Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

variantele 97-100

 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

corness


Miles


Data inscrierii: 11/Mai/2007
Mesaje: 3
Locatie: motru

MesajTrimis: Dum Mai 13, 2007 5:37 pm    Titlul subiectului: variantele 97-100 Raspunde cu citat (quote)

V100:Acest lucru fiind declarat de la tribuna,in aceeasi zi pleaca la senoni si ajunge acolo pe drumuri lungi.Acco porunceste la multimea sa se adune in cetate.

1,,Hac re...pronuntiata''-Abl Abs.
2,,eodem die... proficiscitur''-Prop principala
3,,magnisque...pervenit''-prop principala
4,,Acco iubet''-prop principala
5,,in oppida..convenire''-compl infinitivala(Ac cu Infinitiv)

Hac(hic,haec,hoc)=adj pron demonstrativ,fem,sg,Abl,atr adjectival

proficiscitur(proficisco,ci,profectus sum)=verb deponent,ind,prezent,pers a III-a,sg,pred vb.

magnis(magnus,a,um)=adj cu 3 term,decl aII-a,neutru,pl,Abl,atr adj+que enclitic

in oppida(oppidum,i)=nume comun,decl aIIa,neutru,pl,Ac,compl circ de loc,precedat prep,,in'',raspunde la intrebarea quo?-incotro?


V99:Intre timp,cei care se adunasera de cealalta parte a cetatii,primul strigat fiind auzit clar,chiar determinati de stirile numeroase,calaretii find trimisi inainte,s-au indreptat acolo in mare graba.

1,,Interim ei...magno cursu...contenderunt''-PP
2,,qui...convenerant''-relativa determinativa reala
3,,primo exaudito clamore''-ablativ absolut
4,,etiam crebris..incitati''-participiala relativa
5,,praemissis equitibus''-ablativ absolut

qui(qui,quae,quod)=pron relativ,masc,pl,N,subiect,iar la nivelul frazei indeplineste functia de element de relatie.

crebris(crebrer,a,um)=adj cu 3 term,decl a II-a,neutru,pl,Abl,atr adj,determina pe ,,nunstiis''

cursu(cursus,us)nume comun,decl aIV-a,masc,sg,Abl,compl circ de mod.

contenderunt(contendo,ere)=vb,conj aIII-a,diateza activa,indicativ,perfect,pers aIII-a,pl,pred vb.

V98:In zori cavaleria dusmanilor se apropie de tabara si poarta o batalie cu cavalerii nostri.Caesar porunceste intentionat ca sa se retraga cavalerii si sa se intoarca in tabara.

1,,Prima luce...accedit''-prop principala
2,,proeliumque...commitit''-prop principala
3,,Caesar consulto..iubet''-Prop principala
4,,equites cedere''-compl inf(Ac cu Inf)
5,,in castra recipere''-compl inf(Ac cu Inf)

hostium(hostis,es)=nume comun,decl a III-a parisilabica,masc,pl,G,atr in G posesiv

nostris(noster,a um)=adj posesiv,decl a II-a ,masc,pl,Abl,atr adj

committit(committo,ere,missi,misum)=vb,conj aIII-a,diateza activa,indicativ,prezent,pers aIII-a,sg,pred vb

cedere(cedo,ere,cessi,cesum)=vb,conj a III-a diateza activa,infinitiv,prezent,perd vb al completivei infinitivale

V97:[Caesar]temandu-se sa-l urmareasca mai departe,pentru ca se aflau intre ei paduri si mlastini,in aceeasi zi a ajuns la Cicero.Admira masinile de razboi si fortificatiile dusmanilor.Il copleseste cu laude pe Cicero pentru meritul lui si legiunea.

1,,[Caesar]...longius...veritus''-participiala relativa
2,,quod..intercedebant''subordonata cauzala
3,,eodem die...pervenit''prop principala
4,,Testudines...admiratur''prop principala
5,,Ciceronem...collaudat''prop principala

intercedebant(intercedo,ere,cessi,cesum)=vb,conj a III-a,diateza activa,indicativ,imperfect,pers aIII-a,pl,pred vb

die(dies,ei)=nume comun,decl a IV-a,masc,sg,Abl,compl circ de timp.

Testudines(testudo,inis)=nume comun.decl a III-a imparisilabica,masc,pl,Ac,compl direct

eius(is ea id)pron dem,masc,sg,G,atr pronominal




Sper sa va fie de folos!!Succes la bac!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

filius


Miles


Data inscrierii: 26/Apr/2007
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum Mai 13, 2007 11:49 pm    Titlul subiectului: salut Raspunde cu citat (quote)

Cum sa nu ne fie frate de folos...Merci mult !!!Wink Mai ales ca e bacu` Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

catalin


Quaestor


Data inscrierii: 01/Mai/2007
Mesaje: 25

MesajTrimis: Lun Mai 14, 2007 8:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti multumesc mult de tot...!Ne sunt chiar de folos analiza textelor.........la care majoritatea,cred ca nu se prea descurca.........!Daca ai mai rezolvat analiza la alte texte ,te rugam sa mai postezi..........! Iti multumim foarte mult ! Sa ai o seara buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

corness


Miles


Data inscrierii: 11/Mai/2007
Mesaje: 3
Locatie: motru

MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Variante nu am decat pana la 26,rezolvate deja de voi.Saptamana aceasta imi pare rau dar nu pot sa mai postez pt ca maine am teza la latina apoi la romana si nu am timp sa stau.imediat ce termin ce am de facut va voi ajuta si eu cu ce pot.deocamdata lucrez la ele si dupa ce le termin vi le dau si voua Wink Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

catalin


Quaestor


Data inscrierii: 01/Mai/2007
Mesaje: 25

MesajTrimis: Joi Mai 17, 2007 12:02 pm    Titlul subiectului: multumim! Raspunde cu citat (quote)

Imi multumim ca vrei sa ne ajuti!!!!!! Cred ca esti printre singurii care doreste sa ne ajute.Iti multumim anticipat.Si poate mai posezi si tu in week-end rezolvarile la analiza textelor in continuare.Sa ai o zi buna! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

catalin


Quaestor


Data inscrierii: 01/Mai/2007
Mesaje: 25

MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 2:54 pm    Titlul subiectului: te rog! Raspunde cu citat (quote)

Am vrea,daca mai poti sa ne ajuti si pe noi cu analiza textelor daca mai poti sa mai postezi cateva rezolvari! Sad Ti-am fi recunoscatori! Smile Iti multumim! Sa ai o zi buna!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2007 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community