Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

comentariu

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Simona


Miles


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 7:53 pm    Titlul subiectului: comentariu Raspunde cu citat (quote)

Am o problema care necesita rezolvare urgenta:(, iar daca m-ar putea ajuta cineva i-as fi recunoscatoare.. Am nevoie de un comentariu ideatic si stilistic la Aeneis ,,Laocoon: Timeo Danaos et dona ferentes"(II, 40-49) sau la ,,Cessi" (II, 796-804), pana vineri 18 ian. Ar fi super daca m-ar putea ajuta cineva. Multumesc Smile
_________________
Simona
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 8:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

simona,dai cumva bacul din limba latina sau este doar o tema pt toata clasa? te intreb aceasta deoarece in cazul in care sustii bacalaureatul din aceasta disciplina comentariul tau ar trebui sa fie complex, sa includa date generale ale operei si vietii autorului, sa realizeze contextul general al fragmentului/-lor, iar daca nu, te poti orienta foarte usor dupa traducerea in limba romana si cerintele din manual - exercitiile au un rol foarte important in descoperirea ideilor principale -.
ti-as recomanda, de asemenea, in cazul celei dintai situatii sa-ti procuri toate trei manualele de clasa a XII a (humanitas, all si edp). pt comentarii il indic pe cel de la editura all - contureaza foarte bine ideile principale ale textelor.
iti voi face o mica schema dupa care sa te ghidezi in realizarea eseului:portretul lui laocoon (bun patriot- ii avertizeaza pe cetateni asupra pericolului-, intelept, orator elocvent - aici poti insista asupra structurii discursului sau, foarte asemanatoare cu cea ciceroniana -, cetatean prudent, etc.)
-conjunctia disjunctiva "aut" care presupune introducerea supozitiilor referitoare la cal
iar in concluzie, poti sa insisti asupra vicleniei grecilor
cat despre partea stilistica te poti descurca extraordinar de simplu cu texul in latina, traducerea si o lista cu figurile de stil explicate.

sper sa-ti fi fost de folos, iar daca mai ai vreo nelamurire sunt dispusa sa te ajut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Simona


Miles


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Ian 15, 2008 8:50 pm    Titlul subiectului: Multumesc Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu dau bacul la limba latina, problema este ca st la filologie si am multe alte lucruri la care sa ma gandesc, multe altele de invatat si nu ma mai pot tine de toate, pana acum faceam singura comentarii dar sapt aceasta e una foarte incarcata, nu ma mai pot descurca. Plus ca, profesoara noastra este foarte exigenta; daca spune ,,faceti com....." trebuie sa facem, a pus o multime de note mici pana acum pe teme nefacute si mai ales daca vine suparata..totul cade pe noi. Nu am patit-o pana acum, cu vreo nota mica, pt ca stie ca invat, dar nu mai pot nici eu la atatea...clasa a XII-a fiind, cu bacul.... Multumesc pentru intelegere, si pentru informatii.
_________________
Simona
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cunosc sentimentele...o pateam si eu la alte materii,iar colegii mei la latina..din fericire eu scapam aici fiindca eram dintre cei pasionati Very Happy
dupa cum spuneam incearca sa te ajuti de traducere si vei vedea ca in cel mult o ora vei face un referat bun... succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Simona


Miles


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 3:47 pm    Titlul subiectului: - Raspunde cu citat (quote)

Dar stiu ca este o carte, de comentarii, si este chiar f buna, am vorbit cu o alta doamna profesoara, dar dansa a zis ca o primesc doar profesorii. Oricum, alte carti de comentarii nu se gasesc, cel putin la mine in oras.
_________________
Simona
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 5:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu una nu am auzit de nicio carte cu astefel de comentarii... cel putin nu imi amintesc... Confused
iti propuneam sa rasfoiesti manualul de clasa a XII a al editurii ALL.
_________________
per aspera ad astra
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Simona


Miles


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 5:07 pm    Titlul subiectului: - Raspunde cu citat (quote)

O sa il rasfoiesc, deocamdata trebuie sa aduc adeverinta la biblioteca pe anul acesta, maine, ca au fost parintii mei in concediu. Altfel nu am cum sa fac rost de manual. Rolling Eyes Cartea am vazut-o eu la dansa, dar nu am indraznit sa i-o cer, inca. Smile)
_________________
Simona
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

probabil este un manual auxiliar pt profesori...
_________________
per aspera ad astra
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Simona


Miles


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 5:17 pm    Titlul subiectului: - Raspunde cu citat (quote)

Da, probabil ca asta este.
_________________
Simona
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Simona


Miles


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 5:07 pm    Titlul subiectului: - Raspunde cu citat (quote)

Nu am gasit niciun fel de manual....am cautat in tot orasul. Asa ceva nu mi s-a mai intamplat... Rolling Eyes
_________________
Simona
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Joi Ian 17, 2008 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai nevoie de referat maine?
daca vrei iti scanez eu niste pagini din all.... lasa-mi pe pm adresa ta de mail, k? Wink
_________________
per aspera ad astra
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Djokovic


Civis Romanus


Data inscrierii: 27/Oct/2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Mar 15, 2009 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da vreau si eu urgent azi dak se paote un comentariu din aen 130-139
laocoon 40-49
infelix dido aen 522-533
aen 250-265
procella aen 81-91 dak se poate orice vrei voi...dar sa fie un com bun:Dpliz mult de tot ca nu am avut timp sa il fac..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Aniax


Civis Romanus


Data inscrierii: 03/Apr/2011
Mesaje: 1
Locatie: Medias

MesajTrimis: Dum Apr 03, 2011 5:53 pm    Titlul subiectului: Laocoon Raspunde cu citat (quote)

NU aveti o caracterizare a lui Laocoon ( Aeneis,cartea 2,versurile 40-49)? Sad imi trebuie pe maine la latina ..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community