Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Auxilium!

 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2009 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Iulia


Miles


Data inscrierii: 23/Feb/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Feb 23, 2009 8:50 pm    Titlul subiectului: Auxilium! Raspunde cu citat (quote)

Am început de puțin timp să rezolv variantele de anul trecut și am dat peste un cuvânt pe care nu-l găsesc în dicționar. Este vorba de AGRIS; știu doar că este verb la participiu perfect pasiv. Vă rog frumos să mă ajutați. Mulțumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

simona_sirius


Civis Romanus


Data inscrierii: 30/Ian/2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Lun Feb 23, 2009 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de fapt e forma de dativ-ablativ plural a lui ,,ager-agri''
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Iulia


Miles


Data inscrierii: 23/Feb/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Feb 25, 2009 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc Simona_sirius. Da, este într-adevăr substantivul ager, agri; inițial crezusem că celălat cuvânt din propoziție este substantiv și deci acesta trebuia să fie verbul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Iulia


Miles


Data inscrierii: 23/Feb/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Sam Mar 21, 2009 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt prea sigură în privința verbului constituo, -ere. Îmi poate spune cineva ce conjugare are? Vă mulțumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Caligula


Miles


Data inscrierii: 04/Mai/2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Mar 22, 2009 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Conjugarea a III+a.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Iulia


Miles


Data inscrierii: 23/Feb/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Dum Mar 22, 2009 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se încadrează la conjugarea a III-a vocalică sau consonantică dacă are la prima formă "u" înainte de "o"? (constituo, -ere). De exemplu, verbul capio,-ere are "i" înainte de "o", de aceea intră la conjugarea a III-a vocalică. Și "u" este tot vocală, dar am văzut scris undeva că acest verb intră la conjugarea a III-a consonantică.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2009 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community