Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

comentariu catul varianta 2

 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

irinuca


Quaestor


Data inscrierii: 12/Iun/2007
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 12:05 am    Titlul subiectului: comentariu catul varianta 2 Raspunde cu citat (quote)

o s incep sa fac comentariile la textele de la ultimul subiect... nu are rost sa fac si introducerea si prezentarea contextului socila si politc pt ca probabil le stiti si singuri si oricum nu valoreaza decat 5 puncte din 35. va propun niste sugestii de comantarii ideatice si stilistice.astept propuneri si recomandari. sa-mi s[puneti cum sunt... va multumesc si bafta.








Basia mille




Esenta si profunzimea sentimentelor reies din stilul cristalin si exprimarea simpla, din maniera directa, lucida de abordare a iubitei:"tecum ludere sicut ipsa possem/et tristis animi levare curas!..."; tua nunc opera meae puellae/ fledo turgiduli rubent ocelli". Diminutivele la adresa iubitei divulga amoros dintre cei doi intr-o limba pura si curata, un limbaj colocvial ce imprima naturaletea poeziei. Frenezia trairii iubiriieste redata si de multimea saruturilor din poemul 5:"da mi basia mille, deide centum,/ deinde usque altera mille, dein secunda centum,/ deinde usque altera mille, deide centum". Motivul sarutului devine pentru poet simbol al iubirii impartasite care atrage invidia celor din jur. repetitia adv "dein" si a numeralelor "mille" si "centum" cat si a polyptotonului "basia-basiorum", "mille-millia" asigura simetria si muzicalitatea textului ca si aliteratiile "atque amemus", " senum severiorum" etc... efemeritatea vietii si vesnicia mortii, regasite in antiteza "soles occidere et redire possunt" ca si epitetele antitetice "brevis lux" si "nox perpetua", par sa nu aiba nici valoare in ochii indragostitului artist, sa nu afecteze iubirea celor doi, ci dimpotriva reprezinta un impuls. de altfel toate vb la pers 1 pl cat si imerativul la pers 1 sg confirma caracterul dedicator al poemului, un imn cosacrat persoanei iubite.





ar mai fii de zis cate ceva aici... spuneti-mi cum vi se pare... si daca va ajuta cu ceva... pot s mai lucrez cateva texte ideatic si stilistic... astept comentarii... poop
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

catalin


Quaestor


Data inscrierii: 01/Mai/2007
Mesaje: 25

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare o idee geniala.........ca toti cred ca stim inceputul......mai greu este cu comentariile ideatice si stilistice........! o sa-ti trimitem si noi de ce ai nevoie ......numai sa ne ajuti la punctul 3.te pup.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

irinuca


Quaestor


Data inscrierii: 12/Iun/2007
Mesaje: 13

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin a scris:
Mi se pare o idee geniala.........ca toti cred ca stim inceputul......mai greu este cu comentariile ideatice si stilistice........! o sa-ti trimitem si noi de ce ai nevoie ......numai sa ne ajuti la punctul 3.te pup.




yo numai gramatica am nevoie... ca la lit m descurc... la lucrari am luat cam 30 din 35 ceea ce cred ca e destul de bine... mai am nevoie doar de cateva trad si v-as multumi daca m-ati ajuta cu ele...:-S
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community