Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Despre latina
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

shrekutza


Quaestor


Data inscrierii: 12/Iun/2007
Mesaje: 10
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 12, 2007 8:47 pm    Titlul subiectului: Ma bucur sa gasesc si colege pe aici:)) Raspunde cu citat (quote)

Ce faci mey Alexa? Pai, no, e frumos ca o olimpica la latina sa spuna de Caesar ca e greu si de Cicero ca e usor? Pai in primul rand, Caesar il inveti cum scrie, la un moment dat ajungi sa il ghicesti. Pe cand la Cicero... altfel sta treaba... Cicero este complicat. Daca vrei sa afli de ce, te invit sa inveti o data cu mine in vacanta pentru Ciceroniada... dar asta ar insemna sa se simta in plus iar alta persoana... Razz
_________________
Ego sum opus (mda, modestia e la moda=)))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Iun 24, 2007 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Succes tuturor la BAC! Sa luati note mari!
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Iun 25, 2007 12:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa spun si eu: Cat mai mult succes si note mari la bac!
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Sep 16, 2007 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Succes tuturor la scoala!
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

teodora


Civis Romanus


Data inscrierii: 06/Oct/2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Oct 06, 2007 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

alexa_radu_3 a scris:
Cu Ciecro este o alta poveste...la el traducerea merge parca de la sine, iar frazele, desi lungi, sunt foarte usor de inteles. La Cicero imi plac Catilinarele, atat in romana cat si in latina, pe care am ajuns sa le cunosc destul de bine, dar nu suficient. In clasa a XII- ce se face? Mai putina gramatica? Eu inca ma "lupt" cu relativele si completivele. Ai de gand sa dai bacul la latina anul acesta?

am si eu o rugaminte la u..nu poti sa-mi trimiti ceva despre catilinare? ca nu am gasit multe pe net...ms anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

latin_91


Quaestor


Data inscrierii: 09/Mar/2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Dum Mar 09, 2008 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

imi pare rau ca raspund atat de tarziu,dar abia acum am descoperit site-ul...mie limba latina mi se parea acuma doi ani( in a opta)imposibila.abia in a 9a am descoperit ca am o atractie pentru limba asta...am inceput sa traduc texte pentru olimpiada si eram extrem de dezamagit dak nu aveau inteles,dar atunci cand reuseam sa traduc ma simteam atat de bine...fiecare text este ca o problema matematica...dificil,dar cu o rezolvare,cu un inteles... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Mar 10, 2008 12:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce surpriza ca a redeschis cineva topicul asta. Chiar ma bucur sa mai vad pe cate cineva care spune ca ii place limba latina. Si pentru mine era la fel, un fel de matematica, fiecare textulet era o mica problema la care as fi stat oricat sa o rezolv.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Anitza


Miles


Data inscrierii: 30/Oct/2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Dum Noi 30, 2008 3:17 pm    Titlul subiectului: help Raspunde cu citat (quote)

caut si eu niste eseuri despre: exordium ex abrupto-'quousque tandem abutere,Catilina,patientia nostra?"; "o tempora,o mores'; narratio- "in qua urbe vivimus"; peroratio-"secedant improbi"...am teza sapt viitoare j e posibil sami cada unul din ele....plsss heeeeelp me!! Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Shadow23


Quaestor


Data inscrierii: 03/Oct/2010
Mesaje: 19

MesajTrimis: Mar Oct 05, 2010 4:42 pm    Titlul subiectului: Help mee :((( plss Raspunde cu citat (quote)

Buna! Va rog foarte mult sa ma ajutati la un exercitiu [-o< :
Realizati acordul adjectivelor din paranteza cu substantivele preluate din text:
(audax,-acis) legione.... legione
(fortes) militibus... militibus
ex (noster,-tra,-trum) provincia... provincia
a (altus,-a,-um) lacu... lacu
in (velox,-ocis) flumen... glumen
(famosus,-a,um) sequanorum... sequanorum
(altus,-a,-um) fossam... fossam
(vigilans, -antis) praesidia... praesidia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Pagina 7 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community