Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

va rog sa imi traduceti....

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

maniac_gsm


Miles


Data inscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 3
Locatie: brasov-romania

MesajTrimis: Lun Mar 16, 2009 2:03 am    Titlul subiectului: va rog sa imi traduceti.... Raspunde cu citat (quote)

Buna! tuturor.
Frumos forum; chiar nu ma gandeam ca exista un forum cu si despre limba latina. Am ajuns pe acest forum incercand sa gasesc o traducere pentru propozitii si fraze ce le-am compus pentru a le scrie in memorii adresate instantelor de judecata. Am observat ca in jurisprudenta se folosesc des expresii in limba latina si in incercarea de a comunica in acelasi limbaj mesajul adresat unui judecator, de exemplu, caut sa introduc in mesajul meu si expresii in limba latina; expresii care sa ridice valoarea si sa atraga atentia asupra unor aspecte ce pot fi trecute usor cu vederea la lecturare. Caut o persoana, sau mai multe, care sa ma ajute , cand si cand, cu cate o traducere, un sfat si poate cine stie.... cu orice mi-ar putea reda libertatea si siguranta ca nu voi ajunge inapoi in locul in care oamenii nu se schimba decat din rau in mai rau. ID-ul de messenger la care pot fi gasit este: maniac_gsm
Salve!
_________________
Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

burebista


Miles


Data inscrierii: 22/Iun/2009
Mesaje: 4
Locatie: bv

MesajTrimis: Joi Iun 25, 2009 9:30 am    Titlul subiectului: citate latina Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Sa inteleg ca ai ales domeniul juridic, ca autodidact?
Daca este asa, felicitari pentru hotarare si multa bafta, - domeniul este atat de vast, incat un jurist bine pregatit, este specializat pe un domeniu.
Cu cat e mai bun, cu atat domeniul se ingusteaza.....
Referitor la citatele in limba latina introduse adesea in documentele transmise instantei, acestea sunt folosite pentru a sublinia o situatie/context asupra careia/caruia exista deja o parere in doctrina, din timpul dreptului Roman, aceasta parere fiind sintetizata de unii din marii juristi Romani in fraze ce au statut de principiu pentru jurisprudenta. Aceste fraze introduse in text, fac apel, in general, la cunostintele instantei in domeniu, astfel incat, o maxima gen " Testis unus testis nullus = Cu un martor nu exista marturie" (sau " nulla poena sine lege ")
poate inlocui o intreaga demonstratie cu trimiteri in lege.
Aceste fraze se doresc a fi cat mai scurte si ca sa fie cu adevarat eficiente, ( nu numai sa ia ochii clientului....) ele trebuiesc alese cu grija, in functie de tinta lor ( instanta ) ( ex: daca stii ca instanta este un pic pe langa latina, atunci n-are rost sa-i scoti o maxima de juma' de pagina din Catilinara lu' Cicero Marcus Tullius, ca ai sa reusesti cel mult sa enervezi instanta... )
Astea fiind spuse, frazele ce le-ai compus pentru memorii, daca sunt scurte si cunoscute ca principii de drept, atunci ar avea efect, poate. In opinia mea, maximele latine clarifica o situatie, nu o explica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

maniac_gsm


Miles


Data inscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 3
Locatie: brasov-romania

MesajTrimis: Vin Iun 26, 2009 1:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna... sau buna ziua. As zice ca in spatele acestui nickname se afla o persoana peste 30 de ani care mai mult ca sigur ca ma cunoaste. Nu pot sa deduc acum daca este av., jud., proc., ori o persoana asemenea mie. Totusi ma simt incurajat ca cineva mi-a raspuns si tind sa cred ca tu, "Burebista", esti o persoana inteligenta si cu ceva experienta in domeniul juridic. Dar sa trecem peste asta acum. Este adevarat ca nu sunt avocat si ca nici nu vreau sa devin unul; vreau doar sa imi fac apararea asa cum cred eu. Am avut avocati si nu am fost multumit deloc de rezultate. Ii respect, colaboram....intr-un oarecare fel, dar raman cu ambitia mea de a ma apara singur. Am apelat la un ajutor deoarece nu vreau ca apararea mea sa fie anapoda facuta (mult material care sa plictiseasca) ci sa fie foarte obiectiva iar acolo unde este absolut important sa atrag atentia cu cate o maxima in limba latina. Clarificand, sau cel putin incercand sa clarific un fapt...sau ceva anume. Mai stiu ca atata timp cat stiu ca legea este clara in privinta unui aspect iar mie imi este incalcat un drept prin alicarea defectuasa a legii ar trebui sa fiu ferm in fata instantei de judecata si sa bat pe acel aspect pana legea se aplica. Problema este ca ma simt uneori putin deznadajduit cand ma gandesc ca un an de zile m-am straduit sa imi scot fundul de la puscarie si in fata judecatorilor cuvintele mele (unele luate din carti scrise de ei) nu au avut absolut nici o valoare. dar nici in ziua de azi, dupa 7 luni de la eliberare nu au valoare cuvintele mele. Memorii si cereri care nu au fost citite si muuuuulte alte lucruri deranjante s-au mai petrecut in procesul meu. Muncesc atat de mult incat am ajuns sa nu mai am timp sa ma mai ocup corespunzator de proces. Mai dau si pe la biblioteca, mai am materiale dar fara maximele in latina nu depun nici o hartie in fata instantei. Maximele fiind una din metodele prin care vreau sa atrag atentia contextual. Dar mai discutam pe tema asta cat de curand. Si ma voi gandi si la ceea ce vreau sa sune ca o maxima. Am acum un termen la care ma voi plictisi cateva ore apoi voi vedea care va fi pasul urmator. Dar acum am sa dorm putin ca este tarziu... cred ca am devenit plictisitor. Cu respect, multumesc mult pentru atentie, Dragos.
_________________
Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Iun 28, 2009 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu știu cât de bine este să te încrezi în forțele tale și nici ce valoare pot avea acele fraze în latină. Mergi cu adevărul și cu Dumnezeu înainte și găsește un avocat bun!
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

maniac_gsm


Miles


Data inscrierii: 16/Mar/2009
Mesaje: 3
Locatie: brasov-romania

MesajTrimis: Mar Iun 30, 2009 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de incurajare....... Cu Dumnezeu inainte voi fi mereu, cu adevarul la suprafata, dar nu am incredere in sitemul juridic. Niciodata!!!
_________________
Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Iul 01, 2009 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Să auzim de bine și adevărul să iasă la suprafață! Smile
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Vin Iul 03, 2009 10:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragul meu, cred ca esti un copil foarte destept. Ca si Ionela, si eu cred ca nu ar trebui sa renunti la un avocat, trebuie doar sa devii partenerul lui cu adevarat, sa adauge in apararea ta citatele la care tii foarte mult. Ca forma de discurs iti recomand Cicero. Ai mult de invatat din discursurile acestuia. Iti prind bine si in viata!. Daca poti, citeste Catilinarele.Cateva fragmente au fost si pentru bac, le gasesti traduse la subiectul al III-lea, in cazul in care nu le gasesti la biblioteca. Subiectele sunt pe http://subiecte2009.edu.ro/bacalaureat/subiecte/ proba F (cauta la subiectul III, repet:). E doar un sfat. Iti doresc tot binele!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community