Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Analiza textelor de la primu` punct..:D

 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Mar Apr 03, 2007 4:39 pm    Titlul subiectului: Analiza textelor de la primu` punct..:D Raspunde cu citat (quote)

Nu-i asa ca ma iubiti..?Smile)
Varianta 1. eos- pronume demonstrativ de apropiere (is, io, it) gen masculin, caz acuzativ, functia de subiect
nostram- adjectiv pronominal posesiv (nostra,um) se acorda in gen-numar-caz cu provincia : feminin, singular, acuzativ, functia de atribut adjectival
ab urbe- substantiv comun simplu (urbs, urbis) declinarea a III-a, gen feminin, numar singular, caz ablativ, functia de complement circumstantial de loc in ablativ
pervenit- verb predicativ conjugarea a IV-a diateza activa, mod indicativ, timp prezent, persoana a III-a, numar singular, predicat verbal

Varianta 2. P1-Propozitie principala regenta
P2-Propozitie principala in raport de coordonare
P3-Propozitie subordonata cauzala
P4-Propozitie subordonata cauzala
P5-Propozitie participiala relativa

Varianta 3. P4-Propozitie principala regenta
P5-Propozitie relativa reala(verb indicativ)

eodem- adverb caz ablativ nr. singular functia de complement circumstantial de timp
agris- substantiv comun simplu gen masculin nr plural caz acuzativ
hostium- substantiv comun simplu nr plural....

Varianta 4. P1-Propozitie participiala absoluta
P2-Propozitie principala regenta
P3-Propozitie relativa reala
P4-Propozitie principala regenta
P5-Propozitie participiala absoluta(are subiect)

Cu atat pot sa va ajut deocamdata...atat am deocamdata...Sper sa fiti si voi la fel de cooperativi si sa lasatzi analize la cat mai multe traduceri..!!! Multumesc, si bafta la bac..Wink[/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

clau


Miles


Data inscrierii: 26/Mar/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sam Apr 07, 2007 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

V5 : proximi = adj de cls 1,cu 3 terminatii,se acorda in gen,nr si caz cu "qui" (masculin,pl,N), f.s de nume predicativ
ad eum = pron demonstrativ "is ea id",masc,sg,Ac, Ac de tinta
legatus = subst comun simplu,de decl a 2a ,"legatus- i",masc,plural,Ac,Ac de obiect
miserunt = vb predicativ,de conj a 3a "mito,ere",d activa,mod indicativ,perfect,pers a 3a ,pl,PV

P1 = temporala de anterioritate
P2 = PP regenta
P3 = relativa,subordonata
P4 = Ac cu infinitiv
P5 = circumstantiala,cu nuanta finala


V6 : his = adj pron demonstrativ de apropiere, "hic haec hoc",se acorda in gen,nr si caz cu subst "nuntiis"(masc,pl,Abl),Atr adj
legiones = subst comun simplu,de decl a 3a ,gen fem,pl,Ac,Ac de obiect
novas = adj de cls 1,cu 3 terminatii,"novus,a,um",se acorda in gen nr si caz cu subst legiones (fem,pl,Ac),grad pozitiv,Atr adj
conscripsit = vb predicativ,conj a 3a ,"conscripto,ere",d activa,indicativ,perfect,pers a 3a,sg,PV

P1 =constructie participiala relativa,substituie o prop circumstantiala temporala cu nuanta cauzala
P2 = PP regenta
P3 = PP regenta
P4 = prop subordonata relativa,circumstantiala cu nuanta finala
P5 = PP

V8 : nuntiis = subst comun simplu de decl a 2a,masc,pl,Abl,Abl instrumental cu nuanta cauzala
novas = adj de cls 1,cu 3 terminatii,"novus,a,um",se acorda in gen nr si caz cu subst legiones (fem,pl,Ac),grad pozitiv,Atr adj
conscripsit = vb predicativ,conj a 3a ,"conscripto,ere",d activa,indicativ,perfect,pers a 3a,sg,PV
qui = pron relativ (qui quae quod),masc,sg,N,Subiect

P1 = constructie participiala relativa,substituie o temporala cu nuanta cauzala
P2 = PP regenta
P3 = PP regenta
P4 = substituie o prop subordonata circums. de simultaneitate
P5 = prop subordonata relativa,circumstantiala cu nuanta finala
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 6:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Caesar,adverbul are caz?Tu analizezi eodem ca adverb in ablativ.
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 6:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

la varianta a 3-a de ce ai dat doar analiza partii a2a a frazei?
nu ai stiut ,sau asta ti-a fost intentia?
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de ce numesti relativa cu indicativ reala si nu determinativa sau atributiva?
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Mar Apr 17, 2007 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Clau,de ce spui relativei din varianta a5a subordonata iar celeilalte ii zici circ cu nuanta finala,cand de fapt trebuie mentionat ca este relativa circumst cu nuanta...
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 2:46 pm    Titlul subiectului: nu ne ajuta nimeni..? Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca partea cu analiza e mai dificila de cat traducerea..Sad ca la o traducere, sa spunem ca e mai logic si e mai usor...Sad Dar nu ne ajuta chiar nimeni...?Sad(
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 2:48 pm    Titlul subiectului: am gresit Raspunde cu citat (quote)

fortunata a scris:
Caesar,adverbul are caz?Tu analizezi eodem ca adverb in ablativ.

sunt analizele copiate de la o colega..Sad am uitat sa precizez ca nu stiu cat de corecte sunt..!! multumesc oricum fortunata..:*
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 2:51 pm    Titlul subiectului: nu am stiut..:( Raspunde cu citat (quote)

fortunata a scris:
la varianta a 3-a de ce ai dat doar analiza partii a2a a frazei?
nu ai stiut ,sau asta ti-a fost intentia?

nu asta mi-a fost intentia fortunata..Sad ca sincer, daca as avea rezolvate toate 100 variantele, pe toate le-as posta..!!! ca nu sunt egoist sa tin numai pentru mine..!!! pur si simplu atat am lucrat, atat am postat..Sad de asta cer ajutor in disperare de la toti..!!! sa terminam odata cu traducerile si cu analizele..Sad macar daca le avem luate de aici de pe forum, cat de cat corecte...vom avea un model si vom repeta dupa ele..Sad dar eu n-am nici un model ca nu lucreaza profa` noastra cu noi la scoala..Sad( sunt disperata..Sad( site-ul asta este singurul meu sprijin..Sad multumesc oricum pentru ca m-ai corectat..!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Caesar,imi pare nespus de rau ca ai perceput astfel observatia mea.
nu m-am gandit nici o clipa la egoismul de care ai fi dat dovada tu.Eu am intrebat astfel ,dorind sa ma lamuresc daca ai avut dificultati in rezolvare ,sau doar atat ati avut nevoie sa comunicati ,voi,cei ce lucrati impreuna. Nu as fi facut o asemenea observatie ,de vreme ce abia va gasisem pe acest forum ,niste copii atat de inimosi ,care lucreaza atat de frumos,care in lumea asta lipsita de vesti bune ,creeaza o oaza de liniste si pace.Vreau sa va ajut,cat imi permite timpul ,cu multa placere.
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 5:41 pm    Titlul subiectului: pt. fortunata Raspunde cu citat (quote)

multumesc fortunata...multumesc in numele tuturor de pe site , ca vrei sa ne ajuti..!!! sa stii ca nu am inteles gresit ce ai vrut tu sa spui...numai ca ma intristasem pentru ca profesoara mea nu se ocupa de noi..Sad si eu dau bacul la latina...mi-e putin frica deoarece nu am modele dupa care sa ma iau ca sa pot invatza singur:( asta e tot..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Mie Apr 25, 2007 6:10 pm    Titlul subiectului: traduceri:varianta 43 Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce a refacut podul pe caredusmanii il distrusesera in zilele trecute,a stramutat armata si ainceput sa faca drum spre Lutetia pe celalalt fluviu.Dusmanii si-au asezat tabara impotriva lui Labienus.
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Vin Mai 04, 2007 7:09 pm    Titlul subiectului: Varianta 42 Raspunde cu citat (quote)

P1-participiala absoluta
P2-p principala
P3-p principala
P4-part absoluta
P5-relativa reala

his-pron demonstrativ de apropiere "hic, haec, hoc", se acorda in gen, nr si caz cu rebus (f, pl, Abl), Atr adj
quae-pron relativ "qui, quae, quod", f, pl, Nom, S
navium-subst comun, decl a iii-a parisilabica, f, pl, G subiectiv
instituunt-vb conjugarea a iii-a, tranzitiv, mod ind, t prezent, pers a iii-a, nr pl
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Vin Mai 04, 2007 7:10 pm    Titlul subiectului: Varianta 36 Raspunde cu citat (quote)

P1-p principala
P2-part absoluta
P3-p principala
P4-p principala
P5-Ac cu inf

illi-pronume demonstrativ de departare, masc, pl, N, S
carros-subst comun, decl a ii-a, masc, pl, Ac, CD
omnes-adj, fara grad de comp, se acorda in gen, nr si caz cu copias (fem, pl, Ac), Atr adj
iussit-verb, conj a ii-a, tranzitiv, mod ind, t perf, pers a iii-a, nr sg
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

elie


Civis Romanus


Data inscrierii: 26/Mai/2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Mai 26, 2007 6:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VARIANTA 9

P1 = "Remi, [...]ad eum legatos, primos civitatis, miserunt" = PP
P2 = "qui proximi Galliae ex Belgis sunt" = Prop Atributiva Relativa
P3 = "qui dicerent" = Prop Relativa Circumstantiala
P4 = "neque se(SUBIECT) cum reliquis Belgis consensisse = Prop Infinitivala
P5 = "neque contra populum Romanum coniuravisse" = Prop Infinitivala

proximi = idem varianta 5
legatos = idem varianta 5
dicerent = verb ( dico,ere,dixi,dictum) conj a II-a mod conjunctiv timp imperfect pers a III-a nr pl
consensisse = verb (consentio ,ire.si,sum) = verb infinitiv activ
coniuravisse = vb infinitiv activ
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community