Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Ce cărți ați citit și le recomandați?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Oct 28, 2007 6:15 pm    Titlul subiectului: Ce cărți ați citit și le recomandați? Raspunde cu citat (quote)

Mi-ar face o deosebită plăcere să discutăm despre cărțile pe care le-ați citit în ultimul timp, care v-au plăcut în mod deosebit și le-ați recomanda și altora.
Pentru vremurile noastre, cred că DANION VASILE scrie foarte bine, mai ales pentru tineri și nu numai. Mereu în actualitate și un fin observator Danion se adresează cu multă dragoste și încearcă să răspundă unor întrebări ale tinerilor, vorbind pe limba lor. Cărțile lui se citesc ușor și sunt educative.
Vă recomand:
1. "DESPRE PROBLEMELE TINERILOR", Ed. Agnos, 2007(din cuprins: Baricadele libertății, Nevinovăția compromisurilor, Tinerețea cea de toate zilele, Ispita sinuciderii, Liceu, facultate, șomaj?, Probleme de familie, Sunetul muzicii);
2. "TINERII ȘI SEXUALITATEA-ÎNTREBĂRI ȘI RĂSPUNSURI",Ed.Lucman, 2006 ( din cuprins: Dragoste la primul e-mail; Telepatie și amor, Frica de viitor, Culmea răzbunării- iertarea, Un parastas pentru filmele clasice);
3."TINERII ȘI SEXUALITATEA-ÎNTRE IUBIRE ȘI PĂCAT", Ed.Lucman, 2006 ( din cuprins: "Poarta "sărutului, Sâni mari pentru creiere mici, Comoara din discotecă, Domnul profesor Televizor, Păreri despre sexul premarital, Apusul unui tabu, Adrenalină 150%);
4. " CARTEA NUNȚII", Ed. Egumenița, 2004 (din cuprins: Despre fotomodele și Don Juani, Banii vorbesc!, Despre Goana după aurul nunții sau western-ul măritișului, De ce să mă căsătoresc?, Despre influența prietenilor).
Cred că le puteți găsi și pe net.
Merită puțin sacrificiu din timpul liber. O carte te deconectează (mai ales după ce ai tradus la latină sau ți-ai făcut temele, sau te-ai întors de la muncă). Lectură plăcută!
Aștept părerile și recomandările voastre. Smile
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Oct 29, 2007 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Obisnuiesc sa citesc destul de mult, mai ales ca sunt absolvent de litere, dar... de autorul propus nu am auzit pana acum. Poate cand voi gasi si voi avea putin timp, voi citi, nu prea sunt la curent cu noile aparitii in materie de romane. In schimb am citit cam tot ce este reprezentativ pentru literatura universala. Impresionat in mod special am fost de cartea lui Bulgakov, Maestrul si Margareta, pe care o si consider cam cea mai buna dintre lecturile mele. Daca e sa iau si un autor pe care il consider cel mai bun, desi se vor gasi unii sa spuna ca in ziua de azi nu mai merge sa-l consideri ca fiind cel mai bun, este Dostoievski, pe care l-am citit din scoarta in scoarta de doa ori si mai bine. Mai amintesc din top: Kafka, Huxley, John Saul etc..
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit si mi-au placut: romanele-scrisori ale lui Holderlin-"Hyperion" sau Montesqieu-"Scrisorile persane", teatrul cu teme clasice al lui Camus, Sartre sau Giraudoux. Si ceva mai nou, incercati romanele lui Ismail Kadare. Eu am citit "Piramida", e destul de interesant pentru amatorii de postmodernism.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu as recomanda pt cei care vor sa se initieze in cunoasterea filosofiei o carte care iti prezinta dragostea pt intelepciune inca de la originile ei pana in prezent... fiecare perioada este prezentata prin cate un episod al aventurii unei fetite de 14 ani..."lumea sofiei" de jostein gaarder.
desi aparent facila merita incercata deoarece iti deschide apetitul pentru descoperirea filosofiei.

mi-a mai fost prezentata "maestrul si margareta" ca o carte extraordinara; probabil ca dupa sesiune ma voi apuca de ea Smile
_________________
per aspera ad astra
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va recomand o carte de actualitate si care se citeste foarte repede.
"INTERNETUL Tinerii în fața provocării" - Cristian Serban
http://www.nistea.com/media/internet/internet-tinerii/00-scrisoare-duhovnic.html
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

latin_91


Quaestor


Data inscrierii: 09/Mar/2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa vedem...printre cartile preferate se numara "QUO VADIS" de Henryk Sienkiewicz,"Eternul sot" de Dostoiveski.. dintre cele mai recente recomand "Colectionarul de istorie" de Elizabeth Kostova si "Mendebilul" de Mircea Cartarescu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai recomand :
Laurențiu Dumitru - " Tinerii între cer și pământ ", Ed. Egumenița, 2008
Augusto Cury - " Părinți străluciți, profesori fascinanți ", Ed. For You, 2005
Vera F. Birkenbihl - " Semnalele corpului ", Ed. Gemma Pres, București, 1997
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

maya


Miles


Data inscrierii: 06/Noi/2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Noi 09, 2008 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O carte pe care am citit-o de curand Wuthering Heights (La rascruce de vanturi) a masterpiece.Alta carte ar mai fi Cele doua Diane si cam tot ce am gasit la biblioteca de John Saul in special Pedeapsa pacatosilor.Creatura,Roiul,Focul iadului s.a Very Happy

Ultima modificare efectuata de catre maya la Lun Noi 24, 2008 8:55 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mar Noi 11, 2008 2:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parcă era vorba de "La răscruce de vânturi" iar nu de drumuri.
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

raluca07


Miles


Data inscrierii: 18/Oct/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2008 6:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt o mare admiratoare a lui Balzac, pot spune ca ii recomand toate romanele. Acum citesc "Iluzii pierdute", care din punctul meu de vedere este unul dintre cele mai reusite. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Alex TWB89


Miles


Data inscrierii: 16/Noi/2008
Mesaje: 3
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2008 12:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine nu se teme de o lectura mai...incitanta, sa incerce Ecstasy de Ryū Murakami
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Sam Dec 06, 2008 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"de veghe in lanul de secara" J. D. Salinger
cartea preferata a lui John Lennon Smile
_________________
per aspera ad astra
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

miru be


Miles


Data inscrierii: 17/Oct/2008
Mesaje: 8
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2008 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Și pe mine m-a impresionat "Maestrul și Margareta".Am înțeles că l-ar fi inspirat și pe solistul de la 'The Rolling Stones' în scrierea unei piese. Dostoievski e genial,în schimb Salinger mi se pare mai degrabă superficial.
Recomand Hoffmann ,Turgheniev,Gogol,iar din literatura de consum ar mai fi Sven Hassel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sven hassel....immm
mi-a fost recomandat de curand...sau destul de mult avand in vedere timpul pe care i l-am acordat cartii;spre rusinea mea o am de 2 luni in biblioteca si nu am reusit sa citesc decat f putin
poate din cauza stilului sau, sa-i spun jucaus si prea vesel pt gusturile mele,
insa facand abstractie de acesta, imi place ceea ce descopar in cartile lui despre al doilea razboi mondial.. momentan sunt la "curtea martiala"
_________________
per aspera ad astra
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

miru be


Miles


Data inscrierii: 17/Oct/2008
Mesaje: 8
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sven hassel vesel?are un umor negru de-a dreptul înfricoșător.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community