Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Despre literatura latina

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Literatura latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 3:00 pm    Titlul subiectului: Despre literatura latina Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti despre literatura latina? Este ea una originala... sau e mai mult o continuare, sa nu spun o copiere a celei grecesti... Bineinteles ca orice am spune, exista cei trei mari ai lui August. Va astept cu opinii in legatura cu literatura latina: cat e de originala, cat e de importanta pentru literatura ulterioara etc..
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

little_dwarf


Quaestor


Data inscrierii: 02/Ian/2007
Mesaje: 26
Locatie: Petrosani

MesajTrimis: Sam Feb 03, 2007 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cat sunt de in masura sa raspund la intrebarea asta, mai ales ca (inca) nu am avut prilejul sa intru in contact cu literatura greceasca veche... Indirect, am auzit diverse pareri, majoritatea in defavoarea literaturii latina... Dar mie personal mi se pare ca e aproape imposibil sa se faca astfel de clasificari... Pana la urma totul e o chestiune de subiectivism... Pot sa spuna toti criticii ca un anumit autor e slab si fara nicio valoare, daca mie imi place, atunci eu il consider bun... Asa si cu intreaga literatura: eu una o vad valoroasa, si nu cred ca mi se va schimba parerea dupa ce voi citi mai multe de la greci...

In schimb, la capitolul influenta asupra literaturii ulterioare, aici latinii sunt (cel putin asa mi se pare mie) net superiori... daca nu ar fi fost operele lor, nici cultura greaca nu ne-ar fi atat de cunoscuta... Asa ca orice am zice, datoram multe scriitorilor latini, asa putin originali cum sunt ei...
_________________
"Leve fit, quod bene fertur, onus" (Ovidius)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Dum Feb 04, 2007 12:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar nu prea merg astfel de clasificari, dar nu avem ce face - tendinta este sa cautam, sa gasim, sa ne legam de toate.
Oricum, important e ca s-a mai pastrat ceva, ca prin ea a ajuns la noi si ceva mai vechi etc.. Daca ar fi sa o iau ca literatura pura, fara alte considerente, pur si simplu ca lectura, imi place chiar mai mult Eneida decat Iliada si Odiseea, pur si simplu imi place mai mult stilul, dar, pe de alta parte, cam prea seamana cu treburile din Iliada si Odiseea - se vede ca toti romanii erau patrunsi de Home cu totul. De fapt Iliada si Odiseea erau un fel de Biblie a noastra pentru cam toata antichitatea.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

ramonasmeu


Civis Romanus


Data inscrierii: 11/Iun/2007
Mesaje: 1
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Iun 11, 2007 10:25 pm    Titlul subiectului: Nevoie mare Raspunde cu citat (quote)

Imediat trebuie sa imi predau disertatia si mai am nevoie de ceva pagini. Lucrarea mea este despre Sfintii Parinti. Daca puteti sa ma ajutati cu ceva site-uri sau ceva documente in format electronic.
Va multumesc.
_________________
Ramo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

shrekutza


Quaestor


Data inscrierii: 12/Iun/2007
Mesaje: 10
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 12, 2007 9:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu este nicio indoiala ca autorii latina s-au inspirat din literatura greaca, dar asta nu inseamna ca o copiaza sau ca nu sunt originali. Dar nu toti scriitorii latini s-au inspirat din obiceiurile, din literatura, din cultura greaca. Iar altii daca au facut-o au continuat-o, au dus mai departe ceea ce grecii au facut.
Nu sunt in masura sa spun asta, fiindca nu am cunoscut pe deplin literatura greaca veche, dar asta spun toti cercetatorii, toti profesorii, toti oamenii in masura sa spuna ceva. Si nu sunt putini aceia... Laughing
_________________
Ego sum opus (mda, modestia e la moda=)))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Nicandru


Civis Romanus


Data inscrierii: 07/Aug/2007
Mesaje: 1
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Aug 07, 2007 12:39 pm    Titlul subiectului: popularizare Raspunde cu citat (quote)

Cred ca nu numai ca latinii au adus ceva in plus fata de literatura greaca, dar au reusit sa o popularizeze, sa o raspandeasca pe o arie cu mult mai larga decat grecii. Cam cce fac acum americanii prin internet. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

carmen


Miles


Data inscrierii: 03/Ian/2007
Mesaje: 3
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Sep 10, 2007 10:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am incercat sa citesc si eu un pic din literatura latina, dar... nu prea am gasit ceva care sa zic ca merge pentru mine, o amatoare. Dintre genurile mari, daca exclud poezia, romanul nu exista, ramane teatrul, iar pe acesta il gasesc totusi la greci in piese care chiar sunt de citit de catre oricine. Cel putin Eschil, Sofocle si Euripide nu pot fi gasiti pe undeva si in literatura latina, dupa parerea mea, nici macar pe aproape. Ce imi recomandati din literatura latina ca sa pot spune ca este la fel de buna ca cea greceasca?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Sep 17, 2007 4:44 pm    Titlul subiectului: literatura latina Raspunde cu citat (quote)

Ai putea sa incerci comediile lui Plaut. Sunt destul de savuroase. Daca te intereseaza oratoria sau filosofia cred ca Cicero ar putea sa-ti starneasca interesul(discursuri precum Pro Milone, Verrinele, Filipicele sau opera de morala practica De amicitia care dupa parerea mea este destul de actuala). Daca itzi plac legendele, Ab urbe condita de Titus Livius o sa te incante. Tot in domeniul filosofiei Seneca te cucereste, poate si Marcus Aurelius. La roman ai putea sa incerci Magarul de aur al lui Apuleius. "Eneida" a lui Vergilius este mai accesibila in proza(traducerea lui Eugen Lovinescu cred ca este excelenta). Lista ar putea continua, dar ca bonus iti recomand o autoare moderna (prima femeie membra a Academiei Franceze), Marguerite Yourcenar-Memoriile lui Hadrian-o carte excelenta Wink Succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

carmen


Miles


Data inscrierii: 03/Ian/2007
Mesaje: 3
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Sep 19, 2007 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Voi mai citi cate ceva... In legatura cu comediile lui Plaut... mi se tot spunea prin scoala ca ar fi probabil traduceri tot de prin greaca, deci un fel de plagiaturi. Oricum, voi incerca pentru inceput "Magarul de aur".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Sep 20, 2007 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Comediile lui Plaut preiau teme, motive, scheme dramatice din literatura greaca(in special din comedia lui Menandru), dar sunt scrise in spirit latin. Nu se poate vorbi de plagiat. Comediile sale sunt prelucrate si adaptate la realitatile romane(traditii, obiceiuri, legi, societate,etc.). Un exemplu concret ar fi Shakespeare care a preluat de la Plaut comedia Menechmi(Gemenii), Moliere care a prelucrat Aulularia a lui Plaut in Avarul s.a.m.d. Pot fi acuzati acesti autori de plagiat? Razz Abia astept impresii despre Magarul de aur Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dhanny


Quaestor


Data inscrierii: 20/Noi/2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Lun Dec 03, 2007 4:50 pm    Titlul subiectului: ENEIDA Raspunde cu citat (quote)

Ma poate sfatui cineva unde pot gasi ENEIDA traducere de Eugen Lovinescu...am incercat biblioteci,librarii,anticariate...stiti vreun site unde as putea sa o gasesc...va rog mult...multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dhanny


Quaestor


Data inscrierii: 20/Noi/2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cum este supranumita perioada de maxima inflorire a literaturii latine?
saeculum maximum?:-S
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

dhanny


Quaestor


Data inscrierii: 20/Noi/2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mar Dec 11, 2007 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

era saeculum aureum:D...dar stie cineva :cecini pascua,rura,duces este un enunt concis,formulat de Vergilius intr-un/o:epitoma, epitaf, emistih sau epigrama?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Literatura latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community