Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

ajutati cu un sfat

 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Desdemona


Miles


Data inscrierii: 05/Iun/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Vin Iun 29, 2007 5:59 pm    Titlul subiectului: ajutati cu un sfat Raspunde cu citat (quote)

sa nu cumva sa radeti de mine,dar as avea nevoie de ajutorul vostru.
latina la mine la clasa nu s-a facut niciodata foarte serios,dar am invatat cat s-a facut si imi place.
dar imi este greu...foarte greu la traduceri,pentru ca sunt multe cuvinte care se confunda...un adjectiv cu un verb..etc,etc.
imi este frica sa nu o dau in bara la bac la latina.
spuneti-mi niste trucuri,sfaturi ..ceva!!!!
_________________
In tine-mi pun toata speranta
Si-ti zic:
- De-acum pentru mine fii totul
Iar eu
Voi fi pentru tine acelasi ateu,
Ce-afara de tine nu crede-n nimic.
Fii totul --
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

nick_igoan


Quaestor


Data inscrierii: 06/Mar/2007
Mesaje: 32

MesajTrimis: Vin Iun 29, 2007 7:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vezi ca verbele de obicei is la sfarsitul propozitiei(chair ultimul cuvant).si daca se termina cu -m.-s.-t,-mus.-tis,-nt sau r,-ris,-tur,-mur,-mini,-ntur
sunt verbe...sau cu -re ...sau ri .....isse ,-ns,-ntis,(tot verbe sunt dar la infinitiv sau participui si nu prea le gasesti la sfrsitul propozitie ci pe la icnepu sau pe la mijloc ) Wink bafta .....
_________________
.......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community