Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

"arma virumque cano" 2 !!! help

 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

tame


Miles


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sam Iun 02, 2007 4:17 pm    Titlul subiectului: "arma virumque cano" 2 !!! help Raspunde cu citat (quote)

e invocatie la adresa muzei Calliope sau Clio?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Dum Iun 03, 2007 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar trebui sa detaliezi putin intrebarea si sa o scrii asa cum era ea pusa unde ai gasit-o. Aici este o mica problema - Vergilius nu se adresaza el chiar unei muze, ci unei zeite in general: Hera. Dar daca ar fi neaparat sa fie o muza, inclin sa spun ca e Calliope, deoarece si Homer se adreseaza aceleasi si ea este muza poziei epice, Clio fiind muza poeziei eroice, istoriei.
Deci, as vrea o intrebare mai detaliata, asa cum era pusa unde ai gasit-o.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

tame


Miles


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Iun 03, 2007 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intrebarea exact asha cum am pus-o eu nu exista in varinate din cate stiu...
doar k, E. Cizek precizeaza la un mom. dat, dak nu ma insel, k epopeea incepe printr-o invocatie adresata muzei poeziei epice, lucru intalnit si la epopeile homerice.
doar k , am gasit scris de asemenea ca exista si o muza a epopeilor (clio)...shi ma intrebam dak nu am gresit oarecum notitele...pentru ca nu vad d c ar fi o invocatie la adresa muzei epice shi nu a epopeilor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2007 12:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu in Cizek, Istoria Literaturii Latine, nu am gasit loc in care sa spuna ca s-ar adresa vreunei muze. Dar... mergi pe ideea cu Calliope in caz ca trebuie neaparat o muza.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community