Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

CUM A FOST FRATILOR????????????

 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

cadima


Quaestor


Data inscrierii: 20/Apr/2008
Mesaje: 10
Locatie: buzau

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 2:37 pm    Titlul subiectului: CUM A FOST FRATILOR???????????? Raspunde cu citat (quote)

cum vii s'au parut sub?... .
_________________
deschide ochii ...multi ii au inchisi inca Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

hybridteory2000


Quaestor


Data inscrierii: 26/Mar/2008
Mesaje: 22

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic ca a fost usor. cel putin la partea 1 si 2....la trei acum...desi ma tot gandeam ca e numai bine o pagina de introducere, cred ca am scris doar jumatate....mai putin...si in rest pe text. sa vedem....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 5:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hybridteory2000 a scris:
la trei acum...desi ma tot gandeam ca e numai bine o pagina de introducere, cred ca am scris doar jumatate....mai putin...si in rest pe text. sa vedem....


Foarte bine ai facut! V-am tot spus ca introducerea nu trebuie sa depaseasca 25% din eseu (lucru stipulat si de barem) si ca eseul se va articula practic singur prin interpretarea textului. O jumatate de pagina introductiva cred ca este optiunea ideala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

tainta


Miles


Data inscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aproximativ, pentru a obtine punctajul maxim, din punct de vedere al cantitatii, cat trebuie sa aiba eseul? 3 pagini sunt suficiente?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

carminis89


Miles


Data inscrierii: 02/Apr/2008
Mesaje: 7
Locatie: ALEXANDRIA

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cred k se uita un profesor la cantitate..ci la calitatea informatiilor si ideilor scrise.oricum eu am scris 4 pagini si m-am axat foarte mult pe interpretarea textului,nu pe date generale.in concluzie ,zic ca a cazut ceva usor,accesibil pentru oricine,chiar daca nu a invatat 4 ani la latina
_________________
DOCTA CUM LIBRO
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cadima


Quaestor


Data inscrierii: 20/Apr/2008
Mesaje: 10
Locatie: buzau

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bah si eu am facut cate ceva p'acolo cel putin la 1 si la 2...si la 3 am scris oleaca ...sa vedem notele..
_________________
deschide ochii ...multi ii au inchisi inca Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Vin Iul 04, 2008 12:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
nu cred k se uita un profesor la cantitate..ci la calitatea informatiilor si ideilor scrise.


Da, asa stau lucrurile, sau cel putin asa ar trebui sa stea. Intr-adevar, interpretarea textului e cheia (atat am repetat asta, ca ma tem sa n-ajung precum Cato, cu celebra sa formula "Censeo Carthaginem delendam" - "Consider ca trebuie distrusa Carthagina", cu care isi incheia obsesiv orice discurs Laughing ). Calitatea, coerenta si adecvarea la mesajul textului sunt "pilonii" unui eseu valoros. Am corectat ieri si va pot spune ca am acordat punctaj maxim chiar si unui eseu de 1 1/2 pag., dupa cum am acordat 15 -17 puncte unor eseuri de 4-5 pagini (niste "insailaturi" de date, "repovestiri" ale poeziei, truisme, informatii generale etc.). Desigur, au fost si destule eseuri intinse pe 3-4 pagini foarte bine elaborate, asa ca, din nou va spun, NU exista o "cantitate" ideala. Oricum, am ramas complet dezamagit sa vad cum unii au scris ca "impuscatii" 1-2 pagini despre viata lui Catullus si a Clodiei (care era si sora si sotia si vaduva lui Clodius Pulcher Laughing ) !!! Dupa ce ca datele de care dispunem despre vietile celor doi sunt informatii "second hand" sau "tesaturi" conjecturale ale criticilor, multe dintre ele sunt absolut irelevante! Chiar conteaza atat de mult ca ea era cu 10 ani mai mare decat el, ca era vaduva, casatorita etc.??? Asta apropo de prejudecati si de "rumores senum severiorum" - o generatie care vrea sa fie judecata pentru ceea ce este, interpreteaza manifestarea unor afecte ca pe o devianta! Trist... Ca sa nu mai vorbim de tezele in care se discuta despre starea materiala a lui Catullus - ba avea bani si succes, dar a fost prins in mreje de cucoana asta nenorocita, ba n-avea o letcaie, dar era prototipul tanarului sarac care face furori in randul damelor cu stare, dar nefericite in casnicie... De-a dreptul hilar!

Totusi, eu unul am remarcat anul acesta ca majoritatea tezelor au fost orientate spre interpretarea textului si spre identificarea cuvintelor / sintagmelor-cheie care articuleaza discursul poetic, ceea ce, zic eu, e un pas inainte! Ii felicit pe toti cei care au incercat sa comenteze textul (chiar daca au facut-o mai stangaci) Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

fabi19


Miles


Data inscrierii: 26/Feb/2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sam Iul 05, 2008 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

9.80 la latina..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

carminis89


Miles


Data inscrierii: 02/Apr/2008
Mesaje: 7
Locatie: ALEXANDRIA

MesajTrimis: Dum Iul 06, 2008 8:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am luat 10... Wink .acum mai e un pas...admiterea la facultate Rolling Eyes
_________________
DOCTA CUM LIBRO
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

hybridteory2000


Quaestor


Data inscrierii: 26/Mar/2008
Mesaje: 22

MesajTrimis: Dum Iul 06, 2008 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dupa ce un an intreg am bombanit tot ce zicea cos ca nu e bine o pagina de introducere ...iar eu nu puteam sa scot prea mult din text, abia acum ii dau dreptate in totalitate. am luat 9.80. se putea mai bine...dar in conditiile in care la inceputul anului nu stiam nici declinariile....eu zic ca e extraordinar.
multumesc pentru sfaturi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cos


Aedile


Data inscrierii: 15/Mar/2007
Mesaje: 56

MesajTrimis: Dum Iul 06, 2008 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hybridteory2000 a scris:
dupa ce un an intreg am bombanit tot ce zicea cos ca nu e bine o pagina de introducere ...iar eu nu puteam sa scot prea mult din text, abia acum ii dau dreptate in totalitate. am luat 9.80.


Ce bine e sa stii ca nu vorbesti cu peretii Smile) Ma bucur foarte tare ca ai inteles si ca rezultatul a fost pe masura. Felicitari si succes la facultate!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

callypso89


Quaestor


Data inscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 21
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mie Iul 23, 2008 2:51 pm    Titlul subiectului: multumesc mult! Raspunde cu citat (quote)

eu am luat 9.60 la Limba Latina, si sunt foarte multumita de nota! multumesc tuturor celor care au postat traduceri, grile sau eseuri pentru ca pe mine m-au ajutat enorm. Multumesc de asemenea tuturor celor care mi-au dat add pe messenger si am purtat discutii despre rezolvarile variantelor Smile) mi-a facut placere, si anul viitor probabil ca voi continua sa rezolv variante pentru cei care vor da bac-ul. Imi place prea mult latina ca sa renunt acum la ea Smile mult succes tuturor! :*
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community