Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Partea a III-a
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

tainta


Miles


Data inscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 2:58 pm    Titlul subiectului: Partea a III-a Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor!
Fac parte dintre putinele cazuri de elevi care au ales sa dea bacu la aceasta disciplina, dar am o problema. Am invatat gramatica necesara partii intai intr-un stil alert in a9a si a10a, INSA partea a treia imi este COMPLET straina. Profesoara mea este ca si cum nu ar fi (se subintelege deci ca nu preda nimic), iar eu nu am facut niciun eseu pentru bac pentru ca pur si simplu HABAR NU am cum sa fac, ce sa fac, cum sa scriu, CE sa scriu. PLus ca nici macar nu stiu ce sa invat exact Confused
Asadar, va rog frumos, daca se indura cineva Razz sa imi ofere si mie un model de eseu la Vergilius sau nu stiu la Horatius, pentru ca sunt intr-o ceata foarte foarte deasa.
Exclamation Exclamation

PS:Imi pare rau daca era vreun topic deja la care puteam sa scriu mesajul meu si l-am omis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

callypso89


Quaestor


Data inscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 21
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 4:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu ai cum sa te iei dupa un model de referat. fiecare eseu de la bac cere alte chestii, chiar daca sunt subiecte din Ovidiu, Catullus, sau Vergilius.

Uite, eu am facut urmatorul lucru: am citit operele autorilor. Daca stii subiectul operelor este imposibil sa nu reusesti sa faci eseul cerut.

Deci, ai de citit urmatoarele : Petronius - Satyricon
Vergilius - Aeneis
citeste despre Ovidius in cartea lui Ovidiu Drimba, ca acolo gasesti inf despre el, si cauta sa gasesti operele lui

citeste de asemenea despre Cicero, din Eugen Cizeck - Istoria literaturii latine
iar la Catullus citeste poeme dedicate Lesbiei, ca pe asta se pune accentul.

Cred ceu ca astea sunt in mare informatiile de care ai nevoie. Si eu dau bac-ul anul asta, si nici eu nu am facut literatura latina. Spor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

callypso89


Quaestor


Data inscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 21
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar la Horatiu - cauta cateva poezii si o sa vezi ca nu e chiar asa greu Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

tainta


Miles


Data inscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 8

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa fie asa cum zici! Multumesc frumos pentru sfaturi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 8:42 am    Titlul subiectului: Un posibil model de eseuri pentru subiectul III Raspunde cu citat (quote)

Cateva modele posibile de eseuri gasiti la Bac 2007..ESEURI Vergiliu, Catul, Petroniu, etc.[/i]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 8:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai exact, gasiti aceste modele la Examenul de bacalaureat 2007 - Eseuri propuse pentru subiectul III. Succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

eu....


Quaestor


Data inscrierii: 09/Apr/2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ifangela dk ai facut u eseuri ai putea sa ne postezi si noua cateva? s fie ceva concret ..d ex:varianta 100 : .......eseul; varianta 99:.....eseul..sau m rog...cum crezi u k e mai bn..:)multumim
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

eu....


Quaestor


Data inscrierii: 09/Apr/2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 4:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu as avea nevoie de eseurile de la variantele 8,18,19,20,24,25,26,30,36,43,44,61,62 si 63 deocamdata..dk ai putea s pui makr kteva dintre ele ti`as fi recunoscatoare ;WinkVery Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 8:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate, nu sunt pe variantele cerute. Am mentionat ca sunt un model. De ex, la Catul scrii o introducere, apoi despre opera sa. In continuare introduci comentariul la prima vedere, varianta. La sfarsit, analiza stilistica si incheierea. Jumatate din eseu se repeta la fiecare varianta in care ai versuri de Catul sau alti autori. Ai de invatat 7,8 comentarii pt ca sunt 7,8 autori. Vezi Catul la Examenul de bac 2007, Eseuri propuse la sub III. Elevii mei anul trecut asa au invatat si au luat note peste 9. Tie ti se pare greu asa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 8:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eseul propus pentru Catullus este bun pentru variantele 43, 53,54, 55
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

lavinia


Miles


Data inscrierii: 09/Oct/2007
Mesaje: 9

MesajTrimis: Sam Mai 10, 2008 7:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut!cine ma ajuta si pe mine cu un comentariu sau informatii despre ovidiu-tristissima nox?
merci mult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Adnana


Aedile


Data inscrierii: 24/Ian/2008
Mesaje: 52
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Mai 14, 2008 4:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tainta eu te-as putea ajuta cu eseurile ...contacteaza-ma pe mail e mai usor...adnana_black@yahoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

arahnida


Miles


Data inscrierii: 29/Mai/2008
Mesaje: 2
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 2:12 pm    Titlul subiectului: adnana ma ajuti si pe mine te rog frumos la subiectul 3!!!!! Raspunde cu citat (quote)

Adnana a scris:
tainta eu te-as putea ajuta cu eseurile ...contacteaza-ma pe mail e mai usor...adnana_black@yahoo.com

_________________
arahnida
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

arahnida


Miles


Data inscrierii: 29/Mai/2008
Mesaje: 2
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Joi Mai 29, 2008 2:13 pm    Titlul subiectului: adnana ma ajuti si pe mine te rog frumos la subiectul 3!!!!! Raspunde cu citat (quote)

adnana ma ajuti te rog la subiectul 3 cu eseurile!!! pls!!!!!!! nuh stiu la cine sa apelez!!!pls! mailul mau:arahnida_yellow@yahoo.com
_________________
arahnida
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

irinali


Quaestor


Data inscrierii: 26/Mar/2008
Mesaje: 12
Locatie: GL

MesajTrimis: Sam Mai 31, 2008 5:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma puteti ajuta si pe mine cu idei ,comentarii la Catilinarele lui Cicero?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2008 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Pagina 1 din 3

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community