Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

bac partea a III-a
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

mishick


Quaestor


Data inscrierii: 21/Mar/2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Joi Mar 22, 2007 3:54 pm    Titlul subiectului: bac partea a III-a Raspunde cu citat (quote)

stie cineva de unde se poate face rost de eseuri ? se gasesc pe undeva pe net sau prin vreo culegere ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Joi Mar 22, 2007 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar asa ceva nu cred ca exista. Nu mai e vremea cand se mergea pe comentarii prefabricate. Comentezi si tu ceva pe acolo, gasesti sa spui ceva despre un text sau ce se cere.
Inteleg sa fie probleme la traducere si la grile, dar la eseu... mai ales ca pot exista sute de modalitati de a comenta. Mai bine ocupa-te de traduceri, ca un eseu, oricum ar fi facut el, tot e punctat cu ceva, pe cand o rezolvare total gresita a traducerii...
Succes
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Vin Mar 23, 2007 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista o carte "Literatura latina pentru examenul de bacalaureat" Editura INFOED XXI, de Delia Tiron, de la Iasi. Eu o consider utila, dar nu o sa ma apuc de tocit din ea, ci doar ma ajuta sa-mi pregatesc eseurile. In carte scrie --> pentru comenzi sunati la : 0232261439: 0726687792. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Sam Mar 24, 2007 2:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e rau ca exista o carte in sensul asta; e buna pentru a mai inspira cate putin. Dar, intr-adevar, sa inveti comentarii la eseuri... ar fi putin cam mult de munca fara rost.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

mishick


Quaestor


Data inscrierii: 21/Mar/2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2007 1:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

totusi din cate am vazut trebuie sa scrii 2 pagini la eseu si sincer sa-ti spun nici la romana nu sunt prea grozav asa ca o sa-mi vina greu sa scriu 2 pagini din nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2007 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce terminam traducerile si grilele, ne-am gandit sa facem niste eseuri generale la fiecare din cei 8 autori, care sa ne foloseasca ca introducere de vreo pagina..doua la orice eseu am avea pt oricare dintre autori. Fiind facut de noi, il mai citim de cateva ori si cu siguranta o sa ne descurcam. In ceea ce priveste analiza textului dat, nu cred ca va fi vreo problema, avand in vedere ca deja am facut trei eseuri de genul celor de la bac pentru clasa. Eu zis ca e destul de lejer. In plus gasesti pe net multa informatie pentru fiecare autor, in cazul in care nu aveti cartea de care ziceam, daca nu puteti cauta la biblioteca Istoria literaturii latine de Eugen Cizek Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

mishick


Quaestor


Data inscrierii: 21/Mar/2007
Mesaje: 12

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2007 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si pe net unde mai exact ? poti da si tu un link ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2007 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dai cautare pe google Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Dum Mar 25, 2007 5:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe wikipedia sunt multe
de exemplu http://ro.wikipedia.org/wiki/Quintus_Horatius_Flaccus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2007 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Istoria literaturii latine" de Eugen Cizek o am, daca o vreti, v-o pot da in format .doc pentru Word, facem cumva sa ajunga si la voi. Sa o punem pe site nu e voie.
Intr-adevar e mult doua pagini, dar dupa cum spunea Pritty, cu o pagina de itnroduceri.... merge.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2007 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

manu a scris:
"Istoria literaturii latine" de Eugen Cizek o am, daca o vreti, v-o pot da in format .doc pentru Word, facem cumva sa ajunga si la voi.
- dar chiar si asa, nu e legal, nu? As vrea sa va spun ca "lumea" de specialitate a auzit de acest site si poate-i sare-n ochi cuiva "oferta", poate chiar d-nului Cizek, care utilizeaza net-ul. Mai multa discretie as sugera.
In alta ordine de idei, chiar vi se pare mult doua pagini? Subiectul III este un ESEU in care se valorifica textul / textele, dar eseul trebuie sa depaseasca granitele unui comentariu literar (atentie deci la cerinta generala!). O pagina din doua - introducerea? Atunci, de ce nu inca o pagina incheierea, iar atunci substanta eseului unde o mai gasim? Nu vreau sa par prea dur, dar trebuie sa subliniez cateva chestiuni esentiale legate de abordarea subiectului III (ca unul care am facut parte din grupul de lucru la aceste subiecte si care am conceput subiectul III la cca. 50% din variante):
1. Se urmareste atat o abordare teoretica (legata de cerinta generala: e.g.: evidentierea trasaturilor liricii catuliene, prezentarea principalelor aspecte ale discursului politic ciceronian etc.), cat si una practica - interpretarea textelor, in relatie cu "rezolvarea" cerintei generale (urmarindu-se punctele de reper si punctand acele elemente care exemplifica si nuanteaza chestiunile teoretice invatate).
2. In niciun caz introducerea nu va depasi o treime din cuprinsul eseului, tocmai pentru ca cerinta lui este generoasa si sunt in general multe puncte de atins. De altfel, in bareme (care anul acesta vor arata mai complex, dar in favoarea elevilor) se va specifica clar ca disproprtia eseului este sanctionata si se recomanda implicit ca introducerea sa nu ocupe mai mult de 25% din discurs. Acelasi lucru e valabil si pentru incheiere.
Voi reveni zilele acestea cu precizari care sper sa ajute elevii, dar, in acelasi timp, le-as recomanda o mai mare atentie textelor pe care le au de interpretat si care, dincolo de faptul ca multe seamana (sau au portiuni comune) intre ele, nu pun probleme delicate de interpretare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2007 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar am zis introducere despre autor o pagina...dar asta nu inseamna ca e doar introducere, viata lui si cum ajunge sa scrie opera respectiva. In plus mie, sincer, doua pagini mi se par putine pentru un eseu. tocmai am facut pentru clasa un eseu referitor la romanul de dragoste Aeneas/Didona si am scris 5 pagini. Ai nevoie, sau cel putin eu am, de o pagina ca sa faci legatura intre viata autorului, opera sa si citatul care trebuie valorificat. La urma urmei, e vorba de 3 ore pentru examen, deci timp o sa fie.
Astept sugestiile Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2007 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="cos"]
manu a scris:
"Istoria literaturii latine" de Eugen Cizek o am, daca o vreti, v-o pot da in format .doc pentru Word, facem cumva sa ajunga si la voi.
- dar chiar si asa, nu e legal, nu? As vrea sa va spun ca "lumea" de specialitate a auzit de acest site si poate-i sare-n ochi cuiva "oferta", poate chiar d-nului Cizek, care utilizeaza net-ul.
Intr-adevar, m-am grabit facand oferta, deci mi-o retrag - era doar din dorinta de a ajuta pe unii. Dar, la urma urmei, cartea domnului Cizek se gaseste in orice biblioteca, se poate cu siguranta inca achizitiona si din librarii.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Mie Apr 11, 2007 9:08 am    Titlul subiectului: Eseuri pentru bac -Cicero, Catul si Petroniu Raspunde cu citat (quote)

Sunt profesoara de lb romana cu o vechime de 25 de ani. Anul acesta o suplinesc pe profesoara de latina. Desi am studiat latina in facultate ca a doua specializare, mi-e foarte greu dupa atatia ani de la absolvire mai ales la clasele de liceu. Pentru bac am inceput cu subiectul III, avand experienta eseurilor de la literatura romana. Mi s-a parut mai usor. Am conceput cateva eseuri orintative pentru Catul, Cicero si Petroniu, avand in vedere cerintele date. Asadar, pot fi adaptate pentru aproximativ 40 de variante.As dori sa stiu ce parere aveti. Cum pot fi imbunatatite? Ce e gresit? Problema e ca nu stiu cum sa vi le trimit: le scriu direct pe forum sau in word si apoi vi le trimit?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mie Apr 11, 2007 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ati putea incepe un subiect nou, numit corespunzator: ceva ingenul: Eseuri pentru subiectul al III-lea si apoi... potati acolo cu copy paste din Word. Poate ceilalti vor comenta eseurile si vor veni cu idei. Ar fi indicat sa nu fie textele cu diacritice - pot aparea erori.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community