Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Greaca veche

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

roibica


Miles


Data inscrierii: 01/Sep/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 10:23 pm    Titlul subiectului: Greaca veche Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

As vrea sa invat greaca veche prin studiu individual.

Unde gasesc manuale, dictionare, cursuri su alte informatii in Romania despre aceasta limba ?

Multumesc,
Alexandru
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Maria R.


Miles


Data inscrierii: 28/Iul/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Joi Sep 03, 2009 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna, Alexandru,

Pentru un incepator, cred ca ar fi tocmai bun Manualul de limba greaca al Feliciei Stef, pentru ca are foarte multe exercitii. Gramatica lui Humbert (in franceza) ar fi o solutie mai buna, sunt gramatici bune si cele ale lui Smith si Adrados, aceasta din urma fiind foarte naucitoare, dupa parerea mea, insa nu stiu ce posibilitati ai de a face rost de ele, poate prin anticariate... Iti trebuie neaparat si un dictionar de greaca (grec-roman nu exista), poti face rost de un Bailly de la anticariat, e bunicel si Alexandre, dar si mai bun este Dictionarul de la Oxford, pe care il gasesti la respectiva editura, in variantele mic-mediu-mare; acestea sunt cele mai bune. Apoi, dupa ce deprinzi notiunile de baza, ar trebui sa iei contact cat mai mult cu texte, de aceea ti-am sugerat Felicia Stef. Evident, daca vrei sa te "specializezi" pe ceva anume (stiu eu, patristica, greaca koine...) lucrezi pe textele din domeniu. Intrebai de manuale... exista manuale de limba greaca pentru clasele IX-XII, la editura Humanitas. Se gasesc in librarii. Poate ca ar fi bune si niste manuale mai vechi, pentru seminaristi, daca se mai gasesc prin anticariate... Cam astea ar fi instrumentele. Nu in ultimul rand, iti trebuie multa rabdare, perseverenta si exercitiu. Acestea nu se cumpara de la anticariat, din pacate sau din fericire (pentru ca ar fi mult prea scumpe) Smile. Mult succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

roibica


Miles


Data inscrierii: 01/Sep/2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Sam Sep 05, 2009 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru raspunsuri,

Din pacate nu prea gasesc cartile propuse de tine, am comandata " Limba Greaca Veche" de O. Pop si incerc sa gasesc "Manual de greaca veche" de la Humanitas.... insa fara noroc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Maria R.


Miles


Data inscrierii: 28/Iul/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sam Sep 05, 2009 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu placere. Daca esti din Bucuresti, incearca la libraria Humanitas de la Cretulescu, poate gasesti acolo manualele de limba greaca. Oricum, este imposibil sa nu gasesti macar un Alexandre intr-un anticariat mare, incearca la cel de langa libraria Mihai Eminescu sau la cel micut de pe strada Doamnei. Sau la sediul editurii Oxford, de la Romana. Curaj si perseverenta! Daca vrei sa inveti greaca veche, prima regula este sa nu te dai batut! Idea !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

emilia


Quaestor


Data inscrierii: 11/Iun/2012
Mesaje: 24

MesajTrimis: Mar Iul 31, 2012 10:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista vreo facultate in tara unde ai printre alte cursuri si un curs de limba greaca veche?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

mania12


Quaestor


Data inscrierii: 20/Sep/2012
Mesaje: 33
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 28, 2012 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

buna.nu stiu exact, dar cred ca la fac de limbi straine am impresia ca poti sa-ti alegi ca materie optionala:D
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ramonatoma


Miles


Data inscrierii: 23/Oct/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Oct 23, 2012 12:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si la ce naiba iti foloseste in afara de cultura generala?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

mania12


Quaestor


Data inscrierii: 20/Sep/2012
Mesaje: 33
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 31, 2012 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

buna intrebare ramona! in ziua de azi nu prea ai mare nevoie de asa ceva...dar acum fiecare este liber sa faca ce vrea;))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

melania


Miles


Data inscrierii: 22/Noi/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Noi 22, 2012 1:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce sa zic.. Mai bine invatam o limba internationala care ne poate ajuta sa facem ceva..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community