Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

am anul acesta bacul la latina....

 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2009 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

coly


Miles


Data inscrierii: 14/Ian/2009
Mesaje: 4
Locatie: braila

MesajTrimis: Mie Ian 14, 2009 7:18 pm    Titlul subiectului: am anul acesta bacul la latina.... Raspunde cu citat (quote)

sper ca cei care au dat anul trecut bacul la latina sa ne ajute si pe noi. pana acum nu am facut nimic din variante la latina, cu ce ma sfatuiti sa incep? Am si eu cateva idei dar sincer nu prea ma descurc, mi se par cam dificile subiectele. Si ce e cel mai "frumos" lucru e ca sunt singura din liceul meu care dau bacul la lb latina asa ca sunteti singurul meu ajutor. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

eu....


Quaestor


Data inscrierii: 09/Apr/2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2009 5:01 pm    Titlul subiectului: .... Raspunde cu citat (quote)

buna coly....eu am dat anul trecut bacu` la latina...te pot ajuta cu rezolvari....RazzSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Adnana


Aedile


Data inscrierii: 24/Ian/2008
Mesaje: 52
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 26, 2009 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

buna coly ! poti apela si la mine pentru ajutor ...dar nu variante rezolvate...ci explicatii pentru rezolvarea lor....poti chiar sa-mi trimiti pe mail ce lucrezi tu si eu iti corectez . Succes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

afrodita18


Civis Romanus


Data inscrierii: 28/Feb/2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Feb 28, 2009 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sall
vreau si eu daca se poate
si vrea cineva sa ma ajute
rezolvarile cu sub la latina
dau si eu bacul anul asta
:*
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

pisiciu


Civis Romanus


Data inscrierii: 18/Feb/2009
Mesaje: 1
Locatie: valcea

MesajTrimis: Lun Mar 09, 2009 7:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vreau si eu ajutor la traducerea de la variante....caut cuvintele ,le traduc dar nu prea imi da ...nu au inteles...cum sa le traduc mai usor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Afrodita


Miles


Data inscrierii: 28/Mar/2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pun si eu cateva rezolvari......poate va sunt de folos;))

1.
Hac re pro suggestu pronuntiata,/¹ eodem die cum legionibus in Senones proficiscitur/² magnisque itineribus eo pervenit/³.[…]Acco iubet/4 in oppida multitudinem convenire./5
Acest lucru fiind anuntat de la tribuna,el pleaca in aceeasi zi cu legiunile la Senoni si soseste acolo prin marsuri mari.Acco porunceste ca multimea sa se adune in cetati.
1-p.participiala absoluta,cu val.temporala
2-p.princip in rap de coordonare cu p3 si regenta pt p1
3-pr.princip in rap de coordonare cu p2
4-p.princip, regenta pt p.5
5-p.completiva infinitivala Ac
hac(hic,haec,hoc)=adj.pron.dem de departare, ac in g,nr,c cu subst ‘re’(fem,sg,abl), atr.adj
magnis(magnus,-a,-um)=adj.cu 3 term.cls.I,se acorda in g,nr,c. cu ‘itineribus’
(neutru,pl,Abl),grad poz, atr.adj.
pervenit(pervenio,-ire)=vb pers,.pred, conj4, ind, prez,pers3, sg, d.activa
Multitudinem=subst.comun, decl 3 I, Ac sg, fem,subiect in p.infinitivala

2.
1.Matres familiae de muro vestem argentumque iactabant/¹.Interim ei,/² qui ad alteram partem oppidi convenerant/³, primo exaudito clamore/4 praemissis equitibus/5, [..]/mango cursu eo contenderunt./²
Femeile aruncau de pe zid imbracamintea si argintariea.Intre timp,aceia care se adunasera la celalalt capat al cetatii, dupa ce primul strigat a fost auzit,calaretii fiind trimisi inainte[..] s-au indreptat acolo in mare goana.
1-princip.independenta
2-princip.regenta
3-relativa(pred.mod ind)reala
4- participiala absoluta/ abl abs, val temp
5- participiala absoluta/ abl abs, val temp
vestem(vestis, is)=subst.com, decl.3 p, Ac, sg, fem.,compl direct
Iactabant=(iacto,iactare,iacotvi,iactatum)-vb.pers.pred, conj1, ind.imperfect,pers3, pl,d active, pred vb
qui(quae,quod)=pron rel, caz N, pl gen masc, subiect
magno(magnus,-o,-um)=adj cu 3term,c l,se ac in g,nr,c cu subst.’cursu(Abl sg masc,)grad poz, atr adj.

3.
Prima luce hostium equitatus ad castra accedit/1 proelimque cum nostris equitibus committit/2.Caesar/3consulto equites cedere/4seque in castra recipere/5iubet/3.
In zorii zilei cavaleria dusmanilor se apropie de tabara si incepe lupta cu calaretii nostrii.Caesar porunceste ca intr-adins calaretii sa cedeze si sa se retraga in tabara.
P1 = PP
P2 = PP
P3 = PP regenta pt 4-5
P4 = Compl inf, Ac
P5 = Compl inf, Ac
luce(lux,-cis)-subst.com,decl 3 I ,ABL sg fem,compl circ de timp
Accedit(accedo,ere,cessi,cessum)-vb pers pred,conj3,ind prez, d.activa,pers3 sg, pred vb
Nostris(noster,nostra,nostrum)-adj.pron posesiv,pers1,se ac cu equitibus(m,pl,Abl),atr.adj
Cedere(cedo,ere,cessi,cessum)-vb pred,conj3,d.activa,inf prez, pred.prop.inf


4.
Cum per eorum fines triduum iter fecisset,/¹[Caesar] inveniebat ex captivis/² Sabim flume nab castris suis milia passuum X abesse/³[..] Exploratores praemittit/4 qui locum idoneum castris deligant./5.
Dupa ce facuse un mars de 3 zile prin tinuturile acelora, Caesar,afla de la prizonieri ca raul Sabis este la o distanta de 10 mii de pasi de tabara sa.Trimite inainte cercetasi,care sa aleaga locul potrivit pt tabara.
1-p.circumstantiala temporala
2-p.principala
3-p.completiva infinitivala
4-p.principala
5-p.relativa
3.inveniebat(invenia,iri,ini,um)=vb pers pred.,conj4,d.act.,m ind,t.imp,pers3,nr sg,fs pred vb
Exploratores(re,is)-subst comun,g m,nr pl,caz AC,decl 3,imparisilabica,fs compl direct
Idoneum(us,ea,eum)=adj cu 3 term,cl1,se acorda in g,nr,caz cu ‘lacum’,g msc,nr sg,caz AC,grad pozitiv,fs atr adj


5.
1.Munitis castris[Caesar] duas ibi legions reliquit/² et partem auxiliorum in castra maiora reduxit/³[..]Tum demum Ariovistus partem suarum copiarum/4 quae castra minora oppugnaret,/5 misit/4
Tabara fiin fortificata,Cesar a lasat acolo doua si a readus in tabara mai mare,o parte din trupe auxiliare[..].Atunci in sfarsit Ariavistus a trimis o parte a trupelor sale care sa asedieze tabara mai mica.
2.1-ablativ absoluta cu valoare temporala
2-princiipala
3-principala in rap de coordonare cu p2
4-p.princip
5-relativa circumstantiala
3.partem(pars-tis)=subst.com,gen f,nr sg,caz AC,decl.3,imparisilabica,fs.compl direct
Reduxit(reduco-cre-xi-ctum)=vb pers pred.,tranzitiv,m ind,tperfect,conj3,d.act,fs.pred vb.
Quae=pron rel.gen f,nr sg,caz N,fs subiect
Minora(parvus,parva,-um)=adj3 term,cl 1,se acorda in gen,nr,caz cu ‘castra’(nr pl,neutru,AC),fs atr adj,grad comparative

6.
1.Hoc response dato./¹Divico discessit./²Postero die castra ex eo loco movent/³Idem facit Caesar equitatumque omnem/4 ad numerum quattuor milium,[..] praemittit./5
Acest raspuns fiind dat,[Divico] a plecat.A doua zi muta tabara din acest loc.Acelasi drum il face cesar si trimite toata cavaleria in numar de 4000mii.
2.1-p.ablativa absoluta
2-p.principala
3-p principala indicativa
4-p principala
5-p principala
3.discessit(discedo,-re,-cesi,-cusum)=vb pers pred,m ind,t perfect,pers3,nr sg,conj3,d act,fs pred vb.
Die(dies,-ei)=subst com,gen masc,nr sg,caz ABL,decl5,fs compl circ d timp
Eo(is,ea,id)=adj pron dem,se acorda in gen,nr,caz cu ‘loco’(m,sg,ABL),fs atr adj
Omnem(omnis,omne)=adj cu 3 term,cl2,se acorda cu subst quattuor(m,sg,AC),fs atr adj

7.
1.Dum haec in colloquio geruntur./¹Caesari nuntiatum est/² equites Ariovisti propius tumulum accedere/³ et[..]lapides telaque in nostros conicere/4 Caesar finem loquendi facit./5
Pe cand acestea sunt aratate intr-o discutie,lui Cezar i s-a adus vestea ca niste calareti
Ai lui Airovistus ajung mai aproape de movila si arunca pietre si sageti in ai nostri.cezar pune capat discursului.
2.1-p.circ temporala
2-p princip.regenta pt 1,3,4
3-p.infinitivala
4-p,infinitivala
5-p independenta
3.haec(hic,haec,hoc)=pron dem,pl,neutru,caz N,fs subiect
Geruntur(gero,-ere,-esi-,estum)=vb pers pred,mod ind,t prez,pers3,pl,d pasiva,conj3,fs pred vb
Caesari=subst propriu,Caesaris,-ar=gen masc,nr sg,decl 3 imparisilabica,caz D,fs d compl indirect
Tela(telum,-i)=subst comun,nr pl,neutru,caz AC,decl2,fs compl direct

8.
1. Aceste lucruri fiind implinite, Carnutiideclara ca ei nu resping niciun pericol pentru salvarea tuturor. Atunci, momentul acestei actiuni fiind stabilit, pleaca de la adunare 2.P1 = Circ d timp, rap d simultaneitate
P2 = PP, regenta pt P1, P3, P4
P3 = Compl inf, nuanta subiectiva, rap d simult
P4 = Compl inf, nuanta sub, raport d simult, coord cop cu P3
P5 = PP, independenta
3.his(hic,haec,hoc)-adj.pron.dem,nr pl,gen fem,caz abl,se acorda in gen,nr,caz cu subst »rebus »,fs.atr adj.
Profitentur(profiteor,-eri,-sus,-ssum)-vb.deponent,m.ind,t.prezent,pers3,nr pl,d.pasiva,conj2,fs.pred vb.
Communis(-e)-adj.2 term,cl2,se acorda in g,nr,caz cu « salutis »9nr.sg,g.f.,cazG,fs.atr.adj
Ab concilio(comcilium,-ii)-subst.com,nr sg,g,neutru,decl2,fs.compl.circ de loc,precedat de prepozitie

9.
1. Dintre toti acestia, de departe cei mai civilizati sunt cei care locuiesc in Cantium, tinut care este in intregime maritim si nici nu se deosebesc mult de felul de viata galic (din Gallia). Cei mai multi din interior traiesc doar cu lapte si carne.
2.P1 = PP, regenta pt P2
P2 = Relativa reala, determinativa, regenta pt P3
P3 = Relativa reala
P4 = PP, raport d coord copulativa cu P1
P5 = PP, independenta
3. humanissimi=(humanus,-a,-um) adj cu 3 terminatii,clasa I,se acorda in gen,nr si caz cu un cuvant subinteles "ei" (masc,pl,N).grad superlativ,decl II,nume predicativ
qui=(qui,quae,quod)pronume relativ,masc,pl,N,subiect
lacte=(lac,lactis)subst comun ,neutru,sg.Abl,decl III imparisilabica,complement intrumental
vivunt=(vivo,-ere)verb,indicativ prezent,pers III pl,conj III,diateza activa ,P

10.
1. Q. titurius si L. Cotta care dusesera legiunile in tinuturile Menapilor, toate ogoarele acestora fiind devastate, cladirile fiind incendiate, pentru ca Menapii se retrasesera (se ascunsesera) toti in cele mai dese paduri, s-au intors la Caesar
2. P1 = PP, regenta pt P1, P3, P5
P2 = relativa reala, determinativa
P3 = Part absoluta, rap d abterioritate, nuanta temporala
P4 = Part abs, raport d coord prin juxtapunere cu P3
P 5 = Circ cauzala, rap d anterioritate
3. qui=(qui,quae,quod)pronume relativa,masc,pl,N,subiect
duxerant=(duco,-ere,-xi)verb,indicativ,mai mult ca perfect,pesr III pl,conj III,diateza activa,PV
densissimas=(densus,-a,-um)adj cu 3 terminatii,clasa I,se acorda in gen,nr si caz cu subst "silvas"(fem,pl,Ac),grad superlativ,atr,adj
ad Caesarem=(Caesar,-aris)subst propriu,masc,sg,Ac,decl III imparisilabica,precedat de prepozitia "ad",CCL
_________________
Carpe diem!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

scumpica18


Quaestor


Data inscrierii: 23/Dec/2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Afrodita vezi ca unele variante de anul acesta s-au mai schimbat =))
de exemplu varianta nr 4.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Afrodita


Miles


Data inscrierii: 28/Mar/2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asa este:D stiu k fata de anul trecut la subiectul I s-au schimbat 6 variante..........greseala mea....varianta corecta e asta:D

4. Itaque,/1 re frumentaria proviso/2 equitatuque comparato,/3 multis praeterea viris fortibus nominatim evocatis,/4 in Sotiatium fines exercitum introduxit./1 Sotiates […] primum equestre proelium commiserunt./5

Asadar, dupa ce s-a aprovizionat cu grau, dupa ce a pregatit cavaleria, si pe langa acestea dupa ce a chemat individual multi barbati viteji si-a dus armata in teritoriile sotiatilor. Sotiatii au inceput prima lupta de cavalerie.
1-principala, regenta pt 2, 3, 4
2-participiala absoluta, valoare temporala
3- participiala absoluta, valoare temporala
4- participiala absoluta, valoare temporala
5-principala independenta
re=subst, decl 5, Abl sg, fem, subiect
fortibus=adj cu 2 term, se acorda cu subst”viris”( Abl, pl, masc), at adj
exercitum=subst, decl 4, Ac pl, masc, compl direct
introduxit=vb, conj 3, m indicativ, timp perfect, pers a 3 a, sg, pred vb
_________________
Carpe diem!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

uffie_


Miles


Data inscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Mar 29, 2009 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la varianta 1 la analiza cuvintelor: hic,haec,hoc e adj pron dem de apropiere nu de departare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

scumpica18


Quaestor


Data inscrierii: 23/Dec/2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Apr 02, 2009 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cine ma poate ajuta si pe mine cu variantele 19, 23, 66, 81 si 88?

am facut eu ceva.... dar nu stiu cat de bine... daca puteti posta...

daca aveti intrebari referitoare la variante va ajut si eu Very Happy
plz help Shocked Shocked Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

scumpica18


Quaestor


Data inscrierii: 23/Dec/2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Sam Apr 04, 2009 7:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chiar nimeni? Sad Sad Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

kretzulynna


Miles


Data inscrierii: 31/Mar/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Apr 06, 2009 10:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma poate ajuta si pe mine cnva cu un comentariu la AD THALIARCHUM..? Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

kretzulynna


Miles


Data inscrierii: 31/Mar/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Apr 06, 2009 10:36 pm    Titlul subiectului: hey Raspunde cu citat (quote)

poate sa ma ajute si pe mine cnva asa in mare..cu ce e mai greu la latina.. explicatii cv,rezolvari... orice Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

quick_silver


Miles


Data inscrierii: 26/Mai/2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Mai 26, 2009 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am subiectele 1 si 2 rezolvate.id-ul meu de mess este beatrice.popescu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

lovelly_allexa90


Civis Romanus


Data inscrierii: 26/Iun/2009
Mesaje: 1
Locatie: deta

MesajTrimis: Vin Iun 26, 2009 2:59 pm    Titlul subiectului: pls ajutati-ma si pe mine....va rooooog..... Raspunde cu citat (quote)

ajutati-ma,imi lipsesc la latina,la subiectul 1 variantele 66 si 81.....postati va rog raspunsul care-l stie,macar traducerea!!!!!!dau in cateva zile proba..... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2009 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community