Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

De bello gallico....in limba romana?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Literatura latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

diana.B


Civis Romanus


Data inscrierii: 28/Oct/2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Oct 28, 2007 10:57 pm    Titlul subiectului: De bello gallico....in limba romana? Raspunde cu citat (quote)

as dori sa stiu unde pot gasi de bello gallico, dar tradus in limba romana.

pe siteul limbalatina.ro se gaseste intr-adevar, dar in limba latina - pt mine este prea greu de citit Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Oct 29, 2007 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poți găsi cartea -C. Iulius Caesar-"Războiul Gallic * Războiul Civil", Editura Științifică, București. 1964, la bibliotecă. Pe net nu știu. E mai ușor dacă ai cartea. Poți să te verifici dacă traduci bine, urmărind textul în latină pe net și cel în română în carte. Încercă și așa. Te vei bucura când vei vedea că te descurci. Mai greu e la început până te obișnuiești cu limbajul de atunci și până îți intri în mână. Latina este ca matematica. Se cere mult exercițiu, dar roadele nu întârzie să apară. Succes!
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Oct 30, 2007 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar o verificare dupa traducerea in limba romana este benefica si pt cel mai avizat traducator(de fapt asa se si realizeaza o traducere buna - consultand si celelalte traduceri in limbile moderne). Pacat ca "Despre razboiul galic" nu a mai fost reeditata. La Iasi, din cate stiu eu, exista un singur exemplar la Biblioteca Centrala, sectia Filosofie (ce legatura are cu filosofia? poate cu o filosofie practica Very Happy ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Very Happy
Bine că este și așa, decât deloc!
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

constantinrachita a scris:
Intr-adevar o verificare dupa traducerea in limba romana este benefica si pt cel mai avizat traducator(de fapt asa se si realizeaza o traducere buna - consultand si celelalte traduceri in limbile moderne). Pacat ca "Despre razboiul galic" nu a mai fost reeditata. La Iasi, din cate stiu eu, exista un singur exemplar la Biblioteca Centrala, sectia Filosofie (ce legatura are cu filosofia? poate cu o filosofie practica Very Happy ).

Propuneți unei edituri să reediteze. Very Happy
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 3:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am pile Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Very Happy Nici în bazar?
Nu cred că e nevoie de pile. Intrați pe site-ul unei edituri, scrieți că sunteți prof. de lat. și propuneți. Încercați! În cel mai rău caz, primiți un refuz. Sad
Merită de încercat! Wink
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

mario


Miles


Data inscrierii: 07/Mai/2009
Mesaje: 2
Locatie: abrud

MesajTrimis: Lun Mai 11, 2009 6:48 pm    Titlul subiectului: de bello gallico Raspunde cu citat (quote)

il am in franceza in pdf. cu putina franceza la activ devine limpede si textul in latina. la biblioteca din deva e sigur un exemplar( l-am imprumutat anul trecut). totul e sa ai idei Laughing
_________________
semper leo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Literatura latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community