Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

ia ziceti prieteni..care ,cum,ce-ati facut
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

alois


Miles


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 9
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 2:36 pm    Titlul subiectului: ia ziceti prieteni..care ,cum,ce-ati facut Raspunde cu citat (quote)

uh...a trecut si bacul la limba latina....acum sa vedem si rezultatele.Eu zic k in principiu a fost ok...Oricum,forumul asta m-a ajutat foarte mult si vreau pe aceasta cale sa va multumesc tuturor. Very Happy
_________________
daca nu sti spre ce port te indrepti,niciun vant nu ti-e favorabil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

filius


Miles


Data inscrierii: 26/Apr/2007
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 3:20 pm    Titlul subiectului: he he he Raspunde cu citat (quote)

care imi zice si mie exact felul propozitiilor Very Happy ??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

rifa


Miles


Data inscrierii: 07/Mai/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 5:17 pm    Titlul subiectului: pai... Raspunde cu citat (quote)

parca asa erau
p1- pp
p2- relativa atributiva
p3- rel atributiva
p4- rel atributiva
p5- participiala relativa
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

nick_igoan


Quaestor


Data inscrierii: 06/Mar/2007
Mesaje: 32

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

..acu unu care stie bine ..sa zica ,.,,,,eu am gasit 6 verbe ...deci 6 propoziti si asa am scirs:
P1 atr absolut
P2 atr absolut
p3 prop subordonatorare
p4 completiva infintivala
p5 P.P
p6 P.P
...acu daca am gresit aste e ....si vreu sa imi zica care stie cum e cu punctazu la subiectu 1 . deci cat iti da daca ai scris treducere bine .....dupa asta cat ai la analiza cuvontelor si dupa asta cat are impartiul in propozitit si sa precizare felulu propozitilor.

Si .....in finaL ...vreu sa multumesc tuturor care ati contrebuie cu cate ceva pe site.Smile ......de acu ...va zic multa bafta si nororc in viatA ..!!!!! Razz (bine mai avem un hop si maine dar acolo e mai usor Smile ...dar eu va zic bafta si acolo) ...!!!
_________________
.......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Cristy


Quaestor


Data inscrierii: 18/Mai/2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am aflat varianta la 9 prin sms. pana l 9 juma am invatat horatiu. apoi pana au venit subiectele griila si traducerea am transcris-o pe ciorna ... totul a fost ok. decent. Copiat, schimb de ciorne, vorbit .... tot tacamul Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai corect e asa cum a scris rifa.
nick_igoan a scris:

..acu unu care stie bine ..sa zica ,.,,,,eu am gasit 6 verbe ...deci 6 propoziti si asa am scirs:
P1 atr absolut
P2 atr absolut
p3 prop subordonatorare
p4 completiva infintivala
p5 P.P
p6 P.P

sincer, nu stiu pe ce s'a bazat impartirea pe care ai facut'o. cred ca al 6lea verb pe care l'ai gasit era interficere, dar el e doar un complement direct, nu e predicat al unei completive infinitivale.
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

baremul il gasiti aici http://subiecte2007.edu.ro/bacalaureat/bareme_de_notare/proba_E/index.html

5 prop erau Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

nick_igoan


Quaestor


Data inscrierii: 06/Mar/2007
Mesaje: 32

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

est,constitueran,obtinuerant,interficere,publico,expuerunt aste erau ...verbele care le-am pus eu ......si da ....ala am avut si eu banuielei ca e in pulus ..dar pana la urma l-am lasat
_________________
.......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 8:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

publico e adjectiv Smile l-ai avut si de analizat..ca doar era consfatuirea publica sau asa ceva, chiar traducerea iti zicea ce parte de vorbire e.. interficere e doar un verb la infinitiv..nu face infinitivala..verbul din zona respectiva era conati...care facea participiala...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Mie Iul 04, 2007 8:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

prop 1: tamen Senones Cavarinum domo expulerunt - principala
prop 2 : quae est...auctoritatis - prop subord relativa atributiva (1 - Senones - quae)
prop 3 : quem Caesar...constituerat - prop subord rel atr (1 - Cavarinum - quem)
prop 4 : cuius maiores...obtinuerant - prop subord rel atr (1 - Cavarinum - cuius)
prop 5 : interficere...conati - constructie part relativa (eu am scris absoluta Wink) ..m-au derutat ablativele din fata) cu val circ temporala (1 - expulerunt- 0)

Eu asa am scris Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

abba


Miles


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Iul 05, 2007 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da grila cum era?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Joi Iul 05, 2007 2:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1 c
2 b
3 a
4 a
5 d
6 b
7 d
8 a
9 d
10 b
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

abba


Miles


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Iul 05, 2007 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La 6 nu era b?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

pritty


Quaestor


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 29

MesajTrimis: Joi Iul 05, 2007 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pritty a scris:
1 c
2 b
3 a
4 a
5 d
6 b
7 d
8 a
9 d
10 b


b am scris la 6...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

nick_igoan


Quaestor


Data inscrierii: 06/Mar/2007
Mesaje: 32

MesajTrimis: Joi Iul 05, 2007 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da....Sad acu am vazut si eu mai bine .....unde am gresit .....in fine acu ....oricum de laut am laut .....pacat ca nu cu nota mare...(Very Happy dar am note mari in alte parti Wink) ) ......sper....ca toti care ati utilizat stie-ul asta ati luat macar 5 ....daca nu mai mare ...Smile...... sambata o faceM lata toti Razz.......
_________________
.......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community