Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Despre latina
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Mar 26, 2007 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tu, Little-Dwarf, ce ai facut? Doar si la tine a fost faza pe judet, nu? Smile
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

tyna


Quaestor


Data inscrierii: 16/Feb/2007
Mesaje: 20
Locatie: buzias,jud timis

MesajTrimis: Mar Mar 27, 2007 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

va rog urgent am nevoie de programa de la olimpiada de latina,faza nationala!!!ms
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

tyna


Quaestor


Data inscrierii: 16/Feb/2007
Mesaje: 20
Locatie: buzias,jud timis

MesajTrimis: Mie Mar 28, 2007 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai exact daca se da si Petronius la cls a 11a...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

little_dwarf


Quaestor


Data inscrierii: 02/Ian/2007
Mesaje: 26
Locatie: Petrosani

MesajTrimis: Mie Mar 28, 2007 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manu - pai, daca am zis ca ma intalnesc cu Tyna la Vaslui, inseamna ca am trecut, nu? Wink Nu stiu exact ce punctaj am avut, oricum sunt sigura ca merg la nationala! Smile Care e imediat, asa ca... am mult de lucru si putin timp...

Tyna - poti descarca programa olimpiadei de pe site-ul oficial al Ministerului Educatiei si Cercetarii:

http://www.edu.ro/index.php/articles/7443

Din cate am vazut eu, este si "Satyricon" pentru nationala, si sincer ma bucur, se pot da eseuri foarte interesante... Smile Daca vrei subiectele din anii trecuti, le gasesti pe www.olimpiade.ro... Sau ti le pot trimite eu, ca sper ca asta nu e ilegal... Wink
_________________
"Leve fit, quod bene fertur, onus" (Ovidius)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

tyna


Quaestor


Data inscrierii: 16/Feb/2007
Mesaje: 20
Locatie: buzias,jud timis

MesajTrimis: Mie Mar 28, 2007 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da,chiar m-as bucura sa-mi trm subiectele din anii trecuti!!!! si cel mai bine ar fii prin mail sau da-mi id-ul tau si putem vb mai mult pe mess! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 2:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

little_dwarf a scris:
Manu - pai, daca am zis ca ma intalnesc cu Tyna la Vaslui, inseamna ca am trecut, nu? Wink Nu stiu exact ce punctaj am avut, oricum sunt sigura ca merg la nationala! Smile Care e imediat, asa ca... am mult de lucru si putin timp...


Da, poate eram intr-o perioada din aia in care omul se prinde mai greu - era logic, intr-adevar. Felicitari si sa aud de primele trei locuri daca se va putea.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

little_dwarf


Quaestor


Data inscrierii: 02/Ian/2007
Mesaje: 26
Locatie: Petrosani

MesajTrimis: Joi Mar 29, 2007 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manu - ehe, si noi am vrea, daca o sa reusim sau nu, asta e partea a doua...

Tyna - ID-ul meu de Yahoo! Messenger e little_dwarf_sandra, mi-ar placea si mie sa vorbim mai mult! Smile
_________________
"Leve fit, quod bene fertur, onus" (Ovidius)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

kovand


Miles


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 3
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Vin Mar 30, 2007 1:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ave! La prima interventie felicit participant(tele)ii la faza nationala si le doresc succes. Manu (fara suparare) cos are dreptate, trebuie sa folosim acuzativul directiei rus ire = a merge la tara. Alte forme: ruri esse= a fi la tara, rure venire= a veni de la tara. Mai este o regula, adjectiv+rure=ruri. La semnatura lui manu vad ceva in neregula: in foro- de ce ablativ si nu acuzativ, la lb latina de ce nu genitiv. Dupa mine: In forum linguae Latinae venite! Fara suparare, nu sunt atotstiutor, dar daca predai, merge mult mai usor.
_________________
Dum spiro spero.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Vin Mar 30, 2007 2:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, nu pot spune decat ca ma voi conforma. Eu nu predau latina, nu prea am experienta cu retroversiunile. Multumesc. Sincer sa fiu nici nu prea m-am gandit asa mult cand am tradus. Multumesc pentru corecturi.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

kovand


Miles


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 3
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Sam Mar 31, 2007 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Experienta am capatat la catedra, nu este meritul meu. Daca gresesc, ma poate corecta oricine, mai ales la lb. romana Embarassed ( am studiat in lb. maghiara), nu am rutina necesara. Am si unele avantaje: folosesc materiale din Ungaria si acolo studiul limbii latine este mai avansat. In Ungaria istorica (cu Transilvania, Voivodina etc.) limba latina a fost limba oficiala pana in 1844.
O alta problema: ar fi pacat sa-i derutam pe incepatori, deci sa ne corectam reciproc.
_________________
Dum spiro spero.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Sam Mar 31, 2007 8:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am auzit si eu ca in Ungaria latina se studiaza mult mai intens ca la noi, unde de fapt cam dispare, am impresia... Oare cum se poate explica acest lucru? Am inteles la germani - ei au chiar si limba pe alocuri foarte asemanatoare ca structura cu latina, au avut cei mai importanti sistematizatori, daca ii pot numi asa, ai limbii latine; dar in Ungaria, oare care ar fi motivul acordarii unei importante mai mari latinei ca in Romania?
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

kovand


Miles


Data inscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 3
Locatie: Miercurea Ciuc

MesajTrimis: Sam Mar 31, 2007 10:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ave. Foarte simlu: toate actele oficiale dinainte de 1844 au fost scrise in latina. Fara latina nu poti face cercetari in istorie, arheologie, arhivistica etc. Literatura maghiara veche are o parte insemnata numita literatura maghiara in limba latina: cronicile, literatura umanista etc. Singurul poet maghiar cunoscut de literatura universala pana la Petofi (1826-1849) a fost Ianus Pannonius (sec.XV.), si a scris doar in latina. O poezie scurta:

PRO PACE

O Pater omnipotens qui coelum et sidera solus
Aeterna ditione premis, defige potentes
His miseris oculos terris, quas Marte feroci
Vastari cernis, longoque perire duello.
Et nobis tandem tribuas Pater optime pacem:
Quae mala cuncta procul, mortesque repellit acerbas.
_________________
Dum spiro spero.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mar Apr 03, 2007 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar in scoli cam cum se face in Ungaria? daca tot sunteti in tema... Asa de curiozitate intreb si eu. Cam cate oree in liceu? Nu e greu pentru un vorbitor de limba maghiara sa invete latina? Mai ales din punct de vedere al lexicului. Chia rsi structurile gramaticale cred ca sunt mult mai diferite, ceva de alta natura, nu?
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Dyana_Me


Civis Romanus


Data inscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 1
Locatie: Dorohoi

MesajTrimis: Mie Apr 04, 2007 6:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Felicitari fetelor ;Wink si eu merg la vaslui... dak vreti sa mai vb pe mess, id dyana_me4u
Keep in touch
_________________
"Carpe diem!"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mie Apr 04, 2007 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca mai e cate ceva care nu ar fi secret, puteti vorbi si pe aici, mai urmarim si noi ce se intampla.
Daca va ascundeti pe messenger... noi ce mai aflam? Smile
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Pagina 5 din 7

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community