Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Cum se declina un substantiv, declinarea a2a?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Studierea limbii latine in scoala
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Chr


Civis Romanus


Data inscrierii: 16/Oct/2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Oct 16, 2009 3:59 pm    Titlul subiectului: Cum se declina un substantiv, declinarea a2a? Raspunde cu citat (quote)

As vrea si eu sa imi dati un exemplu pentru ca nu inteleg cum se face declinarea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Dum Oct 18, 2009 2:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru asa-zisele reguli, intra aici.

Un exemplu de substantiv standard, dintre cele mai intalnite la declinarea a II-a ar fi:
lupus lupi (= lup - genul masculin):
Singular:

  • N. - lupus
  • G. - lupi
  • D. - lupo
  • Ac. - lupum
  • Abl. - lupo
  • V. lupe


Plural:

  • N. - lupi
  • G. - luporum
  • D. - lupis
  • Ac. - lupos
  • Abl. - lupis
  • V. lupi


La neutre, substantive terminate la monimativ in um, nominativul, vocativul si acuzativul au aceeasi forma, um la singular, respectiv a pentru plural.

Nu prea stiu ce sa spun pe aici despre declinarea a doua, cel mai bine ar fi sa fie vazuta sectiunea Gramaticii limbii latine de pe site.

Daca ar fi intrebari explicite, ce anume clar nu s-a inteles, altfel s-ar putea raspunde.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

irismjfan4ever


Civis Romanus


Data inscrierii: 17/Oct/2010
Mesaje: 1
Locatie: Buzau

MesajTrimis: Dum Oct 17, 2010 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu inteleg cum se face acordul substantivului cu adjectivul ? Teoretic stiu : in gen ,numar si caz ,NU declinare ... faza e ca nu stiu sa aplic . De exemplu , vir,-i cu pulcher ,-a ,-um la toate genurile si cazurile . Va rog frumos , ma puteti ajuta ? Question
_________________
Dacă vii pe lume și ești iubit, iar dacă la sfârșitul vieții încă ești iubit, totul atunci e în regulă. Poți trece peste tot ceea ce s-a întâmplat între aceste două momente.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asadar:
Vir este un substantiv de genul masculin, declinarea a II-a.
Pulcher, pulchra, pulchrum este un adjectiv de categoria I.
Cele trei forme ale adjectivului inseamna nomninativul signgular pentru masculin, feminin, respectiv neutru.
Masculinul si netrul adjectivelor cu trei terminatii merg dupa declinarea a II-a a substantivelor, iar femininul dupa declinarea I.

In cazul de fata, daca VIR este masculin, inseamna ca se potriveste prima forma - PULCHER.
Deci, VIR PULCHER inseamna barbat frumos.
Pentru genitiv, va fi VIRI PULCHRI.
Merg ambele dupa declinarea a II-a masculine:

Singular:
  • N. vir pulcher
  • G. viri pulchri
  • D. viro pulchro
  • Ac. virum pulchrum
  • Abl. viro pulchro
  • V. vir pulcher


Plural:
  • N. viri pulchri
  • G. viris pulchris
  • D. viro pulchro
  • Ac. virum pulchrum
  • Abl. viris pulchris
  • V. viri pulchri

_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Mariana21


Miles


Data inscrierii: 21/Feb/2011
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Feb 22, 2011 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

le stiam si eu Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

croberto


Miles


Data inscrierii: 26/Aug/2013
Mesaje: 2

MesajTrimis: Lun Aug 26, 2013 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poate cineva sa imi zica exact, daca primesc un substantiv si stiu ca este la declinarea a 2a, cum imi dau seama ce gen?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Lun Sep 16, 2013 11:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La declinarea a II-a substantivele sunt in general masculine, indiferent ca se termina in "...us", "...er" sau ca e "vir", exceptie fac numele de tari sau arbori (ceea ce iese din pamant,inclusiv "humus, humi").
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Studierea limbii latine in scoala Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community