Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Numarul variantei pe foaia de examen.
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

hybridteory2000


Quaestor


Data inscrierii: 26/Mar/2008
Mesaje: 22

MesajTrimis: Sam Iun 21, 2008 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in afara de cei care se inchina zeului copiuta, nu inteleg de ce toata lumea e atat de agitata daca scrie sau nu numarul variantei. iar in legatura cu ajutatul unui coleg, daca el chiar nu stie si il pot ajuta, de ce nu? nota nu arata intotdeauna ce are fiecare in cap.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Sam Iun 21, 2008 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E adevarat...nota nu arata intotdeauna valoarea elevului. E adevarat trebuie sa-i ajutam pe colegi sa ia examenul, dar nu atat de mult incat sa fie mai buni(ghilimele) decat cei care au invatat in cei 12 ani, care au fost constiinciosi. Mie, personal, nu mi se pare cinstit ca unul care a taiat frunze la caini in tot acest timp sa ia locul la facultate unuia care si-a vazut de treaba in tot acest timp. Il ajut pe coleg sa ia bacul..pt nota 5-6, dar nu mai mult. E parerea mea!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

hybridteory2000


Quaestor


Data inscrierii: 26/Mar/2008
Mesaje: 22

MesajTrimis: Sam Iun 21, 2008 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai dreptate intr-un fel. desi daca esti sigur de cunostiintele tale...nici nu te intereseaza restul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cloelia


Quaestor


Data inscrierii: 24/Mai/2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sam Iun 21, 2008 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu...nu sunt de acord nici macar cu ajutatul colegului ptr 5-6...Nici macar!
Daca vrea doar 5-6, atunci sa-nvete ptr acel 5 sau 6!

In timp ce elevul silitor priveste examenul de bacalaureat cu maxima seriozitate si "pierde" vremea rezolvand variantele ptr bac, "celalalt" isi "valorifica" timpul in alt fel...ptr ca ORICUM va lua bacul!...Are grija de asta "fraierul" de coleg vecin constiincios...sau chiar sistemul romanesc de invatamant...

Sunt adepta pricipiului :"Ajuta-ti aproapele"..dar nu in acest context, nu in detrimentul meu, nu in detrimentul sistemului de invatamant...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

hybridteory2000


Quaestor


Data inscrierii: 26/Mar/2008
Mesaje: 22

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu consider ca a ajuta e in detrimentul meu. consider ca doar in al lui, dar fiecare doarme asa cum isi asterne. dar fiecare face cum stie mai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 12:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cloelia a scris:
Nu...nu sunt de acord nici macar cu ajutatul colegului ptr 5-6...Nici macar!
Daca vrea doar 5-6, atunci sa-nvete ptr acel 5 sau 6!

In timp ce elevul silitor priveste examenul de bacalaureat cu maxima seriozitate si "pierde" vremea rezolvand variantele ptr bac, "celalalt" isi "valorifica" timpul in alt fel...ptr ca ORICUM va lua bacul!...Are grija de asta "fraierul" de coleg vecin constiincios...sau chiar sistemul romanesc de invatamant...

Sunt adepta pricipiului :"Ajuta-ti aproapele"..dar nu in acest context, nu in detrimentul meu, nu in detrimentul sistemului de invatamant...


Bravo! Așa este normal și corect! Dacă ar gândi toți ca tine, ar fi minunat! Smile Smile Smile
_________________
carpe diem


Ultima modificare efectuata de catre ionela la Dum Iun 22, 2008 4:43 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cloelia


Quaestor


Data inscrierii: 24/Mai/2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sigur ca si-n detrimentul lui...dar si-n al meu de multe ori...Vezi cazul expus de ifangela, cand un elev slab si "ajutat" ajunge sa ia mai mult decat elevul bun si..."neajutat"...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

hybridteory2000


Quaestor


Data inscrierii: 26/Mar/2008
Mesaje: 22

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si de cand suntem vanatori de note? de exemplu niciodata nu mi s-a parut un elev inteligent elevul cu 10 la tot. unul care invata poate, dar practic nu se pricepe la nimic. asa si acum....si daca ia mai mult decat noi ce? vrem noi sa avem note mari la tot si altii sa nu treaca.....sa parem mici genii pentru ca ....uite ce examen greu a fost in schimb eu....pfffoa am luat 10. ...ma asteptam sa intalnesc vanatori de note la nivelul unuia care nu stie daca poate sa ia bacul! dar de la cei care asteapta note mari sa vanezi nota ta? si a altora pe deasupra?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cloelia


Quaestor


Data inscrierii: 24/Mai/2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 4:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vorbeam deloc despre vanatorii de note...De unde pana unde? ...Poate ca n-am fost eu destul de explicita...

Vorbeam despre anumite principii pe care unii dintre noi le incalcam in mod constient...Asta daca mai avem principii...
Vorbeam de incercarea de a indrepta un sistem de invatamant defectuos, bazat pe promovarea si incurajarea mediocritatii, a lenesilor, a celor care asteapta sa le fie "muiati posmagii..."...Asta ca sa n-o pomenesc pe aia cu "para malaiata"... Wink

Deci: n-am vorbit de vanatorii de note...cu toate ca...sa ne gandim putin...Cum mai au loc in ziua de azi admiterile in licee si facultati? Pe baza unui examen serios si sofisticat...si cinstit?...Nuuuu!!...Tot pe seama mediilor finale, generale etc...Adica a notelor!...Ia ganditi-va: De ce se mai fac contestatii la note peste 8 si 9?

Si totusi, nu i-as numi vanatori de note atata timp cat notele, in ziua de azi, isi au importanta lor...Din nefericire!!!

Toate cele bune!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hybridteory2000 a scris:
si de cand suntem vanatori de note? de exemplu niciodata nu mi s-a parut un elev inteligent elevul cu 10 la tot. unul care invata poate, dar practic nu se pricepe la nimic. asa si acum....si daca ia mai mult decat noi ce? vrem noi sa avem note mari la tot si altii sa nu treaca.....sa parem mici genii pentru ca ....uite ce examen greu a fost in schimb eu....pfffoa am luat 10. ...ma asteptam sa intalnesc vanatori de note la nivelul unuia care nu stie daca poate sa ia bacul! dar de la cei care asteapta note mari sa vanezi nota ta? si a altora pe deasupra?

Ușurel, ușurel... Ce te ambalezi așa? Nu ai înțeles nimic! Și chiar nu înțeleg de ce îi ataci pe ăia care învață...și care, după cum spui tu, nu sunt inteligenți și nu știu nimic. Chiar așa? Adică, după părerea ta, un om inteligent nu trebuie evaluat la justa lui valoare?
_________________
carpe diem


Ultima modificare efectuata de catre ionela la Dum Iun 22, 2008 5:50 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cloelia a scris:

Deci: n-am vorbit de vanatorii de note...cu toate ca...sa ne gandim putin...Cum mai au loc in ziua de azi admiterile in licee si facultati? Pe baza unui examen serios si sofisticat...si cinstit?...Nuuuu!!...Tot pe seama mediilor finale, generale etc...Adica a notelor!...Ia ganditi-va: De ce se mai fac contestatii la note peste 8 si 9?

Te contrazic. Mai sunt facultăți la care se dă examen de admitere și acesta este cât se poate de serios!
cloelia a scris:

Si totusi, nu i-as numi vanatori de note atata timp cat notele, in ziua de azi, isi au importanta lor...Din nefericire!!!

În privința notelor sunt de acord cu tine, cu mențiunea că a lua nota pe care o meriți nu înseamnă că ești vânător de note! Smile
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cloelia


Quaestor


Data inscrierii: 24/Mai/2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta mai vroiam sa zic..dar ma gandeam sa nu vorbesc in van... Smile

Cat despre facultati...ai dreptate...Recunosc, n-am fost destul de clara...

Ma intreb din nou daca nu cumva si studentii care se bucura de reusita in urma unor examene dificile sunt considerati vanatori de note?...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

hybridteory2000


Quaestor


Data inscrierii: 26/Mar/2008
Mesaje: 22

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa fie clara o treaba. nu am numit vanatori de note pe cei care au note mari. ci pe cei care au impresia ca daca si cel de langa el ia o nota aproape la fel de mare asta le strica lor toate treburile. nu inteleg de ce trebuie sa ne intereseze ce se intampla cu cel de langa noi. adica sunt prima de sub linie la o facultate e tot vina mea. puteam munci mai mult sa fiu printre primii nu sa fie ultima sub care se trage linia.
astia inteleg eu prin vanatorii de note.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cloelia


Quaestor


Data inscrierii: 24/Mai/2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze...dar tot nu inteleg care-i legatura...zau ca nu-nteleg... Laughing

Vorbeam de niste principii...si am ajuns la "prima de sub linie"...?? Confused Confused

Ma rog... fiecare percepe lucrurile asa cum simte, crede, stie...

Toate bune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

hybridteory2000


Quaestor


Data inscrierii: 26/Mar/2008
Mesaje: 22

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

intr-adevar. fiecare face cum simte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Pagina 2 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community