Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

se poate copia la bac?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

alois


Miles


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 9
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Sam Apr 07, 2007 1:50 pm    Titlul subiectului: se poate copia la bac? Raspunde cu citat (quote)

nu stiu daca postarea acestui topic a fost cea mai buna idee,insa de cateva saptamani incep sa ma intreb daca la examen,avand in vedere ca ne putem folosi de dictionar,am putea sa ne folosim de el si in alte scopuri,cu cateva mici insemnari,care,sa zicem,ar fi greu de depistat in momentul in care ne sunt verificate dictionarele.ce ziceti?hai k stiu k multi dintre voi v-ati intrebat acelasi lucru
_________________
daca nu sti spre ce port te indrepti,niciun vant nu ti-e favorabil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Sam Apr 07, 2007 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa zicem ca ar fi o "metoda"; dar ce anume ai putea insemna acolo? Doar nu ar avea sens sa iti notezi toate traducerile, nu? Pan acand le-ai insemna le-ai invata mai repede. Nu prea cred ca la latina ar tine treaba cu copiatul. Imi amitnesc din liceu, la o teza la latina, cand ni s-a spus ca putem folosi absolut orice sursa vrem cu exceptia faptului de a vorbi intre noi. Nu am avu tce copia, avant in vedere ca era un text de tradus. Aici sa zicem ca se stiu cele o suta de texte... dar ar fi totusi absurd sa stai si sa iti notezi cine stie cate lucruri. Cred ca nu ar face decat sa te incurce. Ti-ar crea o oarecare dependenta si atunci, daca supraveghetorii vor fi vigilenti, ce te vei mai face in momentul cand ti se inlocuieste dictionarul.. nu iti vei aminti nici ceea ce stiai.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Mie Apr 18, 2007 12:05 pm    Titlul subiectului: Se verifica dictionarele...?:O Raspunde cu citat (quote)

Dar ne verifica dictionarele...? Sau exista doar o posibilitate sa se faca acest lucru...?:-SS Eu am insemnari multe pe el, din clasa a 9-a si pana acum..!!! nu neaparat pentru bac..!!! Sigur se verifica..? sau exista posibilitatea...?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Joi Apr 26, 2007 12:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai sigur e sa nu va bazati. Daca verifica... practic nu veti mai stii nici ce ati stiut.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

ingerash


Quaestor


Data inscrierii: 21/Apr/2007
Mesaje: 19

MesajTrimis: Mie Mai 30, 2007 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai cu mobilu nu putem.....dam sms acasa......ce iti ia sa scrii nr la varinata....si macar ne raspunde cu traducerea si sub 2 Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Vin Iun 01, 2007 8:31 pm    Titlul subiectului: nu e bine cu telefonul Raspunde cu citat (quote)

nu stiu cat e de buna varianta cu sms-ul.Sad pentru ca nu-ti va spune pe foaia de examen care e varianta pe care o ai de tradus..Sad nu vei sti ce numar are varianta care-ti pica:( doar sa-i scrii in sms tot textul in latina, si cred ca asta e cam greu..Sad...nu te baza pe telefon..Sad ca e foarte riscant si foarte greu:(...Nici nu stiu daca vom avea voie cu telefoanele mobile in sala de examen..Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ingerash


Quaestor


Data inscrierii: 21/Apr/2007
Mesaje: 19

MesajTrimis: Vin Iun 01, 2007 10:44 pm    Titlul subiectului: Re: nu e bine cu telefonul Raspunde cu citat (quote)

caesar a scris:
nu stiu cat e de buna varianta cu sms-ul.Sad pentru ca nu-ti va spune pe foaia de examen care e varianta pe care o ai de tradus..Sad nu vei sti ce numar are varianta care-ti pica:( doar sa-i scrii in sms tot textul in latina, si cred ca asta e cam greu..Sad...nu te baza pe telefon..Sad ca e foarte riscant si foarte greu:(...Nici nu stiu daca vom avea voie cu telefoanele mobile in sala de examen..Sad


pacat Wink) ce sa zic.....tre sa tocim....asta e concluzia....iar bobilu poti sa-l bagi si in pantaloni nu cred ca baga mana si la..... Smile) glumesc Wink)

Bafta la toti!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

nick_igoan


Quaestor


Data inscrierii: 06/Mar/2007
Mesaje: 32

MesajTrimis: Lun Iun 04, 2007 10:04 pm    Titlul subiectului: ...... Raspunde cu citat (quote)

ma caesar . ....cum ? eu nu cred ....cum sa nu scire pe foaie ce varianta a cazut?...ca ei din toate 100 trag 1 si ..aia care a cazut o multiplica (si normal ca are nr scris pe ea ) ...ca doar nu au si 100 variante fara ...numarul lor (ma refer la ce vraianta este ) ...si oricum nu stii ca la capacitate ...se anunta ce varianta a cazaut... si faza cu mobilu e cazauta ca nu te lasa ....iti zice de la inceput ca tre sal inchizi ...dar Razz ...daca te duci la baie ...si esti rapid si ...persoana cealata e rapida si iti da rpd raspunsurile e bine....dar si asa e greu ...ca sigur vine cineva cu tine la baie ...eu asa tim minte de la capacitate ....in fine ...vedem noi ....Razz
_________________
.......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

alois


Miles


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 9
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mie Iun 06, 2007 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mmm....de unde putem afla sigur daca ni se va arata numarul variantei?...kiar ma bazez pe asta un pic asa.voi ce ziceti?in dictionar...mai ferit asa...merge sa ti scrii cateva chestii mici? Rolling Eyes
_________________
daca nu sti spre ce port te indrepti,niciun vant nu ti-e favorabil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Cristy


Quaestor


Data inscrierii: 18/Mai/2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Joi Iun 07, 2007 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sigur se ascunde nr variantei ? Eu vreau doar sa iau 5. Grila + traducerea textului imi asigura 5 fara mari eforturi dar daca ascunde varianta e grav. Stie cineva din surse sigure ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fortunata


Quaestor


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 43
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Joi Iun 07, 2007 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cele 100 de variante se aleg 5 iar la examen veti avea pe foaie una din cele 5 variante,dar numerotate de la 1 la 5.
Asa ca puneti mana si lucrati ,constientizand ce sansa aveti si de care nu ati stiut toti sa profitati.
_________________
Exercitatio artem parat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

anzu


Miles


Data inscrierii: 02/Mai/2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Iun 07, 2007 9:12 pm    Titlul subiectului: pix invizibil Raspunde cu citat (quote)

nu stiu dak a-ti auzit de pizxurile invizibile....cu un capat scrie invizibil iar cu celalalt capat apare ce ai scris....sau de pixul uv care iti arata la lumina ultravioletelor ce ai scris...eu una inca mai na gandesc dak voi proceda prin metoda sccrisului pe fiecare pag a dictionarului varianta cu nr. sau sa ma apuc sa le invat...sa risc sau sa nu?....ma mai gandeam sa scriu cu creionul si apoi sa sterg in asa dfel incat sa ramana urma si tot se vede ceva.....in fine....mai e putin....invatam sau incercam o insemnare?
_________________
bebi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

Cristy


Quaestor


Data inscrierii: 18/Mai/2007
Mesaje: 20

MesajTrimis: Vin Iun 08, 2007 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fortunata esti sigura ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

caesar


Aedile


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 65

MesajTrimis: Dum Iun 10, 2007 11:46 am    Titlul subiectului: nu se poate copia Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt foarte sigura ca fortunata are drepatate..!!! asa se procedeaza..!!! din cele 100 de variante, se aleg 5...si vreau sa zic, ca ei pot lua de la varianta 23 subiectul 1...de la varianta 50 subiectul 2....etc...si sa le combine ca sa faca o varianta noua..!!! asa au zis ca vor proceda anul acesta...!!! deci din start cade copiatul..Sad...imi pare rau sa va dezamagesc, dar eu m-am pus pe invatzat cand am vazut ca nu exista prea mari sanse sa-i copiem...nu avem cum sa aflam ce varianta ne cade...din pacate..Sad...si plus de asta...sigur vor amesteca subiectele ca sa ne fie mult mai greu..!!! VA UREZ SPOR LA INVATZAT...!!! MACAR ESEURILE INVATZATI-LE...CA SUNT TOTUSI 3 PUNCTE...!!!!!!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

nick_igoan


Quaestor


Data inscrierii: 06/Mar/2007
Mesaje: 32

MesajTrimis: Mar Iun 12, 2007 10:16 pm    Titlul subiectului: .... Raspunde cu citat (quote)

au anuntat la radio ....sau s-a scris pe edu.ro?...faza asa care zici tu caesar?
ca eu am vb cu profa mea de latina si a zis ...:" ca trag o singura varainta din cele 100 si aia tio da.! "
_________________
.......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community