ar putea incumeta sa editeze o editie critica serioasa pe Propertiu...) - este cvasinula in Romania. Daca ai variante rezolvate pentru BAC, aia-i alta poveste...

Ce zic eu ca se poate "construi" in mod realist si cu certe sanse de reusita:

1. o noua programa scolara (ceea ce va presupune si manuale noi). La gimnaziu s-au schimbat deja programele si cred ca la clasa a VIII-a lucrurile s-au mai imbunatatit. Programa lasa - zic eu - o mare libertate autorilor de manuale in a structura creativ si atractiv continuturile, ba le lasa si o anume libertate in a alege continuturile insele (s-a insistat mai mult pe nivelul minimal de achizitii). Se pare ca in a doua parte a acestui an, ministerul va convoca "lume" pentru "perierea" programelor de liceu. Eu cred ca putem schimba radical programele. Din pacate insa, la noi proiectele de programe se discuta in "enshpe" comisii si comitete, se voteaza (!!!), ceea ce, aparent, e democratic, dar ineficient. In Occident, in tarile in care inca exista un curriculum national, programa este redactata si asumata de un grup restrans (nu va puteti imagina la ce discutii se poate ajunge cand 20-30 fac o programa scolara...), poate chiar de un singur om (dupa ce, evident, au existat consultari publice). La noi nu. Asta e totusi bine, pentru ca pot aparea proiecte "destepte".

2. un memoriu - da, stiu ca suna ca naiba, dar e singura posibilitate de a schimba planul-cadru de repartizare a orelor. De fapt, e nevoie de o petitie publica pe care s-o semneze cat mai multa lume (in primul rand elevi). Joseph, ministerul reconsidera lucrurile cand urla strada, nu cand i se prezinta argumente. Voi reveni in alt mesaj cu problema asta, dar v-as ruga sa retineti ca planurile-cadru se schimba numai prin ordin de ministru si numai pentru situatii exceptionale. Ar fi bine, cred eu, sa cerem pentru inceput doar reintroducerea orei "furate" anul trecut de la clasa a XII-a. Aici avem niste argumente "birocratice" si de imagine foarte solide, precum si cateva de substanta (evident, fara lamentari, fara origini, traditie distrusa etc.).

Va propun asadar:

1. Elaborati (e o pers. a II-a generica pentru oricine citeste mesajul asta si detine "know how", dar, desigur, pe voi doi va vizez in primul rand) un proiect de programa scolara pentru ciclul liceal ( o ora la IX, X, XII, 2 ore - XI). Va promit ca acest document nu se va pierde in neantul internautic.

2. "Ticluiti" niste ergumente & o structura serioasa pentru o petitie pe care sa o lansam in spatiul public.

P.S. Actualele programe (a caror structura si terminologie va trebui, din pacate, sa o respectati, altfel vor fi respinse proiectele) se gasesc la www.curriculum.edu.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2008 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ne-ai luminat Cos! Laughing Stii mult mai multe decat oricare dintre noi despre obstacolele pe care le intampina conceperea si acreditarea unui manual. De asemenea date (pe care doar le intuiam) aveam nevoie si probabil ca urmatoarea critica a manualelor de latina va deveni mult mai moderata. A nu se intelege lipsa mea de concretete (care manual, care autor - lucruri evidente) ca o fandare pe dupa cires. Nu ma intereseaza cine concepe manualul, indiferent daca acesta imi este sau nu un instrument util. Discutam la modul general/conceptual despre manual ca "produs" finit, fara a lua in calcul toate celelalte. Admit ca solutiile noastre sunt fanteziste si lipsite de orice baza reala (iar critica exagerata pe alocuri), avand in vedere nr de ore, programa, s.c.l. Sunt de acord si cu limpezimea discursiva pe care o imprimi discutiei, dar numai in masura in care nu ajunge sa ne plictiseasca.

Pana sa mutam centrul discutiei pe problemele cu adevarat importante, indraznesc Very Happy sa iti cer formularea unei concluzii la tot ce s-a discutat mai sus. Sa presupunem ca asteptarile tale se vor confirma si restructurarea programei scolare va fi o reusita. Cum ti-ai dori sa fie organizata materia si ce continuturi ar trebui sa aiba un viitor manual ca sa poata deveni un instrument indispensabil? Sunt convins ca ai o viziune clara (sau cel putin o parere), iar un eventual raspuns venit din partea ta ne-ar scuti pe noi de “bajbaieli” inutile (asta daca nu cer “tradarea” unor secrete de serviciu Laughing ).

De asemenea, cred ca ar trebui sa fii mai explicit in propunerile tale din final sau sa incepi chiar tu discutia, pentru ca nu cred ca vrei sa auzi critici sau elogii. Astfel, "piesa de teatru" va avea intotdeauna un final "deus ex machina" si nu cred ca asta ti-ai propus Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2008 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze Cos, am postat inainte sa iti citesc mesajul. Revin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2008 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Laughing Constantin, chiar ca esti simpatic! Iar mi-ai sarit la gat si mi-ai facut niste procese de intentie... Sper totusi ca ai inteles ca ma intereseaza o colaborare onesta si o discutie ca intre maturi nu un concurs "Cine stie castiga". ALTFEL, PENTRU CE CREZI CA MI-AS MAI BATE CAPUL SA SCRIU PE UN FORUM LA ORA ASTA?! I have a life! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2008 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iar ma aberez si eu. sunt cam obosit azi... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Iul 01, 2008 3:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ti-am facut niciun proces de intentie si nu te-am atacat in niciun fel Sad Mai mult, de data asta chiar sunt de acord cu tine. Am vazut ce crede Joseph ca ar trebui studiat la limba latina, mi-am adus si eu o contributie minimala si doream sa stiu si parerea ta, pe care o consider "acreditata" (fara niciun fel de ironie), tinand cont de experienta acumulata la catedra si in comisiile de evaluare. Poate nu m-am exprimat cum trebuie, "mea culpa".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Mar Iul 01, 2008 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze pentru mesajul anterior. Am fost suspicios, chiar putin cam paranoic Smile V-am propus sa redactati ceva, macar un "draft", tocmai pentru ca vreau sa vad si alte proiecte. Sigur ca si eu am un proiect, pe care am de gand sa il sustin cand se va intruni comisia nationala pentru dezbaterea pe programe scolare (in cazul in care ministerul nu va "ingropa" ideea revizuirii programelor scolare), dar nu vreau sa "contaminez" de la bun inceput alte idei. Cred ca e important sa fie cel putin cateva proiecte articulate, in jurul carora sa se concentreze o dezbatere, decat unul pe care apoi sa-l rasucim pe toate partile si, in lipsa de altceva, sa-l adoptam dupa ce am facut tot felul de modificari, completari etc. Cam asta s-a intamplat si cu programa de a VIII-a. Sigur ca nu pot spune ca sunt nemultumit, dar ar fi fost mai interesant sa fie si alte proiecte. Plus ca e sanatos ca lumea care dezbate sa incerce inainte acest exercitiu de redactare a unei programe, tocmai pentru a intelege mai bine ce inseamna un atare demers. In momentul in care te apuci de construit ceva, descoperi toate oprelistile, neajunsurile, greselile posibile s.a.m.d., inclusiv cele care tin de propriile carente, or asta e extrem de important nu doar pentru produsul final, ci, asa cum spunea si Joseph, pentru a iesi din eterna stare de nemultumire si lancezeala. Iesi la rampa cu un proiect si om vedea ce iese. Toti avem de invatat din ideile celorlalti ( ce proletar suna, dar asta e realitatea Smile), nu exista retete absolute. Daca am experienta si "know how", cum spui, este pentru ca mi-am sustinut punctele de vedere inclusiv cu proiecte. Ce zici? Scrii ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Iul 01, 2008 7:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu sa-l fac. Nu am experienta necesara. M-am uitat peste progamele de pe edu. Mi-ar lua foarte mult timp sa-l gandesc si vara asta am 2 examene grele. Chiar daca as incerca, rezultatul va fi dezastruos Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

joseph turmel


Quaestor


Data inscrierii: 24/Iun/2008
Mesaje: 10
Locatie: Romania

MesajTrimis: Vin Iul 04, 2008 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am senzatia foarte apasatoare ca vorbim la pereti. De cateva zile trei fraieri intindem cearsafuri acilea, oamenii se uita, se opresc o secunda si dau mai departe. Manu, Lucumon, Ionela, stimati moderatori, sunteti in concediu? Da va auzim, ca vad ca unii sunteti profesori. Ar fi pacat, pe bune!
Cos, dle Rachita, va multumesc de tot sprijinul. Bafta la examene, dle Rachita!
_________________
Suus cuique attributus est error. Sed non videmus manticae quod in tergo est.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Iul 04, 2008 10:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Joseph!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Sam Iul 12, 2008 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu eram in concediu, tocmai ca de atata treaba nu aveam timp sa intru pe Forum. Am citit cu interes discutia, dar... ce as mai putea aduce eu in plus, eu care nici nu predau latina?... Sigur mai citesc si altii, mult mai avizati... poate ca citesc si trec peste, facandu-se ca nu au vazut nimic. Habar nu am ce sa spun, pentru mine latina a fost ceva deosebit, foarte aparte in liceu, aveam un profesor bun care a stiut sa ne faca interesati. Acum... parca tot mai multi dau bacalaureatul din latina, dar interesati sunt tot mai putini, nu inteleg, e vazuta disciplina aceasta ca ceva peste care s-ar trece mai usor?... Eu stiu studenti care au mers la clasice la Cluj pentru ca... dupa cum spuneau.... "Unde in alta parte?..." Nu stiu daca e adevarat sau e doar un zvon, dar am inteles ca studentii de anul intai nici nu mai traduc Caesar, ci textulete din niste manuale adaptate, ceva manuale franceze cu propozitii simple... Deci... nici macar nu se mai studiaza in Romania latina la un nivel universitar cat de cat, poate ma insel, sunt zvonuri care inevitabil ajung si pe la mine.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Maria R.


Miles


Data inscrierii: 28/Iul/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Aug 28, 2009 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aveti mare dreptate, domnilor. Ati spus foarte multe lucruri pertinente si, din pacate, adevarate, care nu ne fac in niciun caz cinste. Cata dreptate aveti in ceea ce priveste cuiele de sicriu! Unii cred (si se pare ca vor si cu tot dinadinsul) ca limbile clasice sa moara o data cu ei. Omul sfinteste locul si avem nevoie sa se schimbe generatiile pentru a avea cu adevrat o schimbare (de mentalitate mai ales, pentru ca aici decurg toate). Sa speram ca atunci nu va fi prea tarziu. Oricum, sa stiti ca pana nu ne vom rezolva problemele interne (aveti dreptate cand va referiti la "minuscula lume a clasicistilor", dar cred ca stiti ce interese mici o macina! nu o distruge Ministerul cat se distruge ea insasi. Credeti ca daca am avea o ora in plus de latina la clasa a 12a, in atare conditii, s-ar schimba vreo mentalitate? Ar fi mai mult pretuita latina?), pana cand nu vom invata cu adevarat sa fim solidari, sa ne intereseze ceva mai mult decat un post caldut sau o o ora in plus, sau o varianta de bac, cand vom invata sa ne acceptam pe noi insine si pe cei din comunitatea noastra (aici includem si facultatile din provincie), abia atunci vom putea sa ne revendicam niste drepturi. Altfel, omoram (fiecare din noi) din noi latina, parafrazand intr-un fel un articol de ziar. Pana atunci, trebuie sa incercam fiecare, in felul nostru, sa recladim. Pe masura dorintelor si posibilitatilor... nesecate pentru un clasicist. Sunt de acord ca o editie critica din Propertius e greu de realizat, dar o traducere din autori clasici netradusi (o sumedenie la noi) se poate! Se poate si retraducerea unor autori care nu au beneficiat de traduceri sau studii acurate! Daca ne cramponam de neputinte si de birocratie, suntem pierduti. Niste traduceri noi, cu plusurile si minusurile lor, ar da un suflu nou. Spun "si cu minusurile lor" pentru ca acestea ar impulsiona altele noi, mai acurate si mai specializate, ar deschide un drum. Atunci cand vom reusi sa ne invingem pe noi insine, cu neputintele, prejudecatile si lipsurile noastre, abia atunci vom putea schimba ceva. Numai sa incepem de undeva! Sa stiti ca resurse umane sunt, sunt foarte multi tineri dornici sa schimbe ceva, numai ca se dau batuti pentru ca soscotesc ca nu ii sprijina nimeni sau sunt fortati sa se adapteze unor cerinte stramte si sa se transforme treptat in "gaini plesuve", cum spuneti dvs, pe cat de taios, pe atat de adevarat. Va doresc (si imi doresc) mult succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Shadow23


Quaestor


Data inscrierii: 03/Oct/2010
Mesaje: 19

MesajTrimis: Mar Oct 05, 2010 4:35 pm    Titlul subiectului: Help :((! Raspunde cu citat (quote)

Buna! Va rog foarte mult sa ma ajutati la un exercitiu [-o< :
Realizati acordul adjectivelor din paranteza cu substantivele preluate din text:
(audax,-acis) legione.... legione
(fortes) militibus... militibus
ex (noster,-tra,-trum) provincia... provincia
a (altus,-a,-um) lacu... lacu
in (velox,-ocis) flumen... glumen
(famosus,-a,um) sequanorum... sequanorum
(altus,-a,-um) fossam... fossam
(vigilans, -antis) praesidia... praesidia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community