Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cum va petreceti timpul?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Mar 23, 2008 9:13 pm    Titlul subiectului: Cum va petreceti timpul? Raspunde cu citat (quote)

Cum va petreceti timpul liber? Stiti sa vi-l organizati ?
Ar fi interesant sa discutam pe tema timpului.
1."Tempus omnia revelat." (Timpul da totul la iveala )- Tertullianus
2." Tempus vulnera sanat" ( Timpul vindeca ranile)
3. " Tempus edax rerum." (Timpul care distruge totul) - Ovidius
4.” Nihil est opere aut manu factum, quod aliquando non conficiat et consumat vetustas.” ( Nu exista nici o realizare omeneasca pe care sa n-o distruga in cele din urma timpul) – Cicero
5. " Fugit irreparabile tempus” ( Timpul fuge fara reintoarcere) - Vergilius
6. “ Grata superveniet, quae non sperabitur, hora!” ( Ora ce n-o mai sperai, cand vine e atat de placuta!) – Horatius
7. “ In tempore opportune.” ( La timpul potrivit )
8. “ Nihil est annis velocius.” ( Nimic nu trece mai iute ca anii ) – Ovidius
9. “ Quantumlibet sit illud , longum faciet scientia utendi.” ( Oricare ar fi durata timpului, stiinta folosirii lui il va face lung ) – Seneca
10. “ Singula de nobis anni praedantur euntes. “ ( Fiecare an care se scurge ia de la noi cate ceva ) – Horatius
Aici gasiti o surpriza pentru voi: http://www.youtube.com/watch?v=jwMj3PJDxuo Very Happy
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

emanuel-91


Miles


Data inscrierii: 12/Feb/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Mar 23, 2008 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

timpul liber...sa vedem...nu prea am...dar cel pe care il am mi-l petrec fie citind,ascultand muzica,iesind cat mai departe de casa Rolling Eyes
P.S. super surpriza...m-am uitat de 5 ori...acuma ii a 6-a Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Mar 24, 2008 12:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Minunat! Un om care citeste! Nici nu stii cat ma bucur pentru tine. Very Happy
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mar Mar 25, 2008 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

emanuel-91 a scris:
timpul liber...sa vedem...nu prea am...dar cel pe care il am mi-l petrec fie citind,ascultand muzica,iesind cat mai departe de casa Rolling Eyes
P.S. super surpriza...m-am uitat de 5 ori...acuma ii a 6-a Laughing

Foarte bine ca iesi cat mai departe de casa. O fi bun internetul, dar cu masura. Altfel, se strica ingrijorator de mult calitatea relatiilor dintre oameni. Ce-i prea mult strica. Bucura-te de zambetul, de privirea, de strangerea de mana, de timbrul vocii celor din jur si descopera frumusetile fiecaruia in parte. O floare artificiala, oricat de bine ar fi realizata, nu are acelasi farmec precum una naturala. Viata reala este mult mai frumoasa decat cea virtuala. Very Happy Sa te bucuri mai ales de ziua de azi! Este o sarbatoare minunata! Very Happy
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

latin_91


Quaestor


Data inscrierii: 09/Mar/2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mar Mar 25, 2008 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mie imi place extrem de mult sa analizez oamenii...adika sa merg pe strada si sa-i privesc constient.din pacate nu descopar prea multe fete vesele,dar raman cu ideea ca fac un lucru pe care altii nu au timp sa il faca...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 12:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Numai sa nu ramai cu ideea ca esti singurul care face asta. Cred ca starea de analizator, de spectator nu este cea mai potrivita. Poate si de aceea nu sunt prea multe fete vesele. Sa inteleg ca imparti oamenii in indiferenti si analizatori? Nu mai exista comunicare?
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

latin_91


Quaestor


Data inscrierii: 09/Mar/2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa nu credeti ca fac asta in mod obsesiv.sunt constient ca oamenii nu se simt bine atunci cand stiu ca sunt priviti(majoritatea,cel putin).eu ma refeream la faptul ca oamenii nu mai au timp sa rada,chiar daca ii privesc eu,chiar daca nu...suntem intotdeauna grabiti,incruntati...e totusi pacat sa nu ne mai bucuram de primul mugure al primaverii...nu? Rolling Eyes Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

latin_91 a scris:
oamenii nu mai au timp sa rada,chiar daca ii privesc eu,chiar daca nu...suntem intotdeauna grabiti,incruntati...e totusi pacat sa nu ne mai bucuram de primul mugure al primaverii...nu? Rolling Eyes Confused

Lasa ca nu este chiar asa! Am vazut si oameni care zambesc si care se bucura nu doar de primul mugure al primaverii, care rad. Very Happy
Referitor la oamenii tristi, pe cati dintre acestia i-ai intrebat daca poti sa ii ajuti cu ceva, sau daca se simt rau? Nu trebuie sa-mi raspunzi la intrebare.
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu doar de mugurii primaverii trebuie sa ne bucuram.
Mihaela Runceanu - "Adevarul florilor"
Emotie de Primavara
Primavara
Culori de primavara-Tango to Evora
Tudor Gheorghe – "Primavara"
_________________
carpe diem


Ultima modificare efectuata ionela la Sam Apr 25, 2009 10:27 pm, modificat de 3 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 8:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oare cand incepem sa realizam ca timpul este ireversibil?
Savoy-“Pana la lacrimi”
Paula Seling – “Timpul”
Corina Chiriac – “Opriti timpul”
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

calatorul


Miles


Data inscrierii: 18/Ian/2013
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 23, 2013 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incerc sa il petrec cat mai diferit posibil in fiecare zi si sa fac ceva iesit din comun daca e posibil sau ceva sa nu ma plictisesc..sa vad un film frumos, sa ies in oras cu prietenii, sa joc fotbal, sa merg la munte, la mare, sa fie ceva imprezvizibil, facut pe moment, nu planuit Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

latinusers


Vizitator





MesajTrimis: Vin Mar 22, 2013 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De obicei mi-l petrec cat mai frumos si placut posibil, cu prietenii, cu prietena, cu familia si facand tot felul de lucruri noi si neexperimentate pana in prezent, in general imi place sa ies in parcuri, cand e vremea frumoasa si e posibil, sa ma plimb cu bicicleta, sa ies la film cu prietenii si multe chestii interesante..Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community