Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

expresii latine insusite gresit in limba romana

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Sugestii si reclamatii
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Oct 26, 2007 1:55 am    Titlul subiectului: expresii latine insusite gresit in limba romana Raspunde cu citat (quote)

Nu ar fi interesant un topic nou in care sa se discute expresii sau cuvinte preluate din limba latina in limba romana? Am citit de multe ori prin ziare si reviste sintagme latine utilizate gresit in limba romana de tipul "in nuce", "ad hoc", "magna cum laude", "ad initium" etc. E adevarat ca expresiile latine sunt acum la moda, "au priza" la public si creeaza autorului o aura de superioritate culturala, dar folosite intr-un context nepotrivit si, mai ales, cu greseli gramaticale evidente, nu denota decat incultura si snobism (ex: "magna cum laudae" sau "ad initio" ) Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

copildrag


Miles


Data inscrierii: 08/Iun/2007
Mesaje: 5

MesajTrimis: Sam Oct 27, 2007 10:42 am    Titlul subiectului: Re: expresii latine insusite gresit in limba romana Raspunde cu citat (quote)

constantinrachita a scris:
Nu ar fi interesant un topic nou in care sa se discute expresii sau cuvinte preluate din limba latina in limba romana? Am citit de multe ori prin ziare si reviste sintagme latine utilizate gresit in limba romana de tipul "in nuce", "ad hoc", "magna cum laude", "ad initium" etc. E adevarat ca expresiile latine sunt acum la moda, "au priza" la public si creeaza autorului o aura de superioritate culturala, dar folosite intr-un context nepotrivit si, mai ales, cu greseli gramaticale evidente, nu denota decat incultura si snobism (ex: "magna cum laudae" sau "ad initio" ) Shocked


Poate ar fi necesar de explicat de ce e corecta o exprimare si nu alta....ma gandesc doar la exemplul "magna cum laude" - prepozitia cum se construieste doar cu cazul ablativ , iar cel care foloseste expresia se presupune ca are minime cunostinte de limba latina pentru a sti ce e cu acest caz...poate ar fi util de precizat contextul in care au fost rostite anumite expresii si contextul corect in care/pentru care se foloseste . In aceasta directie exista cel putin doua instrumente utile. E vorba de "Dictionar de cuvinte si expresii latinesti si eline in contexte literare romanesti.Abrevieri latinesti " - autori Cristina Popescu si Ecaterina Cretu, ed. Humanitas Educational , 2003 si "Dictionar de cuvinte , expresii, citate celebre" , autor I.Berg , ed. Stiintifica, Bucuresti, 1969 .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Oct 27, 2007 9:29 pm    Titlul subiectului: Multumesc Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pt bibliografie. Chiar doream sa-mi cumpar un asemenea dictionar, dar aveam nevoie de o recomandare Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Oct 28, 2007 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vă recomand o carte interesantă: "Mică enciclopedie a gîndirii europene în expresie latină"- Eugen Munteanu, Lucia-Gabriela Munteanu; Ed. Litera Internațional, 2003
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Ionela! Ai putea sa mi te adresezi cu "iti recomand", pt ca am doar 24 de ani Very Happy. Iar pe forum cred ca toti suntem egali, indiferent de varsta Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mie Oct 31, 2007 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar fi foarte utila o lista cu sintagme, expresii latine pentru a fi pusa si pe site prin Biblioteca pe undeva. Daca s-ar oferi cineva sa o inceapa, macar 20 de sintagme, apoi am pune sub un mic formular cu posibilitatea propunerii unei noi sintagme/expresii. Bineinteles ca va aparea numele participantilor, de fapt a celor care incep lista. Ma refer la sintagmele atat de folosite prin eseuri, lucrari de licenta etc.: "in nuce", "grosso modo", "ab initio" etc., la fiecare sa explicam si morfologic cum stau lucrurile, nu doar ce inseamna.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mie Oct 31, 2007 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In completare spun ca de saptamana viitoare va fi un formular pentru trimitere de continut pentru site, va exista din el posibilitatea atasarii unui document - poate asa se va contribui si mai mult la dezvoltarea continutului de pe site. Tot din acelasi formular se va putea semnala o eroare vazuta pe undeva pe site.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Sugestii si reclamatii Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community