Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Facultate de limba latina?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Facultati cu limbi clasice
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Iun 25, 2007 1:09 am    Titlul subiectului: Facultate de limba latina? Raspunde cu citat (quote)

Da cineva la o facultate in care sa studieze si limba latina? Eu am facut la Cluj Romana-Latina (la UBB).
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Iul 08, 2007 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu dau la japoneza-latina sau araba-latina. Mai da cineva la latina?
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

little_dwarf


Quaestor


Data inscrierii: 02/Ian/2007
Mesaje: 26
Locatie: Petrosani

MesajTrimis: Dum Aug 05, 2007 12:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am dat (si am intrat) la Engleza - Latina la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine din cadrul Universitatii din Bucuresti. A fost cu admitere, un text scurt din Caesar (adaptat), retroversiune sub forma de grila si un eseu de sinteza despre lirismul horatian...

Si... Lucumon: felicitari inca o data pentru admitere (admiteri)! Smile
_________________
"Leve fit, quod bene fertur, onus" (Ovidius)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Aug 05, 2007 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci, felicitari si tie! Trebuie sa sarbatorim Smile. Am intrat la japoneza-latina si stiinte politice in limba engleza. Nu a mai dat cineva la vreo sectie de latina?
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca foarte putini mai dau totusi la latina. Oare veti fi macar zece intr-un an?... La mine eram la latina B doar doi sau trei in grupa, de aceea faceam cu cei de la latina A, unde erau vreo sapte/opt, deci... vreo zece studenti in total. Anii trecuti am inteles ca s-au inscris in general studenti cu un nivel foarte scazut la latina, adica in primul an de studiu se traduceau din Caesar propozitii, nu texte si se tot repeta morfologia.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Sep 21, 2007 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Bucuresti in anul I la clasice sunt 31 studenti ,iar la latina B sunt 6.
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Sep 22, 2007 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Iasi se pare ca sectia se va desfiinta Crying or Very sad . Din cate am inteles la inscrierea de anul acesta s-au prezentat doar doi elevi. Conducerea Univ."Al I. Cuza" doreste totusi sa mentina sectia din fonduri proprii indiferent de numarul studentilor. Cam greu de crezut!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mar Sep 25, 2007 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu cred ca o vor desfinta, totusi tine de nivelul unei universitati sa aiba si o sectie de latina. La Cluj sunt din ce in ce mai putini, se vorbea si de desfintare candva... probabil ca doar la Bucuresti ce se mai umple.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Laura


Miles


Data inscrierii: 24/Noi/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Noi 25, 2007 11:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt studenta in anul al doilea in cadrul UBB, Cluj-Napoca,la sectia Romana-Latina(+facultativ limba franceza) si sunt singura cu aceasta specializare.Mai multi sunt la sectia de Filologie clasica(greaca si latina),insa pe parcurs au renuntat unii.Probabil ca se va desfiinta,din moment ce profesorii pleaca,iar elevii/studentii nu sunt interesati(se va centraliza in cadrul unei singure universitati).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Rafi


Miles


Data inscrierii: 29/Dec/2007
Mesaje: 3
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sectia de Latina de la Facultatea de litere, istorie si teologie din cadrul Universitatii de Vest din Timisoara inca se tine pe picioare cu 18-20 de studenti pe an. Insa destul de greu, pt simplul fapt ca lumea nu stie ca exista o astfel de sectie, si inafara de profesori si de cativa studenti, nimeni nu se intereseaza de popularizarea acestei sectii.
_________________
I am whatever I chose to be, and I chose to be me!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 1:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred că are importanță numărul celor care fac reclamă unei facultăți. Calitatea contează, iar nu cantitatea. Voi, cei pasionați de latină, nu așteptați să vă facă reclamă omul de pe stradă. Luați inițiativă! Succes!
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 1:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Lucumon a scris:
Merci, felicitari si tie! Trebuie sa sarbatorim Smile. Am intrat la japoneza-latina si stiinte politice in limba engleza. Nu a mai dat cineva la vreo sectie de latina?

Să te văd cum te descurci aici Very Happy !
www.high-edu.tohoku.ac.jp/~mlatin/
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Păcat că nu are și varianta în engleză.
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Adnana


Aedile


Data inscrierii: 24/Ian/2008
Mesaje: 52
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 16, 2008 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da aveti dreptate in jur de zece oameni daca mai studiaza limbile clasice la universitate. In Iasi sectia rezista ...dar studentii sunt putini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

tyna


Quaestor


Data inscrierii: 16/Feb/2007
Mesaje: 20
Locatie: buzias,jud timis

MesajTrimis: Mie Mai 14, 2008 6:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salve!!! si eu dau la latina.... Smile (in combinatie cu engleza....) la Litere....Universitatea de vest
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Facultati cu limbi clasice Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community