Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

facultatea de limba latina

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Facultati cu limbi clasice
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

ioshk


Quaestor


Data inscrierii: 06/Mar/2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Joi Mar 06, 2008 1:34 pm    Titlul subiectului: facultatea de limba latina Raspunde cu citat (quote)

m-am inscris la facutlatea de limbi clasice (latina si greaca) in graz, austria si voi incepe abia de la toamna ca sa invat acum germana Shocked
nici aici n-au oamenii interes pt latina.
cine imi poate spune si mie etimologia termenului "eksistentia" din latina Question (sper ca l-am scris bine) Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://en.wiktionary.org/wiki/exsistere

" Existența, din punct de vedere etimologic, ca să ne întoarcem la latină, este „ex-sistere”, adică a ieși dintr-un moment dat, a-ți schimba poziția în lume. "
http://www.contrafort.md/2006/141-142/1049.html

"Termenul de Vorhandenheit, traducere heideggeriană a latinescului existentia, desemnează modul de a fi a ceea ce este disponibil, în sensul de produs natural ce nu are nevoie de a fi lucrat."
http://www.revistaechinox.ro/arhiva-revistei/?page=articol&id=45

"Allocutio de Dei existentia "[ Vorbire despre existența lui Dumnezeu]
http://bastrix.wordpress.com/2008/03/06/apologetica-ortodoxa-cu-profesorul-de-teologie-ioan-gh-savin-1/
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 10:57 am    Titlul subiectului: Re: facultatea de limba latina Raspunde cu citat (quote)

ioshk a scris:
m-am inscris la facutlatea de limbi clasice (latina si greaca) in graz, austria si voi incepe abia de la toamna ca sa invat acum germana Shocked
nici aici n-au oamenii interes pt latina.

Bravo! Tu îți plătești studiile? Mult succes în învățarea lb. germane. Smile
Câte ore de latină se fac pe acolo?
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ioshk


Quaestor


Data inscrierii: 06/Mar/2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Danke pentru informatii.
dar tot nu sunt multumit. ma intereseaza sensul exact al lui "(s)istere" din "existere". Stiu ca "existere" a fost inventat de Toma d'Aquino si ma gandesc ca initial a avut un sens exact si diferit (cat de cat) de "a fi" (esse).
In romana si in toate dictionarele nu se face diferenta intre a fi si a exista, iar asta ma plictiseste.
Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ioshk


Quaestor


Data inscrierii: 06/Mar/2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 8:39 pm    Titlul subiectului: Re: facultatea de limba latina Raspunde cu citat (quote)

[size=9]Bravo! Tu îți plătești studiile? Mult succes în învățarea lb. germane. Smile
Câte ore de latină se fac pe acolo?[/quote][/size]

Da, mi le platesc eu (300 si ceva EU pe semestru).
Se fac cate 6 ore pe saptamana (dar aici orele sunt de doar 45 min Very Happy )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Mar 10, 2008 1:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stii, cred ca ar trebui sa ne mutam cu discutia la discutii libere. Este mult mai potrivit decat aici, la facultatea de latina.
_________________
carpe diem


Ultima modificare efectuata de catre ionela la Lun Mar 10, 2008 5:15 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Mar 10, 2008 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De aici discutia a fost mutata la Forumul Discutii libere, link-ul urmator:
http://www.limbalatina.ro/forum/viewtopic.php?t=1008
Ia sa vedem pe aici ce mai e cu facultatile de limba latina...
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

c.livia61


Miles


Data inscrierii: 05/Iun/2012
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mar Iun 05, 2012 9:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As dori sa stiu ce poti face dupa ce termini aceasta facultate.
_________________
Scala40gratis.com


Ultima modificare efectuata de catre c.livia61 la Vin Iun 08, 2012 1:52 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mar Iun 05, 2012 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca e sa luam partea practica, cu latina poti fi in general profesor, doar ca sunt ore tot mai putine si e greu de strans o norma intreaga.

Limba latina poate fi studiata din placere, pentru a intelege mai bine unele aspecte lingvistice, pentru a patrunde mai adanc anumite sensuri lexicale si gramaticale...
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Facultati cu limbi clasice Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community