Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Facultate de limba latina?
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Facultati cu limbi clasice
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Adnana


Aedile


Data inscrierii: 24/Ian/2008
Mesaje: 52
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Mai 14, 2008 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bine ! ma bucur sa stiu ca mai sunt sustinatori pentru limbile clasice
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

aghent


Miles


Data inscrierii: 18/Apr/2007
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 10:57 pm    Titlul subiectului: Re: Facultate de limba latina? Raspunde cu citat (quote)

manu a scris:
Da cineva la o facultate in care sa studieze si limba latina? Eu am facut la Cluj Romana-Latina (la UBB).


scuzati, pardon..! in ce an ati terminat facultatea?
eu am teminat in 2001, cu o adanca nostalgie... Smile
_________________
un nou venit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am terminat in 2002, dar nu cu foarte multa nostalgie, adica mi-a fost indiferent. De ce atata nostalgie? Era foarte frumos?
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

aghent


Miles


Data inscrierii: 18/Apr/2007
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, a fost foarte frumos
mi-au placut aproape toate cursurile si am citit foarte mult ( dat fiind ca nu lucram si aveam timp berechet.. )
_________________
un nou venit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

artemida


Miles


Data inscrierii: 10/Iul/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Iul 10, 2009 8:40 pm    Titlul subiectului: admitere clasice 2009 Raspunde cu citat (quote)

Buna, vreau sa dau la clasice anul asta, dar nu stiu ce sa aleg. Am intrat pe site-ul ministerului educatiei si nu am gasit filologie clasica Bucuresti, adica ..nu sunt acreditati ? Ia vedeti si voi pe http://www.edu.ro/index.php/articles/12390

Nu mai au clasice la Bucuresti? De ce oare?
Numai la Cluj sau Iasi mai au filologie clasica autorizata. N-as vrea sa fac o facutate fara sa primesc diploma, for God sake! Help.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

artemida


Miles


Data inscrierii: 10/Iul/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Iul 10, 2009 8:44 pm    Titlul subiectului: admitere clasice 2009 la Bucuresti? Raspunde cu citat (quote)

intrati pe site-ul ministerului, asa zice ministresa...E acolo Hotarare de Guvern nr. 749/2009, publicata in Monitorul Oficial nr. 465 din 6 iulie 2009 (http://www.edu.ro/index.php/articles/12390...NU VA PACALITI cand alegeti o facultate! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Dum Iul 12, 2009 1:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se poate foarte bine să fie o eroare! Nu cred ca la București să nu fie clasice, iar la Cluj și Iași da. Din câte știu eu, numai Bucureștiul are clasice.
Poate mai bine sunați la facultate Telefon: 021 312 13 13
Baftă!
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Theodor Georgescu


Civis Romanus


Data inscrierii: 12/Iul/2009
Mesaje: 1
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 12, 2009 1:13 am    Titlul subiectului: Sectia de Filologie Clasica de la Bucuresti Raspunde cu citat (quote)

Cele bune celor pasionati de latina,

Numele meu e Theodor Georgescu si lucrez la Facultatea de Limbi Straine, sectia Filologie Clasica (sint lect. dr). Pentru cei care se indoiesc de existenta sectiei, vreau sa ii asigur ca, de fapt, numai la Bucuresti mai exista Filologie Clasica in adevaratul sens al cuvintului - Greaca veche - latina. Intreaga Facultate, deci inclusiv sectia naostra, a fost reacreditata anul acesta - sectia de Clasice e si cea mai veche din Facultate. Am vazut si eu Monitorul Oficial unde nu apare explicit formula de Filologie Clasica. E cu siguranta o eroare, de altfel nu singura, intreaga formulare de acolo este foarte ciudata. De exemplu, e trecuta lb. neogreaca separat, desi este si ea una din limbile moderne ce intra la categoria A. intr-un cuvint, nu au habar cei care au scris acolo - probabil niste functionari de prin Minister. Eu zic sa nu va faceti griji si sa veniti cu incredere. Pentru siguranta sunati inainte la Facultate (021/3121313) sau la Minister.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

artemida


Miles


Data inscrierii: 10/Iul/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Iul 19, 2009 2:36 pm    Titlul subiectului: asa zic si cei de la Spiru Haret Raspunde cu citat (quote)

ASA ZIC SI PROFESORII DE LA sPIRU hARET..CA SUNT ACREDITATI....NOI PE CINE CREDEM, DOMNULE PROFESOR? cLASICE BUCURESTI NU EXISTA IN HG! CHIAR VA BATETI JOC DE NOI?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cunctator


Civis Romanus


Data inscrierii: 19/Iul/2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Iul 19, 2009 4:00 pm    Titlul subiectului: domnului de la clasice Bucuresti Raspunde cu citat (quote)

Domnule profesor Georgescu Theodor, va cunosc de pe la olimpiade..dumneavoastra erati, cred, si nu fratele Constantin, ca doar sunteti gemeni...si ati putea fi confundati...

De ce nu precizati in prezentarea pe care vi-o faceti ca atat dumneavastra, cat si fratele geaman Constantin ati fost angajati la aceeasi facultate si sectie de catre.. cine altul decat tatall dumneavoastra, domnul prof. Constant Georgescu ?

oare eu ca olimpic as avea vreo sansa sa ocup o pozitie universitara in clanul dumneavoastra? sau poate ca nu voi avea loc de fiii si fiicele dumneavastra in viitor?

Imi cer scuze, dar chiar trebuia sa luati tocmai dumneavoastra cuvantul in apararea clasicelor de la Bucuresti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

artemida


Miles


Data inscrierii: 10/Iul/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Iul 19, 2009 4:53 pm    Titlul subiectului: Ionelei Raspunde cu citat (quote)

ionela a scris:
Se poate foarte bine să fie o eroare! Nu cred ca la București să nu fie clasice, iar la Cluj și Iași da. Din câte știu eu, numai Bucureștiul are clasice.
Poate mai bine sunați la facultate Telefon: 021 312 13 13
Baftă!


Buna, Ionela, intra pe site-ul ministerului si te vei convinge..trebuie sa ai programul Acrobat Reader ..deschizi documentul si apoi in casuta Find (in partea superioara a ferestrei) scrii CLASIC sau LATINA ...nu merge pe crezute si impresii...Succes si ochii mari !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Maria R.


Miles


Data inscrierii: 28/Iul/2009
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Iul 28, 2009 11:01 pm    Titlul subiectului: Re: Facultatea de Clasice Raspunde cu citat (quote)

Buna seara. O sa iau eu apararea Facultatii de Clasice din Bucuresti si a domnului profesor Georgescu. Si eu am fost olimpica (internationala) si tocmai am absolvit aceasta facultate, in conditiile in care acum 3 ani m-am inscris si la Comunicare, la care am renuntat in favoarea pasiunii mele din liceu, latina. Si nu mi-a parut ca am facut aceasta alegere. Am intalnit oameni extraordinari, m-am dezvoltat frumos, mi-am alcatuit un bagaj de cunostinte si am simtit ca fac ceea ce trebuie, ca sunt pe drumul cel bun, desi, evident, sunt constienta ca am mult mai putine sanse profesionale decat as fi avut la Comunicare, insa toti trebuie sa ne asumam deciziile. Oricum, cred ca nicio facultate nu iti garanteaza un loc de munca, cel putin in contextul actual. Totul depinde de propria determinare. Fara indoiala, vremurile nu mai sunt cum au fost odata si poate ca ar fi de reprosat multe, insa este foarte trist ca se pune la indoiala pana si acreditarea sectiei! cat despre domnul Georgescu, pot spune ca isi merita locul si functia in cadrul facultatii noastre. Eu nu l-am vazut doar la olimpiade, ci mai ales in sala de curs, vorbind cu profesionalism, entuziasm si eruditie despre Teocrit, Aristofan sau despre razboaiele medice, fiind un model pentru studentii lui, in ciuda varstei, ajutandu-i dezinteresat si sadindu-le in suflet, asa cum s-a priceput dumnealui, daca nu pasiunea, atunci determinarea pentru latina si greaca. Fara exagerare, consider ca este o speranta pentru filologia clasica. Fara indoiala, activitatea tatalui sau l-a marcat puternic in pasiunea sa incontestabila pentru clasice, i-a fost model si sprijin, insa nu l-a propulsat in aceasta functie. Sa fim seriosi, ai nevoie de ceva mai mult decat ajutorul unui tata influent pentru a deveni filolog clasic cu adevarat. Si apoi, credeti ca un tanar inteligent si promitator, asa cum este si Dl Georgescu, si alti tineri din facultatea noastra si din alte facultati s-ar multumi cu un salariu mizer, sa depuna atat efort intelectual si sa nu fie apreciati, ba chiar sa fie umiliti in asemenea hal, daca nu ar fi facut o pasiune pentru munca lui?! Veti spune ca este vorba despre prestigiul universitar. Ce prestigiu, in conditiile in care intri pe un forum si esti imediat acuzat de nepotism sau afirmatiile iti sunt puse la indoiala? Think about it! As fi fost intru totul de acord cu o afirmatie generica despre nepotism in societatea noastra, dar, din pacate, ati gresit exemplul. mult succes micilor latinisti si multa claritate in ganduri si idei!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Aug 03, 2009 5:24 pm    Titlul subiectului: Re: Ionelei Raspunde cu citat (quote)

artemida a scris:
ionela a scris:
Se poate foarte bine să fie o eroare! Nu cred ca la București să nu fie clasice, iar la Cluj și Iași da. Din câte știu eu, numai Bucureștiul are clasice.
Poate mai bine sunați la facultate Telefon: 021 312 13 13
Baftă!


Buna, Ionela, intra pe site-ul ministerului si te vei convinge..trebuie sa ai programul Acrobat Reader ..deschizi documentul si apoi in casuta Find (in partea superioara a ferestrei) scrii CLASIC sau LATINA ...nu merge pe crezute si impresii...Succes si ochii mari !


Draga mea, am văzut și eu ce scrie în monitor. Repet, cred că este o eroare de redactare din partea celor care au scris.
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Aug 03, 2009 5:32 pm    Titlul subiectului: Re: Facultatea de Clasice Raspunde cu citat (quote)

Maria R. a scris:
Buna seara. O sa iau eu apararea Facultatii de Clasice din Bucuresti si a domnului profesor Georgescu. Si eu am fost olimpica (internationala) si tocmai am absolvit aceasta facultate, in conditiile in care acum 3 ani m-am inscris si la Comunicare, la care am renuntat in favoarea pasiunii mele din liceu, latina. Si nu mi-a parut ca am facut aceasta alegere. Am intalnit oameni extraordinari, m-am dezvoltat frumos, mi-am alcatuit un bagaj de cunostinte si am simtit ca fac ceea ce trebuie, ca sunt pe drumul cel bun, desi, evident, sunt constienta ca am mult mai putine sanse profesionale decat as fi avut la Comunicare, insa toti trebuie sa ne asumam deciziile. Oricum, cred ca nicio facultate nu iti garanteaza un loc de munca, cel putin in contextul actual. Totul depinde de propria determinare. Fara indoiala, vremurile nu mai sunt cum au fost odata si poate ca ar fi de reprosat multe, insa este foarte trist ca se pune la indoiala pana si acreditarea sectiei! cat despre domnul Georgescu, pot spune ca isi merita locul si functia in cadrul facultatii noastre. Eu nu l-am vazut doar la olimpiade, ci mai ales in sala de curs, vorbind cu profesionalism, entuziasm si eruditie despre Teocrit, Aristofan sau despre razboaiele medice, fiind un model pentru studentii lui, in ciuda varstei, ajutandu-i dezinteresat si sadindu-le in suflet, asa cum s-a priceput dumnealui, daca nu pasiunea, atunci determinarea pentru latina si greaca. Fara exagerare, consider ca este o speranta pentru filologia clasica. Fara indoiala, activitatea tatalui sau l-a marcat puternic in pasiunea sa incontestabila pentru clasice, i-a fost model si sprijin, insa nu l-a propulsat in aceasta functie. Sa fim seriosi, ai nevoie de ceva mai mult decat ajutorul unui tata influent pentru a deveni filolog clasic cu adevarat. Si apoi, credeti ca un tanar inteligent si promitator, asa cum este si Dl Georgescu, si alti tineri din facultatea noastra si din alte facultati s-ar multumi cu un salariu mizer, sa depuna atat efort intelectual si sa nu fie apreciati, ba chiar sa fie umiliti in asemenea hal, daca nu ar fi facut o pasiune pentru munca lui?! Veti spune ca este vorba despre prestigiul universitar. Ce prestigiu, in conditiile in care intri pe un forum si esti imediat acuzat de nepotism sau afirmatiile iti sunt puse la indoiala? Think about it! As fi fost intru totul de acord cu o afirmatie generica despre nepotism in societatea noastra, dar, din pacate, ati gresit exemplul. mult succes micilor latinisti si multa claritate in ganduri si idei!


Bravo, felicitări, draga mea!
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

emilia


Quaestor


Data inscrierii: 11/Iun/2012
Mesaje: 24

MesajTrimis: Joi Aug 23, 2012 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De la facultatile in limba latina, ce poti sa faci, ca meserie desigur, dupa ce termini?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Facultati cu limbi clasice Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community