Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Partea a III-a
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Joi Iun 26, 2008 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cauta la Examenul de bacalureat 2007 subiectul ESEURI PROPUSE PENTRU SUBIECTUL III primul e Cicero..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

callypso89


Quaestor


Data inscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 21
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Sam Iun 28, 2008 10:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pentru cei care ati citit si lucrat mai mult de 30 de eseuri pana acum.... cred ca puteti sa incetati Smile) va chinuiti si va pierdeti timpul ... nu are rost sa va stresati in felul asta, pentru ca in principiu, orice eseu facut cu seriozitate si care ia in discutie tot ce este in cerinta, va primi punctaj mare. E adevarat ca pentru cei care au lucrat deja toate eseurile propuse in variante, va fi mai usor sa isi ordoneze ideile si sa gaseasca cele mai bune forumle de exprimare... insa analiza textului este cea mai importanta si sunt sigura ca multora le vor veni idei exact in clipa in care vor incepe sa discute textul.. eu cred ca eseul este partea cea mai usora din Bacalaureatul de la limba latina.. mai mult ma tem sa nu gresesc la grile, din neatentie, sau la analiza cuvintelor de la partea 1...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

fabi19


Miles


Data inscrierii: 26/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a trecut si bacul la latina..abia astept notele..Catul a fost la putere in anul acesta:) mai usor de atat..nu se putea..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Perfect de acord. Adevarul e ca subiect III mai usor si mai fain decat asta nici ca se putea. A venit si momentul lui Catullus. Cred ca v-ati plictisit de atata Vergiliu, Horatiu, Cicero... Subiectul I a fost echilibrat, cu cateva elemente de dificultate, dar in rest cred ca varianta finala a fost de departe mai putin problematica decat cea de anul trecut. Va doresc note mari!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

carminis89


Miles


Data inscrierii: 02/Apr/2008
Mesaje: 7
Locatie: ALEXANDRIA

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar subiectul 3 a fost frumos si 2 mai mult decat usor.la analiza frazei cred ca am gresit,in sensul ca am luat 5 verbe(deci am pus 5 propozitii),chiar daca acasa am gasit 6 verbe(cu venire)...asta e,a trecut si proba asta.Sa luam note mari! Wink
_________________
DOCTA CUM LIBRO
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, sunt 6 verbe, dar numai 5 sunt predicate. Venire e un simplu complement direct. In text sunt 3 participiale absolute si 2 principale. Daca aceasta a fost si solutia ta, atunci e perfect Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

carminis89


Miles


Data inscrierii: 02/Apr/2008
Mesaje: 7
Locatie: ALEXANDRIA

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc frumos pentru un raspuns asa de promt.mi-ati luat o piatra de pe inima.. Very Happy pot sa stau linistita acum Wink
_________________
DOCTA CUM LIBRO
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

tainta


Miles


Data inscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

prima absoluta avea valoare concesiva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

eu....


Quaestor


Data inscrierii: 09/Apr/2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 4:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am scris ablativ absolut,substituie o concesiva
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, este concesiva. Desi, daca nu stii contextul (sau faptul ca pe timp de iarna operatiunile militare erau reduse substantial, restranse la urgente), cred ca nu se va "supara" nimeni daca cineva considera ca functia este cauzala. Ceea ce conteaza in primul rand este identificarea tipului de propozitie (participiala absoluta / Ablativ absolut), iar daca valoarea identificata nu este aberanta, se va acorda punctajul intreg.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community