Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cum se mai studiaza in scoala limba latina?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Studierea limbii latine in scoala
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Cu ce intensitate as vrea sa se faca latina in scoala?
Nu vreau, ar fi bine sa se scoata de tot
5%
 5%  [ 1 ]
O ora pe saptamana - cateva lucruri generale
11%
 11%  [ 2 ]
Doua ore pe saptamana - sa pot cunoaste cat de cat bine gramatica si literatura latina
44%
 44%  [ 8 ]
Trei sau mai multe ore - as vrea sa fiu un bun cunoscator al limbii latine si al antichitatii romane
38%
 38%  [ 7 ]
Voturi totale : 18

Autor Mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Iul 13, 2009 11:12 pm    Titlul subiectului: Cum se mai studiaza in scoala limba latina? Raspunde cu citat (quote)

Am deschis acest subiect pentru a putea discuta despre felul in care se mai studiaza in scoala (liceu si clasa a VIII-a) limba latina.
Eu am prins o vreme cand, la liceu uman fiind, aveam cate trei ore pe saptamana si teza.
A devenit pentru mine o pasiune datorita profesorului care nu numai ca era foarte cult, dar stia sa ne atraga atentia la ore si sa respectam aceasta materie asa cum se cuvine.
Nu stiu exact in prezent cat se mai face latina, dar sper ca macar in unele scoli se insista si sunt elevi interesati.
Am deschis in acest topic un sondaj despre studierea limbii latine in scoala.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Maskutza


Miles


Data inscrierii: 13/Mar/2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 12:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu este privita cu respectul cuvenit, asa cum a reusit profesorul dumneavoastra sa va educe...
Cel putin la mine in clasa, clasa de filologie, este "spinul din coasta", ce trebuie sa suferim ca sa meritam sa scapam de matematica, fizica, chimie... Crying or Very sad
Mie personal imi place extraordinar de mult, si as inlocui bucuroasa o ora de educatie fizica cu inca una de latina (dar eu n-am fost niciodata prea buna prietena cu sportul, asa ca s-ar putea sa fiu usor subiectiva. Laughing ) Dar am bifat varianta cu doua ore pe saptamana pentru ca, oricum, nu se poate cuprinde limba latina in cele 1 sau 2 ore pe care le facem la scoala, la una ne mai imbolnavim, mai chiulim, mai nu ne place... din punct de vedere al colectivului, doua ore de latina ar fi suficiente pentru pasionati (care oricum se dedica si in continuare studiului in particular), si nu chiar o corvoada pentru cei care chiar nu au niciun interes in a studia mai mult decat este necesar pentru a trece clasa.
Si, totusi, chiar si la singura ora pe saptamana pe care o avem noi [[in clasa a X-a, nu stiu cum o sa fie mai departe, am inteles ca e probabil sa putem alege latina ca optional]], dam teza si, cum-necum, facem fata. Laughing
_________________
Despre cocosul frumos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

florin_feel


Civis Romanus


Data inscrierii: 17/Feb/2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa pun o intrebare domnului care detine site-ul: sunte absolvent de Filologie clasica?[/list]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt absolvent de Romana-Latina, deci nu de Filologie clasica. Latina a fost o pasiune.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Mariana21


Miles


Data inscrierii: 21/Feb/2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Feb 22, 2011 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau, ar fi bine sa se scoata de tot
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Deea23


Civis Romanus


Data inscrierii: 21/Iun/2011
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Iun 21, 2011 2:38 pm    Titlul subiectului: Salutari Raspunde cu citat (quote)

Eu am facut latina doar in clasa a VIII-a. Mi-a placut foarte mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

gamesblog


Miles


Data inscrierii: 25/Iul/2011
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Iul 25, 2011 10:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

atata stiu, a fost oribil pana invatai sa saluti in latina dupa aceea am prins gustul Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

sor2n


Civis Romanus


Data inscrierii: 06/Aug/2011
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Aug 06, 2011 1:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am facut latina in clasa a VIII-a. A fost destul de ok dar nu inteleg de ce mai este bagata in programa scolara atata timp cat se mai foloseste doar pentru denumirile stiintifice din biologie.
_________________
http://www.anunturilegratuite.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

gamesblog


Miles


Data inscrierii: 25/Iul/2011
Mesaje: 9

MesajTrimis: Vin Aug 19, 2011 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sincer sor2n asta nu pricep nici eu....e o limba moarta:-??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

popescuion1


Civis Romanus


Data inscrierii: 21/Dec/2011
Mesaje: 1

MesajTrimis: Joi Dec 22, 2011 12:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gamesblog a scris:
sincer sor2n asta nu pricep nici eu....e o limba moarta:-??


Latina nu-i o limba moarta, ci doar rar folosita. Daca e ceva mort, eu cred ca acel ceva este cunoasterea noastra. Par exampl personel: ca tot cultivatul existent am auzit si eu povestea cu ispitirea evei blah blah blah, MARUL fructul oprit blah blah blah si picturi blah blah blah, care surprind momentul, blah blah blah (pentru cei care nu stiu sa citeasca, se uita la pictura pe goagle si zice "asa e mancatash, am vazut eu poza cu flagrantul, nu in Click ci pe goagal"). De unde indreptatita concluizie (cu variatiile de rigoare) ca in gradina raiului doar Unul singur avea voie sa manance mere. Pe cale de consecinta daca vreti sa va indumnezeiti nu pierdeti timpul, MANCATI MERE!
Si latina ce legatura are? Pai in orice manual de latina, in primele pagini, la prezentarea sistemului fonetic, afli ca in latina MAR se scrie/zice malum (cu a vocala lunga, un fel de maalum) iar RAU se scrie/zice ... malum (a vocala scurta, malum). Si cum superficialitatea nu e monopolul epocii moderne ... na beleaua, afli ca degeaba mananci mare in dusmanie ca nu te nirvanizezi si ca la facerea lumii merele erau la liber si gratis.
Deci daca dupa 20 de pagini de latina stii care era cotatia mondiala pe piata merelor, iti dai seama dupa un an de latina ce destept te faci mah?
Eu de abia stept. Am ajuns la declinarea a treia si uite ce mintoz is ...

Exista insa si un revers. Tot prin primele pagini afli si ca numele la bunaciunea aia de model Laetitia Casta n-are legatura cu la ce te-ai gandit tu. Plus ca se pronunta Letitzia ceea ce face ca Casta sa sune stanjenitor. Da' ma rog, nu toate scrisele e adevarate Sad

Sa latiniti bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Fortunatus


Quaestor


Data inscrierii: 07/Apr/2007
Mesaje: 21
Locatie: București, Romania, Europa

MesajTrimis: Lun Apr 09, 2012 12:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am votat "2 ore", dar, după părerea mea, latina ar fi preferabil să se studieze în liceu, nu în clase gimnaziale. De ce ?

Mai întâi, poți fi un excelent măturător de stradă fără să știi nicio boabă de latină.
Pe urmă, studiul chiar a limbilor moderne este supra-abundent în programă. Este absurd ca în școala generală să se studieze două limbi moderne. Eu nu știu pe nimeni care să fi învățat, bazându-se numai pe ce primește de la școală, franceză sau engleză. Ca să nu mai vorbesc de germană. Gimnaziul ar trebui să pună accent pe o singură limbă: pe limba română. Deci, dacă ar trebui desființată a doua limbă modernă, cu atât mai mult ar trebui scoasă latina din gimnaziu.

În liceu, este cu totul și cu totul altceva. Atunci se conturează pe deplin personalitatea tânărului, dobândind trăsături neschimbătoare. Atunci abia, elevul poate începe să perceapă folosul umanioarelor, care deschid și disciplinează mintea, dându-i noi orizonturi și orientând-o spre originea lucrurilor, oferind câștig în rigoarea și precizia gândirii, în corectitudinea exprimării. Fiindcă, să fim serioși: puțini ajung literați, sau lingviști, sau sacerdoți ori istorici. Și totuși, toți care studiază arcanele științei pot beneficia de latină din aceste motive. La urma urmei, pentru toți limbile clasice asta oferă.

Tinere, tu crezi că știi semnificația verbului "a explica" ? O bănuiești cumva, la modul empiric. Doar ai folosit cuvântul "explicație" și flexiunile lui, de atâtea ori, cu succes. Dar, dacă te apleci asupra "celei mai vii dintre limbile moarte", atunci ai să afli că "explico-explicare" era folosit, inițial, la desfacerea în scul a unui ghem de lână. A explica înseamnă, așadar, a dez-doi, a desface ceea ce ne apare ca ghemotoc, ca ceva îndoit, "plicaturat". Așa-i că, acum, ai o cu totul altă perspectivă despre ceva atât de banal precum conceptul de "explicație" ? Ei bine, latina îți oferă asemenea perspectivă și asta (și multe altele...) înțeleg când îți spun că latina îți deschide mintea.

Dar ce înseamnă "latina disciplinează mintea" ? Iată, în română poți să spui "am dormit pe nisip la mare". Sau "pe nisipul de la mare". Sau, dacă vrei, "am dormit pe nisipul de lângă mare". Ei bine, în latină poți spune într-un singur fel: "am dormit pe nisipul mării". Chestia asta te ajută mult ca să stabilești al cui este nisipul pe care ai dormit: este al mării.

"O.K.", ai să spui, "dar cum mă ajută latina să mă exprim corect" ? MULT mai mult decât se pare la prima vedere. E suficient să faci doar primii pași, cu seriozitate, în cercetarea acestei limbi și nu ai să mai spui NICIODATĂ "mi-ar place să văd", "aș rămâne cu tine" etc, ci ai să spui ÎNTOTDEAUNA "mi-ar plăcea să văd", "aș rămânea cu tine" și, mai mult: ai să știi DE CE este corect să spui astfel, pe când ignoranții nu vor ști nici cum trebuie spus, nici din ce cauză.
_________________
Christus Rex perpetuus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

mania12


Quaestor


Data inscrierii: 20/Sep/2012
Mesaje: 33
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 25, 2012 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ar trebui scoase de tot...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

albert0210


Civis Romanus


Data inscrierii: 24/Oct/2012
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie Oct 24, 2012 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa umila mea opinie de filolog in clasa a 10 a latina ar trebui scoasa complet. De ce? Motivul principal ar fii ca teza pune o presiune destul de mare pe umerii elevilor. Eu am avut si inca am doar o ora de latina pe saptamana. Ganditi-va cata materie trebuie compresata in 50 de minute si cat de antipatica devine o materie cand informatia vine multa si in mare parte nu se retine nimic. Acest lucru impreuna cu exigenta iesita din comun a profesorului m-au facut sa urasc aceasta materie si mai mult sa imi bat capul cu metode de a copia deacat cu invatatul propriu-zis. In final vreau sa va intreb daca vi se pare normal sa fim obligati sa invatam toate regulile de gramatica intr-un an, dar cand un profesor ne intreaba vreun cuvant sa fie tacere in toata clasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

valip


Miles


Data inscrierii: 31/Oct/2012
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Oct 31, 2012 10:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intai invata limba romana ("Motivul principal ar fii ca teza...").
Apoi cugeta daca trebuie scoasa o limba de cultura din profilul unui filolog "umil".
_________________
Quo vadis?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

mania12


Quaestor


Data inscrierii: 20/Sep/2012
Mesaje: 33
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 01, 2012 2:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

exact! mai intai invatati limba romana si apoi greaca:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Studierea limbii latine in scoala Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community