Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

putin ajutor

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

abc


Miles


Data inscrierii: 04/Noi/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Noi 04, 2007 8:36 pm    Titlul subiectului: putin ajutor Raspunde cu citat (quote)

nu prea ma pricep la traduceri si v-as fi recunoascatoare dacca m-ati putea ajuta sa traduc o particica dintr-un poem a lui Catul

Otium ,CATULLE,tibi molestum est
Otio exultas nimiumque gestis-
Otium et reges prius et beates
Perdidit urbes.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

abc


Miles


Data inscrierii: 04/Noi/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Noi 04, 2007 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nimeni nu ma poate ajuta? Crying or Very sad imi trebuie maine Sad o sa primesc nota Sad Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Fortunatus


Quaestor


Data inscrierii: 07/Apr/2007
Mesaje: 21
Locatie: București, Romania, Europa

MesajTrimis: Dum Noi 04, 2007 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu încep traducerea căutând mai întâi subiectul. Despre ce sau cine este vorba: otium în cazul nostru, adică lenea, trândăvia. Aha, deci, e vorba de trândăvie.
În pasul al doilea caut predicatul, de regulă la sfârșit. Perdidit urbes îmi sare în ochi. Deci, e ceva despre trândăvia care face să piară cetăți. Cu asta, gata, iau 5-ul.
Mai caut predicate: est molestum. Adica e dăunătoare. Catulle este vocativul lui Catullus, deci: Trândăvia, Catul, îți este dăunătoare.
Ș.a.m.d. Dacă nu ai dicționar să o duci la capăt, uite aici:
rex, regis : rege
beatus-a-um: fericit
nimiumque e un fel de a spune et nimium, adică excesiv de, prea
exulto-are-avi-atum, adică a exulta (a sări în sus)

Succes, și nu uita să cauți subiectul cam pe la început și predicația, de obicei la fine, în orice text !
_________________
Christus Rex perpetuus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

abc


Miles


Data inscrierii: 04/Noi/2007
Mesaje: 3

MesajTrimis: Dum Noi 04, 2007 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fortunatus a scris:
Eu încep traducerea căutând mai întâi subiectul. Despre ce sau cine este vorba: otium în cazul nostru, adică lenea, trândăvia. Aha, deci, e vorba de trândăvie.
În pasul al doilea caut predicatul, de regulă la sfârșit. Perdidit urbes îmi sare în ochi. Deci, e ceva despre trândăvia care face să piară cetăți. Cu asta, gata, iau 5-ul.
Mai caut predicate: est molestum. Adica e dăunătoare. Catulle este vocativul lui Catullus, deci: Trândăvia, Catul, îți este dăunătoare.
Ș.a.m.d. Dacă nu ai dicționar să o duci la capăt, uite aici:
rex, regis : rege
beatus-a-um: fericit
nimiumque e un fel de a spune et nimium, adică excesiv de, prea
exulto-are-avi-atum, adică a exulta (a sări în sus)

Succes, și nu uita să cauți subiectul cam pe la început și predicația, de obicei la fine, în orice text !






Nici nu ai idee cat de recunoscatoare iti sunt..multumesc f mult..am inteles cam ce am de facut Very Happy mi-ai explicat mai bn decat profa care stie decat sa tipe Laughing multumesc f mult inca o data Very Happy Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community