Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Terminologie - dispute
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

amemus


Miles


Data inscrierii: 12/Feb/2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Sam Mar 15, 2008 7:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stiu ce sa zic,cos.sincer,poate la Bucuresti sa fie problema cu depunctarea olimpicilor..pe aici nu s-a intamplat.dar ce te faci daca gresesc la grila? se intampla si la "case foarte mari".pentru ca sunt lucruri de discutat si acolo..si atunci pe ce realitate te mai bazezi?eu am inteles ce vrei tu,de fapt,insa oricat te-ai stradui,nu vei reusi sa convingi pe toata lumea. hai sa -ti dau un exemplu si de cealalta parte: am corectat acum vreo doi ani o lucrare pe care in cele din urma am notat-o cu 8 ..si nu am depunctat-o la denumirile subordonatelor ci la traducere care nu avea absolut nicio legatura cu textul,oricat de libera ar fi fost ea. contestatie..lucrarea a fost trimisa in alt judet iar nota a crescut la 9, 40. ce sa inteleg? as fi fost curioasa cu cat ai fi notat tu acea traducere dar promit ca anul asta o sa iau una drept exemplu si am sa te rog sa dai un punctaj..poate reusim sa aflam de ce asa de mari diferente,totusi..subliniez,nu am depunctat nicio denumire data altfel propozitiilor..n-a fost cazul Laughing
si sa stii ca mie imi place sa discut pe tema asta ..poate o iesi ceva bun
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Mar 15, 2008 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

K. Aveti dreptate. Am incheiat discutia. Sper ca nu Ati ramas incrancenat; totul a fost un joc placut despre sintaxa, stiinta, sofistica ieftina daca Vreti etc. Va astept la Iasi, la Olimpiada Nationala, poate am placerea sa Va cunosc si mai discutam, daca varsta nu V-a atrofiat spiritul ludic Laughing Laughing Nu ma descriu fizic, pentru ca te-a iritat CV-ul meu. Nu te supara daca o sa consider in continuare toata discutia noastra in contradictoriu doar un simplu joc (subliniez, retoric...estetic!). Suntem pe forum, nu la tribuna PRM. Forumul e un spatiu al libertatii de exprimare. De ce te deranjeaza ca sarjez, ca ma supraevaluez, ca "filosofez" sofistic, ca gresesc acolo unde ma consider "tare", ca ma distrez...? Nu e mai bine asa decat sa injur? Eu sunt sincer (cand vreau; numele sigur e real). Gresesc? Refuz sa cred ca asta e o discutie revelatorie pentru altii. Doar eu am de invatat de aici. Atat. Am provocat si mi-a iesit. Daca deranjez si influentez negativ, pot sa ma retrag (cu o mica umbra de regret) pe alte forum-uri. Cred ca nu ai vorbit nici tu serios ("textisoare" din Caesar cu scopul de a salva bietii elevi? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Frumos spus! Mi-ai plagiat infatuarea). Totusi, daca ai vorbit serios, mea culpa. Sper sa nu urmeze un eseu despre bascalia la romani si spiritul balcanic Laughing Mai bine unul despre autoritatea suprema si realitatea din teren
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Sam Mar 15, 2008 9:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

constantinrachita a scris:
Am provocat si mi-a iesit. Daca deranjez si influentez negativ, pot sa ma retrag (cu o mica umbra de regret) pe alte forum-uri.

Cu siguranta ti-a iesit! Am urmarit discutia voastra cu interes. Parca a fost o partida de sah!
Nu cred ca este nevoie sa te retragi pe alte forumuri, chiar si pentru simplul fapt ca ai regreta ( mai mult sau mai putin) acest lucru. Aveti in comun pasiunea pentru latina si parca vad ca veti deveni prieteni. Mai este putin pana la Nationala Very Happy .
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Sam Mar 15, 2008 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

constantinrachita a scris:
Doar eu am de invatat de aici. Atat. Am provocat si mi-a iesit. Daca deranjez si influentez negativ, pot sa ma retrag (cu o mica umbra de regret) pe alte forum-uri. Cred ca nu ai vorbit nici tu serios ("textisoare" din Caesar cu scopul de a salva bietii elevi? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Frumos spus! Mi-ai plagiat infatuarea).


Sunt cam socat. Da, vorbeam serios. Forumurile nu exista si pentru discutii serioase? Pentru tine contradictia este ori joc ori atac la persoana? Ti se pare ca discutiile despre sintaxa si evaluare au un rol ludic? Iar asta cu "am provocat si mi-a iesit" e ca in bancul cu "ce ba, faceam misto, chiar m-ai luat in serios"... Cam trist, totusi, ca sa nu zic pueril. Stai linistit, nu o sa fac niciun comentariu despre bascalia la romani, pentru ca eu unul am luat in serios o discutie inceputa serios. De fapt, nici nu mi-am dat seama cand a devenit totul o gluma...
Si nici cu "textisoarele" n-am glumit. Comparativ cu ceea ce prevede programa (gerunzii, gerundivale, toate propozitiile subordonate, sintaxa cazurilor, conjugarile perifrastice, concordanta timpurilor s.a.m.d.), astea sunt intr-adevar niste texte accesibile - nu e infatuare in raport cu elevii. Chiar imi pare rau ca din toate mesajele mele v-ati legat strict de chestiunile care par arogante, elitiste etc. Chiar nu stiu de ce trebuie totul deplasat dinspre substanta inspre forma. Nu putem discuta serios despre sintaxa, Constantin? Sau brusc nu mai vrei? Si de ce sa te retragi??? Ai dreptate, forumul este un spatiu al libertatii de exprimare. N-a cerut nimeni tacere, ci argumente. NU ma deranjezi in niciun fel, discutia nu era despre tine. Dar incepe sa ma deranjeze deja genul asta de discutie in care eu vorbesc de sintaxa, evaluare etc., iar tu depre tine si uneori despre mine. Ca sa-mi spui la final ca totul e o gluma. Spirit ludic? Sa nu confunzi totusi cu puerilul, infantilul... Iar varsta Laughing Laughing Daca m-ai vedea la o bere cu prietenii, nici nu ti-ar veni sa crezi ca-i vorba de mine. Sa-ti trimit un CV? Si o poza? Un test de popularitate si un set de glume bune? Recunosc ca in probleme stiintifice si de evaluare ma iau in serios. Oare nu e mai bine asa, vorba ta, decat sa injur sau sa o dau pe "misto" asa, din senin?
Una peste alta, Constantin, daca tot te intereseaza parerea MEA despre TINE (desi, repet, conteaza argumentele, nu persoanele si simpatiile lor), sa stii ca e una excelenta. Esti printre putinii de pe forum care au oferit explicatii, nu doar rezolvari si care ai ghidat elevii spre lucrurile cu adevarat importante. Si ca esti pasionat de latina si de predat. Asta e important, cel mai important. In virtutea acestei pareri am continuat discutia. Deci n-o mai lua si tu ca adolescentii care, cand isi epuizeaza argumentele, fac "misto": da, fie, ai dreptate, esti cel mai tare... Altfel ma retrag eu! Laughing Laughing Cred ca are dreptate Ionela, in fond suntem pe aceeasi lungime de unda. Sau nu e loc pentru amandoi? Ca doar ai ajuns la aceeasi concluzie. Exista o libertate pentru divergente si alternative.
P.S. Predai in Iasi?
P.P.S. Dezbaterea despre sintaxa si evaluare nu s-a terminat, dar sa o lasam o vreme in suspensie, pana ne mai relaxam Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Sam Mar 15, 2008 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

amemus a scris:
dar ce te faci daca gresesc la grila? se intampla si la "case foarte mari".pentru ca sunt lucruri de discutat si acolo..si atunci pe ce realitate te mai bazezi?

Ei, aici mai vii de-acasa, amemus. Iata probleme care trebuie discutate, nu cine suntem si cat de valorosi, modesti, infatuati suntem... Da, ai mare dreptate cu grila (de-asta se si numeste item obiectiv, desi, in opinia mea, are un foarte mare grad de subiectivitate, pentru ca verifica mai putin competente, cat informatii). Aici e insa cu totul alta "mancare de peste", care merita un alt "topic". Sincer, mie nu prea imi place genul asta de exercitiu, care incurca tocmai "casele mari", dar care ii avantajeaza pe cei mediocri / slabi. Din acest motiv (faptul ca se bucura de succes in randul multor elevi) a si ramas in programa de BAC. N-ai sa vezi insa asa ceva in Franta, Anglia sau Germania, iar in Statele Unite, SAT-ul (Bacul lor) la latina, chiar daca e grila (ca asa-s toate la ei), e conceput mai complex si se da fara dictionar! Deci stiu ei ce verifica... Pe tema grilelor sunt intr-adevar multe de discutat si ma tem ca exista si multe imperfectiuni...

Citat:
mie imi place sa discut pe tema asta ..poate o iesi ceva bun
Nu gasesc emoticonul cu imbratisari... Very Happy Asta e tot ce-am vrut, chiar daca poate am sarit calul cu unele remarci. Sa nu punem etichete, ci sa ne gandim si sa discutam. Sa reevaluam ce e "corect" / "gresit" si sa vedem alternative, nu drumuri cu un singur sens...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Mar 16, 2008 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cos a scris:
constantinrachita a scris:
Doar eu am de invatat de aici. Atat. Am provocat si mi-a iesit. Daca deranjez si influentez negativ, pot sa ma retrag (cu o mica umbra de regret) pe alte forum-uri. Cred ca nu ai vorbit nici tu serios ("textisoare" din Caesar cu scopul de a salva bietii elevi? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Frumos spus! Mi-ai plagiat infatuarea).

Sau nu e loc pentru amandoi? Ca doar ai ajuns la aceeasi concluzie. Exista o libertate pentru divergente si alternative.
P.P.S. Dezbaterea despre sintaxa si evaluare nu s-a terminat, dar sa o lasam o vreme in suspensie, pana ne mai relaxam Laughing


Este loc pentru toti. Sunteti simpatici amandoi (desi am fost de acord cu Cos si imi place foarte mult cum gandeste; consider ca pune punctul pe i.) Very Happy.
Constantin, ai de invatat de la Cos, cum singur o recunosti, nu? Very Happy
Chiar daca este tanar, Cos are o maturitate de gandire si chiar daca a tratat cu seriozitate discutia voastra, are totusi simtul umorului.
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

constantinrachita


Aedile


Data inscrierii: 24/Apr/2007
Mesaje: 79
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 16, 2008 3:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar te-ai suparat Cos. De fapt, am asteptat cu nerabdare replica ta. Frumoasa, trebuie sa recunosc (sunt sofistic. Tu cum esti? Argumentativ?). Nu uita cum a inceput aceasta disputa! Am intervenit aleatoriu, spunand ca nu mi se pare discutia atat de importanta (lectureaza incipitul), am continuat prin a ma revolta pentru jignirile indirecte pe care mi le-ai adus (vrei sa spui ca au fost doar pt amemus? fals), am imprumutat de la tine infatuarea si mi-am asumat-o doar ca sa-ti pot raspunde pe picior de egalitate (asta nu inseamna ca nu sunt), am personalizat totul ca sa am cu cine sa ma contrazic (vreau si eu sa mai "disco" si eu cate ceva, nu doar sa "doceo"), eu mi-am folosit toate resursele, tu nici jumatate, si tot tu te-ai suparat. Am continuat cu impertinenta (generalizare, nestiinta, abatere de la subiect, jigniri - pentru care ma flagelez si acum Smile) - banalizare, puerilitate, contradictie, s.a.m.d.) pana la o limita. Si incepand de aici nu ma mai joc! Urmeaza adevarul:

1. Nu am argumente pentru nimic din ceea ce ai afirmat! Absolut nici unul! Nu sunt atat de inteligent, dupa cum as vrea sa par; e normal sa fii mult mai pregatit ca mine (nu fac subiecte pentru Bac, nu am citit cat ai citit tu, nu sunt capabil sa port o dicutie serioasa cu nimeni - din nestiinta -, nu pregatesc elevi pentru olimpiade pentru ca sunt navetist si nu am timp sa-i pregatesc, nu percep taxe pentru elevii care vor sa cunoasca o limba pe cale de disparitie - posibil sa te incadrezi si tu aici -, nu ma pot abtine sa nu epatez).

2. Nu as vrea sa parasesti forumul din cauza mea, atat timp cat eu nu am contribuit cu absolut nimic la dezvoltarea lui. Din contra, consider ca tu poti sa ajuti mult mai mult elevii din postura de etalon in care te afli (nu ma refer doar la subiectele pt Bac!). Nu voi parasi forumul, pentru ca aici au loc nu doar doi, ci mii de oameni (utopic). Vreau sincer, in limita timpului disponibil, sa construim ceva impreuna, indiferent de opinii. Nu as vrea sa te descurajezi daca nu ai cu cine discuta despre anumite probleme (cum ar fi sintaxa).

3. Nu ma intereseaza ce cred altii despre mine, fie ca se supun unei judecati defavorabile, fie ca nu. Vorbesc la persoana I din egocentrism amar, din nepasare crasa si din teribilism expandat. "Este" (sau exista) o singura Instanta care ma poate judeca. De celelalte, mi se rupe (iata-l si pe "adulescens")! Ah, sofistica! Am uitat ca trebuie sa fiu sincer. Continui cu adevarul gol pusca.

4. Da, as vrea sa te cunosc sincer! Si cine nu ar vrea sa te cunoasca atat timp cat hotarasti prin subiecte (usoare, zic eu) destinul unor absolventi de liceu? Dar nu CV-ul, ci omul. Poti sa subscrii CV-ul unei descrieri obiective la persoana I. Jur ca nu voi citi balastul pentru care admit ca ai facut sacrificii si l-ai obtinut meritat!

5. Cu siguranta ne vom intalni la Olimpiada Nationala, daca imi va fi repartizat orasul pe care il reprezinti. Oricum ma recunosti: cel mai tanar si cel mai copilaros.

Cu suspicioasa si dobandita stima, Constantin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Mar 16, 2008 5:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

constantinrachita a scris:

Nu as vrea sa parasesti forumul din cauza mea, atat timp cat eu nu am contribuit cu absolut nimic la dezvoltarea lui. Din contra, consider ca tu poti sa ajuti mult mai mult elevii din postura de etalon in care te afli (nu ma refer doar la subiectele pt Bac!). Nu voi parasi forumul, pentru ca aici au loc nu doar doi, ci mii de oameni (utopic). Vreau sincer, in limita timpului disponibil, sa construim ceva impreuna, indiferent de opinii. Nu as vrea sa te descurajezi daca nu ai cu cine discuta despre anumite probleme (cum ar fi sintaxa).

Chiar ca esti copil... Cand te-ai inregistrat, aparea ceva de genul ca ar trebui sa contribui la dezvoltarea forumului? Vreau sincer sa va impacati! Sper ca disputa voastra sa fie constructiva. Very Happy
Numai bine!
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community