Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

PENTRU CEI CARE DAU BAC-UL ANUL ACESTA LA LATINA!!!
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2009 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Angelyk


Civis Romanus


Data inscrierii: 08/Dec/2008
Mesaje: 1
Locatie: GL

MesajTrimis: Mie Apr 15, 2009 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bogdan81 a scris:
Angela, referitor la eseul pe care l-ai postat mai sus, trebuie sa spun ca am ramas mut. Asa se fac astazi asa-zisele eseuri la latina? Marturisesc ca eu am cam pierdut contactul cu liceul de cand l-am terminat, adica in 2000. Ce-i abureala asta infantila, plina de clisee stupide? Nu mai vorbesc de incheierea lacrimogena, de-a dreptul de necitit. Probabil ca, din 3.5 p, as fi dat cel mult 1 p.


Nu inteleg care este problema in legatura cu acest eseu. Asa ni se spune si noua la scoala sa le facem. Si ce ai vrea sa scrim in el? Nu e ca si cum o opera de acum 2000 de ani poate fi interpretata ca textele din prezent. Vrei sa scriem despre problemele de constiinta ale eului liric sau ce? Question Nu pot sa interpretez o poezie de dragoste ca o creatie simbolista sau futurista in care fiecare element are alte conotatii. Te rog frumos sa imi explici ce ar trebui sa contina acel eseu ca sa fie mai aproape de bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

rCiprian


Civis Romanus


Data inscrierii: 21/Apr/2009
Mesaje: 1
Locatie: Romania / Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 21, 2009 6:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

care veniti in bucuresti la facultate ma ? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

camelia putinelu


Civis Romanus


Data inscrierii: 25/Mai/2009
Mesaje: 1
Locatie: lugoj

MesajTrimis: Lun Mai 25, 2009 6:25 pm    Titlul subiectului: subiectul III Raspunde cu citat (quote)

In calitate de profesoara si de corector la numeroase "editii" ale Bac-ului,va sugerez la subiectul al III-lea sa respectati intocmai cerintele formulate,pt.ca in functie de acestea este construit baremul de corectare.
Accentul cade pe interpretarea textului propriu-zis si pe capacitatea de interpretare a fiecaruia dintre voi in functie de cunostintele pe care le aveti raportat la autorul respectiv si la opera sa.Desigur ca va puteti referi la cateva date despre autor,incadrarea in epoca si la date despre opera respectiva,dar acest lucru constituie doar introducerea.
Atentie!!! Fiecare autor din cei 7 si fiecare opera are specificul sau,pe care trebuie sa-l cunoasteti.
Nu e atat de greu,dar nici foarte simplu nu e,pentru ca daca veti"bate apa in piua"veti primi o nota "apa de ploaie"!
Voi reveni cu sfaturi pentru subiectul I si II.
Daca va pot ajuta(in limita timpului meu),contactti-ma!
SUCCES!!!!!!!!!!!!!!!!! Laughing
_________________
prof.CP
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

quick_silver


Miles


Data inscrierii: 26/Mai/2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Mai 26, 2009 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am rezolvarea subiectelor 1 si 2.id-ul meu de mess este beatrice.popescu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2009 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community